Sitsiilia

SITSIILIA - muljetavaldav loodus ja Catania unikaalne arhitektuur

Sitsiilia on Vahemere suurim saar, mida eraldab mandri- Itaaliast Messiana väin. Saare algupärane nimi on olnud Trinacria, mis viitab saare kujule – kolmele selgelt väljajoonistuvale neemetipule.

1860.a. liideti saar Itaaliaga ja aastal 1946 saavutas Sitsiilia autonoomse staatuse, mis tähendab, et Sitsiilia parlamendil on õigus vastu võtta seadusi, mis puudutavad selle piirkonna põllumajandust, tööstust, kaubandust ja sotsiaalsfääri.

Pealinn: Palermo, u. 800 000 elanikku
Pindala:  25 708 km2
Rahvaarv: u.6 miljonit

Palermo
Üldinfo Kuurortlinn Cefalu Transport Cefalu vaatamisväärsused Söök ja jook Hea teada Palermo Teised Sitsiilia linnad Etna Hotellid Hinnad Lennuajad Ekskursioonid 2011 Riigipühad ja tähtpäevad Itaalia keel Itaalia köök Itaalia joogid .
Palermo linn on asutatud foiniiklaste poolt juba ligi 2700 aastat tagasi, kuid oma nime saanud kreeklastelt – Panormus – (kr.k „suurim sadam“). Palermost sai kireva ajaloo käigus kõigepealt üks osa Rooma impeeriumist, sellele järgnes ligi 1000 aastat bütsantsi valitsemisaega. Esimest korda sai Palermo pealinna staatuse araablaste ajal, mil kogu Sitsiilia kandis Sitsiilia Emiraadi nimetust. Järgnenud normannide vallutusretke tulemusena sai linnast Sitsiilia kuningriigi pealinn, seda kuni 1816.aastani. Ühinemine Itaaliaga leidis aset 1860.a ning tänapäeval on Palermo Sitsiilia autonoomse regiooni ja Palermo provintsi keskuseks.
Palermos elab üle 800 000 inimese, ent koos äärelinnade piirkondadega pakutakse rahvaarvuks u 1,2 miljonit ja seega on tegemist suuruselt viienda linnaga kogu Itaalias. Palermo elanikke nimetatakse palermiti või poeetilisemalt – panormiti.
Palermo on saare kultuuri-, majandus- ja turismipealinn. Lugematu arv turiste saabub siia igal aastal nautimaks mahedat Vahemere kliimat, kuulsat kokakunsti, ja loomulikult romaani, gooti ja baroki kirikuid, suursuguseid paleesid ja teisi ajaloolisi mälestusmärke …
Tänapäeva Palermo on samas ka üsna vastuoluline linn – kõrvuti tähtsate transportsõlmedega (rahvusvaheline lennujaam, sadam ) ja suurte kommertsettevõtetega, lokkab siin varimajandus ja ka organiseeritud kuritegevusel on oma osa nii majandus- kui igapäevaelus.
Rooma katoliku usk on palermolaste ( ja kõikide sitsiillaste) jaoks väga tähtsal kohal, linna kaitsepühaku Santa Rosalia päeva tähistatakse iga aasta 15. juulil ja see on vaieldamatult suurim ja tähtsaim sündmus, mil linna saabub palju rahvast lähedalt ja kaugelt, nii itaallasi kui ka välisturiste. Kindlasti külastatakse ka värvikirevat ja ehedat Vucciria turgu asukohaga otse linnasüdames.
Palermo ei suuda võib-olla võistelda selliste kuulsate Itaalia pärlitega nagu Milaano, Rooma ja Firenze – ometi on selles linnas oma kordumatu atmosfäär, põnev ajalugu ja siin tasub veeta tunde, et kiirustamata kõigega tutvuda ja luua oma ettekujutus Sitsiilia pealinnast …

Palermo vaatamisväärsused
Palermo katedraal – katalaani mõjudega kuldsetes toonides kirik, kuhu on maetud Barbarossa poeg, Frederick II . Katedraali on mitmeid kordi ümber ehitatud, viimast korda 18.sajandil. Asukoht – Corso Vittorio Emmanuele
Chiesa del Gesu – jesuiitide poolt ehitatud kirik otse linna südames, mis pärineb aastast 1564. See on Sitsiilia baroki ilus näide, mis sai kannatada 1943.a. pommitamise tagajärjel. Kiriku sisekujunduses on kasutataud rohkelt marmorit, stukkat, intarsiat.
Quattro Canti – sümboolne risttee vanalinnas, mille lähistel paikneb sümpaatne väike kirik La Martorana, kus saab  imetleda bütsantsiaegseid mosaiiike
Arheoloogiamuuseum – suurepärane väljapanek etruski, kartaago, rooma ja hellenistliku perioodide eksponaate, siin on ka huvitavaid leide Sitsiilias asunud Segesta ja Selinunte templitest
Catacombe de Cappucini – kunagise kaputsiinide kloostri katakombid, kus on u 8000 palermolase ja lähikülade elaniku mumifitseerunud kehad. NB! Paik on huvipakkuv, ent lastele mitte soovitatav, sissepääs 3€
San Giovanni degli Eremiti – normannide palee lähistel, kaunis kirik iseloomulike punaste kuplitega, ilmsete araabia mõjutustega, rekonstrueeritud 12.saj.
Normannide palee – üks võluvaimaid itaalia paleesid ning hea näide normannide arhitektuurist. Siin on ka kuulus Cappella Palatina- tõeline kunstipärl, kaunid mosaiigid ja araabia stiilis dekoratsioonid)
Zisa (rajatud 1160.a.) ja Cuba – kindlusmajad, mida kasutati Palermo kuningate  jahimajadena. Sarnaseid ehitisi võis omal ajal näha Põhja-Aafrikas, tänapäeval on Zisa ja Cuba ainsad taolised ehitised, mis on säilinud. Zisa-s asub islami muuseum.
Teatro Massimo – teater avati 1897.a, oli hiljem pikka aega restaureerimisel ja tänapäeval taasavatud ja arvestatava mängukavaga. Siin laulis oma karjääri lõpetades kuulus Caruso. Teatro Massimo on suurim Itaalias ja kolmandal kohal Euroopas
Monreale - väike küla u. 8 km Palermost läänes, mille mäekülgedelt avaneb lummav vaade Palermo linnale. Siin olles tasub kindlasti külastada ka Duomo katedraali.
 Kui Palermoga tutvumisel väike lõunapaus teha, siis soovitatakse keha kinnitada näiteks restoranides Il Proverbio (Quattro Conti lähedal) – hea Sitsiilia köök ja suhteliselt soodsad hinnad; Al Chioschetto ( piazza Indipendenza) – mahlakad värsked salatid, maitsvad panninid ; Antica Focacceria ( S.Francesco kiriku ees) – hinnatud ja kvaliteetne restoran, Sitsiilia road vabas õhus. Loomulikult on võimalik einestada ka väiksemates võileivabaarides ja kiirtoidukohtades.

CATANIA
Suuruselt teine linn Sitsiilias, kuulus barokkehitiste ja huvitava modernse arhitektuuri poolest. Linn asub Etna jalamil, kuhu on võimalik sõita rongi või ka bussiga. Ajalooline Piazza del Duomo ja kaasaegne ostutänav Via Etnea moodustavad huvitava kontrasti mineviku ja kaasaja vahel. Cataniat külastades tasub kindlasti ringi jalutada ka köögiviljade ja kalaturul, viimast peetakse muuseas mõnede tippkokkade poolt maailma parimaks … NB! turud on pühapäeviti suletud.

MESSINA
Messina on tähtis sadamalinn, mille rajasid kreeklased 8.saj. e Kr. Messinal on  praamiühendus mandri-Itaaliaga ning sõit kestab kõigest 30 minutit. Linna ümbruses on piisavalt viljakat maad- siin küpsevad maitsvad tsitruselised ning tegeletakse oliivikasvatusega. Messina vaatamisväärsusteks on 12.saj.pärit katedraal, kaunid purskkaevud, botaanikaaed ja teadmiseks kultuurihuvilistele  – regionaalmuuseumis on eksponeeritud väärtteosed, millede hulgas esindatud ka kuulsa Caravaggio teosed.

SÜRAKUUSA
Sürakuusa nimi on tuttav juba Piiblist, tänapäeval on tegemist UNESCO kultuuripärandite nimekirja kuuluva piirkonnaga. See ajalooline linn kannab endas rikkalikku kreeka kultuuripärandit ja siit on pärit mitmed suurkujud, näiteks Archimedes… kreeka-rooma teater ja Pantalica nekropolis on vaid mõned arheoloogilised vaatamisväärsused, mida kindlasti siin olles külastada tasuks.
Saare idarannikul paikneb väike sümpaatne linnake Taormina, millest u 3 km eemal  asub populaarne rannakuurort Giardini Naxos. Suviti on linn üsna üle rahvastatud, kuna siia armastavad puhkama tulla turistid üle kogu Itaalia.

RAGUSA
Pisut rahulikum on lõunas olev Ragusa – huvitava asukohaga linn on rajatud lubjakivimägedele, milledest kahele poole jäävad kaunid künkad. Linn jaguneb kaheks – Ragusa Ibla ja Ragusa Superiore – ja siingi on peamisteks vaatamisväärsusteks kohalikud katedraalid.

VAATAMISVÄÄRSUSED
Duomo katedraal
Vanalinnas asuv uhke normanniaegne katedraal rajati 1131.a., kuid seda on aja jooksul muudetud. Kaksiktornid lisati sakraalehitisele 1471.a. Kirik on külastajatele avatud iga päev

La Rocca mägi
Vanalinna taga 300 m üle merepinna kõrguv mägi, kuhu korraldatakse ka lühemaid retki. Ülevalt avaneb vapustavalt kaunis vaade alla merele ja Cefalu linnale. Mäeküljel asuvad ka vana kindluse müürid ja u 500 e Kr. rajatud Diana templi varemed

Etna
Üldinfo Kuurortlinn Cefalu Transport Cefalu vaatamisväärsused Söök ja jook Hea teada Palermo Teised Sitsiilia linnad Etna Hotellid Hinnad Lennuajad Ekskursioonid 2011 Riigipühad ja tähtpäevad Itaalia keel Itaalia köök Itaalia joogid .
Etna on tegevvulkaan Sitsiilia idaranniku lähistel. Tema kõrguseks loetakse 3330m ja ta on kõrgeim Euroopas. Vulkaan moodustus ligi 80 miljonit aastat tagasi. Etna koosneb keskmisest , uuest, kirde- ja kagukraatrist. Tulemäe idaküljel laiub kaunis Bove org.

Etna oli üks maailma aktiivsemaid vulkaane juba antiikajal ja temaga on seotud mitmed legendid kreeka mütoloogiast. Just siin, kraatri sügavuses, olevat asunud Kreeka tule- ja käsitööjumala Hephaistose töökoda… Aischylose järgi aga olla Zeus paisanud gigantide ja jumalate vahelises sõjas Etna mäe gigant Typhoni peale, kes siiani sealt alt väljapääsu otsib ja maapinna liikuma paneb …. Etna kraater olla ka allilma Tartarose sissepääs ….

Süngevõitu legendidest hoolimata lasi kunagine Sürakuusa türann Hieron rajada mäejalamile esimese linna juba 476.a. E.Kr ja tänapäeval klassifitseeritakse Etnat väikese ohuteguriga vulkaaniks. Tulemägi on vaieldamatult Sitsiilia tõmbenumber ja kui ilmastikuolud lubavad ja vulkaan parajasti „puhkab“, on võimalik Etnal ära käia - ekskursiooni käigus tõustakse u 2000 m kõrgusele Silvestri kraatrini. Etnale viib ka 1859.a rajatud rongiliin ( circumetnea ). Sõit algab Cataniast ( via Etnea) või Giarre-st (Trenitalia jaama lähedal ). Teekond kulgeb läbi väikeste külade, viinamarja- ja tsitrusviljaistanduste – vulkaaniline pinnas on suurepärane kasvulava . Rong sõidab Etna vahet esmaspäevast laupäevani.

Torre Caldura
Kalura hotelli lähedal asuv vana kaitsetorn. Piirkond on külastajatele suletud Lavatorio mediovale

Keskaegne pesula Vittorio. Emanuele tänaval San Stefano barokk-kirik (Purgatorio) corso Ruggiero tänaval.
Madonie looduspark
See ligi 40 000 ha suurune park on olnud looduskaitseala alates aastast 1989. Siin asuvad ka mitmed traditsioonilised külad ja paik on eriti kaunis kevadises roheluses ja lillemeres.

 

 

Küsi lisa: asap@asaptravel.ee