Päikesereisid

üleval

Türgi – Alanya, Antalya, Side, Kemer, Belek
Kreeka saared– Kreeta, Rhodos, Korfu saared ja Loutraki
Hispaania rannikud - Costa del Sol, Costa Daurada, Costa Brava, Mallorca saar, Ibiza
Malta
Portugal - Madeira saar, Algarve, Assoorid
Egiptus - Sharm, El Sheikh, Hurghada
Kanaari saared – Tenerife, Gran Canaria
Iisrael - Jerusalemm, Surnumeri, Eilat
Bulgaaria - Golden Sands, Sunny Beach, Obzor
Horvaatia - Istra poolsaar Poreč, Umag
Küpros - Nicosia, Agia Napa, Limassol, Larnaca, Pafos
Itaalia - Lidi di Jesolo, Veneetsia, Sitsiilia, Bari, Loutraki

Türgi – Alanya, Antalya, Side, Kemer, Belek

TÜRGI – puhkuseparadiis

Türgi on meelipaeluv kombinatsioon kõige müstilisematest maastikest, suurepärasest arhitektuurist ja hõlmamatult rikkast ajaloopärandist.
Türgis ühinevad rutaka Lääne ja eksootilise Ida vastandlikud jooned - asukoht kahel kontinendil ja kahe imelise mere vahel tähendab uskumatut mitmekesisust looduses, kultuurides ja tavades.
Türgi sobib suurepäraselt esimeseks rannamõnudega puhkusereisiks. Türki sõidetakse ikka ja jälle puhkama, kuna siinne teenuste hinna ja kvaliteedi suhe on väga hea. Türgi hotellid on juba ammu muutunud omamoodi standardiks ja puhkepaiga kvaliteedi mõõdupuuks. Alates kolme tärni hotellidest pakutakse toitlustustüüpi „kõik hinnas”, mida suurem osa külastajatest eelistabki. Türgis on olemas kõik lõbusaks ja sisukaks puhkuseks vajalik: soe Vahemeri, kuum päike, rikkalik türgi köök, maitsvad kohalik õlu ja rakı–, hulgaliselt erinevaid meelelahutusvõimalusi, sealhulgas ööklubid, saun (hamam), parvematkad mägijõgedel ja türgi massaaž, mida pakutakse isegi supelrandades.

Antalya 
Antalya ja teised provintsi kuurortlinnad asuvad rannikutasandikel Tauruse mäeaheliku ja mere vahel.
Loodus on imekaunis ja vaheldusrikas.
Legendi kohasel saatis Pergamoni kuningas Attalos 2000 aastat tagasi välja eelväed leidmaks paika, millele võrdset ei leidu – tõelist paradiisi maa peal.
Antalyasse jõudnud väed selle siit ka leidsid. Koha ilust pimestatud Attalos käskis siia rajada linna, mille ta nimetas enda järgi Attaleiaks. Sellest on sajandite jooksul arenenud Antalya.
Antalya on Lõuna-Türgi suurim kuurortlinn, puhkajate jaoks on siin arvukalt restorane, kohvikuid, hotelle, klubisid. Elav kaubandus on lausa loodud neile, kes ei taha tühjade kottidega koju tagasi sõita. Lastele pakub põnevaid üleelamisi Antalya lähistel asuv veepark Aqualand oma suurepäraste ja põnevate liumägedega ning mitmetekesiste veeatraktsioonidega.

Alanya
Antalyast 135 km kaugusel asuv Alanya on tore avastus.
Mõnusalt paraja suurusega linn. Väiksem kui Marmaris, suurem kui Kemer. Inimlike mõõtmetega ja samas piisavalt võimalusi ja meelelahutust pakkuv. Paljude arvates Türgi Riviera mitmekesiseim kuurort.
Alanya maamärgiks on romantiline mägine poolsaar, mis lõikab linna ja selle rannad kaheks. Mäge troonivad 13. saj.l rajatud seldžukkide kindluse imposantsed müürid, ülesroniva käänulise tee ääres on käsitööletid, kohvikud ja baarid. 
Mäelt avaneb hingepaitav vaade purjedega pikitud merele ja linnale; linnast mitte vähem uskumatu vaade mäele, kindlustornidele, õhtutuledele.

Belek
Suurepärased rannad, kristallselge smaragdroheline meri ja kõrge teeninduskultuur teevad Belekist unustamatu puhkusekoha, kus korduvklientide määr on erakordselt suur.
Belek on ranniku prestiižseim ja kalleim kuurort – siia on ehitatud peamiselt 5* luksushotelle, mille puhul hinnas on nii palju teenused, sööki ja jooki, et hotelli territooriumilt lahkumine nõuab suurt tahtejõudu. Belek on Türgi golfikeskus, tänaseks on siin 8 golfiväljakut, mis paiknevad hotellide läheduses. Kõrgetasemeliste golfiväljakute rajamisel on silmas peetud Euroopa golfarite maitseid ja eelistusi. Väljakud pakuvad nii sportlikku pingutust kui nauditavaid loodusvaateid.

Kemer
Kemer on väike, hubane, imekena kuurortlinnake.
Laiemas mõttes hõlmab Kemeri kuurorttsoon lisaks Kemeri linnale veel kokku 5 küla - Beldibi, Göynük, Kiriş, Çamyuva ning Tekirova.
Valdav osa hotelle pakub „vägagi kõik hinnas teenust“. Hea selle juures on, et suurepärase puhkuse võib veeta hotellist lahkumata, ka kulutused püsivad kontrolli all. Ja halb, et kõik muu kipub jääma nägemata-kogemata. Meri Kemeri randadel on türkiissinine ja kristalselt puhas, põhi on näha kuni 6 m sügavuseni! Paljud rannad on saanud sinilipu, lahesoppides ujumisel avaneb seedritega kaetud mägedele unustamatu vaade. Enamik randu on kas kivised või kiviklibu on segatud liivaga.

Side
Antalyast 75 km kaugusel asuv pisikesele poolsaarele pressitud Side on meeliülendav kombinatsioon minevikust ja tänapäevast. Nimi Side tähendab granaatõuna - see on viljakuse ja heaolu sümbol.  Praegu on see väike kuurortlinn, mis asub Vahemere ääres, riigi lõunaosas, 75 km kaugusel Antalyast, Türgi ühe vanima küla lähedal. Rannikul on säilinud ühe iidse asula varemed. Side'le lähenedes on näha akvedukte ja vanu linnamüüre. Siin näete ka amfiteatri varemeid, mis imestavad Teid oma mõõtmetega. Apollo ja Athena templid, ehitatud II sajandil, panevad hämmastama oma suursugususe poolest.Tillukesel, vaid 800 m pikkusel ja 400 m laiusel maaninal eksisteerivad kõrvuti ja läbisegi antiik-Rooma varemed ja tänapäevane vilgas puhkusekuurort.
Loodus, tänapäev ja iidne ajalugu on siin harvanähtavas harmoonias. Poolsaarest kahele poole jäävad kuldse liiva ja türkiissinise mereveega rannad, kuhu alates turismibuumi algusest on rajatud ja rajatakse üha uusi hotelle.
Türki puhkama sõites tuleks õnnestunud reisi tagamiseks endale ausalt selgeks teha reisi eesmärk.
Kui stress on teis võimust võtnud ja teie ainsaks sooviks on muretu peamurdmisvajadusevaba päikese- ja merepuhkus, siis tuleks valida 5 tärni vägagi kõik hinnas luksushotell.
Kui aga sooviks on eelkõige ringi vaadata, Türgi saladusi avastada, šopata ja ööelust manti võtta, siis pole hotellist nii väga lugu.

Ilm Türgi lõunarannikul on kadestamisväärselt vahemereline.
Talved on üldiselt pehmed ja vihmased. Kevad suure õitsemisega saabub veebruaris ja suvist ilma võib eeldada juba alates aprillist.
Aasta vihmaseim ja külmim kuu on jaanuar, mil keskmine temperatuur jääb 12 kraadi kanti, kuumim kuu on august keskmiselt 27 soojakraadiga.
Kesksuve hõõguvat kuumust leevendab värske meretuul.
September ja oktoober on sametiselt pehmed - päike ei kõrveta enam suvise kirega, aga meri on ikka veel väga soe. Hooaeg hääbub oktoobri lõpus, tavaliselt jagub suvist soojust veel novembrissegi.

TÜRGI – BODRUM ehk Halikarnassos – unustamatu elamus
Bodrum on kõigest üks kena Türgi kuurort – äravahetamiseni sarnane paljude samalaadsetega Antalya piirkonnas – olete valedel jälgedel. Bodrumis kohtab aukartust äratavat ajalugu, kosmopoliitset õhkkonda ning hingematvaid vaateid. See on uue ja vana, kohaliku ja sissrännanu, puhkuse ja vilka tegutsemise võluv kombinatsioon.
Bodrum on Türgi eliitkuurort, siin puhkavad nende vaprad ja ilusad, poliitikud, lauljad ning filmitähed. Juba aastaid pole lubatud ehitada hooneid, millel on rohkem kui viis korrust. Arvukates lahesoppides on sadamad, kus on sildunud luksusjahid üle maailma. Endise Halikarnassose ajalugu saate jälgida Bodrumi kindluses, siin asub ka üks seitsmest klassikalisest maailmaimest – Halikarnassose mausoleum. Kui kõikjal poleks näha Türgi lippe ja minarette, võiks arvata, et asute hoopis Kreekas – selle tunde loovad muu hulgas ebatürgilikult valged ja lameda katusega majad.
Suurepärane asukoht keset kultuuriväärtusi
Kõigest nelja lennutunni kaugusel Tallinnast võite koheselt puhkama asuda, sest hotellideni jõuab Bodrumi lennujaamast kõige rohkem ühe tunniga. Türgimaa parimad palad on Bodrumile (endine Halikarnassos) väga lähedal: Efesos, Pergamon, Trooja ja Pamukkale asuvad muidu nii suurel maal ühtäkki paaritunnise bussisõidu kaugusel. Meritsi pääseb kiirelt (umbes tunniga) ka Kreeka saarele Kos. Üks päev euroopalikul Kosi saarel annab võimaluse vürtsitada aasia stiilis puhkust hoopis teise kultuuriga – erinevateks osutuvad nii kauplused kui söögikohad. Kui veab, tantsib Dionysuse restorani omanik isiklikult oma klientidele sirtakit. Niisiis, kel tekib soov maitsta ehtsat kreeka salatit, hüpaku laevale ja sõitku Kosile! Lisaboonusena saab laevalael päikest võtta ja eemalduva Bodrumi kindluse vaadet nautida. Linnas on suur vabaõhuturg ning muidki häid ostuvõimalusi.

   Mahe kliima
Bodrumi kandis on õhuniiskus madal ja temperatuur ei tõuse väga tihti üle 30 soojapügala isegi mitte juulis-augustis. Põhjamaa inimesel on ses kliimas kerge olla ja higi ei hakka õue minnes sugugi voolama, nagu paljudes teistes lõunamaa kuurortides. Veetemperatuur on põhjamaa inimese jaoks terve hooaja vältel piisavalt soe.

   Toredad inimesed
Türklased on külalislahked ja sõbralikud, iseäranis väikeste laste vastu. Ei ole harvad juhused, mil saate restoraniomanikult või suveniirimüüjalt lahkudes ka mõne südantsoojendava kingituse kaasa. Bazaarile minnes varuge kindlasti aega, et tingida kaupmehega, vahepeal juua tassike maitsvat õunateed ja alles siis teha oma lõplik ostuotsus.

Hotelli soovitused Türgis erinevatele sihtgruppidele.

PEREDELE:
MERYAN 5* Alanya
ARYCANDA DE LUXE 5* Alanya
DELPHIN BOTANIK  5* Alanya
LYRA 5-* Side
PALOMA BEACH  4*  Side
CORINTHIA CLUB HOTEL TEKIROVA 5* Kemer-Tekirova
SIMENA SUN CLUB  5-* Kemer – Camyuva
HYDROS CLUB HOTEL 5* Kemer
LIMAK LIMRA HOTEL & RESORT 5* Kiriš – Kemer.
AKKA ANTEDON HOTEL 5* Beldibi-Kemer
NASHIRA 5* Side

IGAS VANUSES TÄISKASVANUD REISIJALE:
FATIH 3* Alanya
ÖZLEM GARDEN 3* Side
GOLD 3+* Alanya
KANDELOR 3* Alanya
DRAGOS BEACH 3* Kemer
VALERI BEACH 3* Kemer
SENTIDO SULTAN BELDIBI 4* Beldibi-Kemer
GARDENIA 4* Alanya
GRAND BALI 4* Alanya
PALOMA BEACH 4* Side
L´ANCORA BEACH 4* Kemer
RIVIERA 4* Alanya
MERYAN 5* Alanya
MUKARNAS SPA RESORT 5* Alanya
NASHIRA 5* Side
SPICE HOTEL & SPA 5* Belek
PALOMA RENAISSANCE 5* Beldibi-Kemer
RIXOS SUNGATE HOTEL 5* Beldibi-Kemer
KEMER RESORT 5* Kemer
FANTASIA HOTEL DELUXE 5* Camyuva-Kemer
HYDROS CLUB HOTEL 5* Kemer

KOKKUHOIDLIKUMA EELARVEGA  REISIJALE:
TEMIZ 2* Alanya
ETENNA 2* Kemer
FATIH 3* Alanya
MUZ 3-* Alanya
WIEN 3* Alanya
KLEOPATRA LIFE 3-* Alanya
RIVIERA 4* Alanya
GRAND KAPTAIN 5* Alanya
AVENTURA PARK 5*  Alanya

KEMER/BELDIBI
BERKAY 3* AI
 Kemeri keskuses asuv 3* hotell.  Väike territoorium, oma rand umbes 400 m kaugusel. Rannabaar lisatasu eest. Osad standardtoad väga kitsad, mahutavad maksimaalselt 2 inimest. Vannituba väga väike (dushinurk). 2 korda nädalas animatsiooniprogramm, elav muusika, sportmängud. Seif toas lisatasu eest 2 Eur/päev, WIFI lobis ja basseinialal tasuta. Lihtne, puhas, hea asukohaga keskuse läheduses, vastab 3*. Sobib igas vanuses aktiivsele puhkajale, kes soovib ringi liikuda.
ARMERIA 3* AI
Tagasihoidlik , veidi kulunud 3* hotell Kemeri keskuse läheduses. 500 m kaugusel kiviklibu rannast. Väike territoorium. Rannas toolid-varjud lisatasu eest. Hotell asub elaval kaubandustänaval. Koosneb kahest hoonest, kus ühe hoone toad prantsuse rõduga ja teise hoone toad rõduga. WIFI kogu külastuse aja jooksul kogu territooriumil 10 USD. Sobib pigem pretensioonitule täiskasvanud puhkajale.
MR. CRANE 3*  AI
Kemeri keskuses, kõrvaltänaval, vaikses piirkonnas  asuv  tagasihoidlik, väikese territooriumiga  3* hotell. Toad kitsad, aga puhtad, väga väike vannituba (dushinurk). Tasuline (3 USD sissepääs) linnarand 1 km kaugusel, rannabaar lisatasu eest. Seif 2 USD/päevas, WIFI lobis 2 USD/1 tund.
NB! Hotell ei majuta kahte täiskasvanud meest ühes toas, kuna eelnevalt on selliste klientide hulgas olnud probleeme alkoholi tarbimisega, mis on häirinud teisi külastajaid. Lubatakse majutada isa koos kuni 12.aastase pojaga. Sobib pretensioonitule täiskasvanud reisijale, kes soovib majutust keskusest mitte väga kaugel, kuid vaiksemas piirkonnas.
AYBEL  INN 3* AI
Beldibi keskuses, vaiksemal kõrvaltänaval asuv lihtne, puhas, väikese territooriumiga  3* hotell.  Tubadest võib olla kas vaade mägedele või  vastasmajale. DBL toad kitsad ja mahutavad 2 inimest. On olemas ka avaramad toad kolme eraldi voodiga. Seif 1,5 USD/päevas, WIFI territooriumil ja tubades tasuta.  Rand 150 m kaugusel, rannas toolid ja varjud tasuta (kataloogis vana info, et lisatasu eest). Sobib igas vanuses mitte nõudlikule täiskasvanud reisijale. Väikestel lastel tegevus puudub.
GRAND LUKULLUS 4-* AI
Kemeri keskuse läheduses, vaiksemal kõrvaltänaval asuv lihtne 4-* hotell. Kahe korpuse vahel väike,  ilma roheluseta territoorium basseiniga, osad toad on vaatega tänava poole. Toad suhteliselt kitsad ja lihtsad. Seif 1Eur/päev, WIFI lobis tasuta. Hotelli rand on tasuline – 2,5 Eur/päev, rannabaar lisatasu eest. Teatud kellaaegadel viib randa tasuta buss. Hotellil on 4 tuba liikumispuuetega klientidele. Basseinis 1 veeliumägi. Hotell sobib pigem täiskasvanud kokkuhoidlikuma eelarvega reisijale, lastel  vähe tegevust hotelli territooriumil. 4* hotellidest üks soodsamaid.
RESIDENCE RIVERO 4* AI
Kemeri keskuses, 1 km kaugusel rannast asuv 4* hotell. Territoorium on kompaktne ja suhteliselt lärmakas. WIFI lobis ja 50% tubades tasuta. Randa viivad iga tunni tagant tasuta bussid, rannarätikud deposiidi eest 10 USD, rannabaar lisatasu eest.  Seif 1 USD/päevas. Hotell sobib pigem nooremale  aktiivsele puhkajale.
GREENWOOD RESORT 4* AI
Goynuki keskusest 1 km kaugusel asuv hea 4* hotell. Koosneb peahoonest, bungalotest (mõlemas standardtoa varustus) ja eraldi hoones asuvatest Deluxe tubadest.  Hotellil on 22 peretuba , mis asuvad kõik peahoone neljandal korrusel, vaatega mägedele. Peretoad koosnevad kahest vaheuksega eraldatud toast ning mõlemal toal on rõdu. Deluxe toad asuvad eraldi hoones ja merevaade on nähtav vaid kõrgematelt korrustelt (mitte esimeselt korruselt).  Rand asub 200 m kaugusel, rannabaarist saab tasuta karastusjooke ja kohalikku õlu. Seif 3 USD/päevas. Hotell sobib rahulikuks puhkuseks nii peredele kui täiskasvanud igas vanuses reisijatele.
SENTIDO SULTAN BELDIBI 4* AI
Hotell on võrreldes teiste 4* hotellidega hinnaklassilt kallim, kuid hinna-ja kvaliteedi suhe on kindlalt paigas. Paloma hotelliketti kuuluv tugev 4* hotell asub imeilusate mägede ja mere vahel. Suur roheline territoorium, lihtsad kuid hubased toad. Põhiline klientuur prantsusmaalt, inglismaalt, saksamaalt ja skandinaaviast. Hotellil 2 a`la carte restorani, millest kalarestoran ettetellimisel  1 kord tasuta. Grillrestoran täiskasvanule 10 Eur, lapsele 6-12 aastat 5 Eur. Rannarätiku deposiit  5 Eur, seif 1 Eur/päevas, WIFI tasuta lobis ja 50% tubades. Iga päev animatsioon, diskot ei ole, lapsehoidja teenust ei pakuta. Hotelli atmosfäär sobib igas vanuses puhkajale, kes soovib nautida rahulikku puhkust ja loodust.
PALOMA RENAISSANCE  5* UAI
Beldibis asuv  5* hotell sobib kvaliteetseks puhkuseks igas vanuses kliendile. Suur roheline territoorium, palju aktiivset  tegevust, mugavad ja avarad numbritoad ning  kvaliteetne teenindus tagavad igati meeldiva puhkuse. Võib julgelt soovitada ka kõige  nõudlikumale kliendile ja neile, kes eelistavad puhkust hotelli territooriumil.

LARA / BELEK/SIDE
SHERWOOD BREEZES RESORT 5* UAI

Tüüpiline Lara piirkonna 5* hotell, koosneb ühest suurest hoonest, territoorium 35 000 m2. Korralikud toad, väike vannituba.  4 a´la carte restorani, millest türgi ja itaalia restoran nädalase viibimise puhul  1 kord tasuta. Seif ja minibaar toas tasuta, minibaaris vesi, kohalik õlu ja karastusjoogid. WIFI lobis tasuta. Family connected tuba – kaks vaheuksega ühendatud standardtuba. Hotell sobib puhkamiseks nii peredele kui igas vanuses täiskasvanud reisijale, eriti neile, kes soovivad majutust lennujaamast lühikese bussisõidu kaugusel olevas 5* hotellis.
JACARANDA BEACH CLUB  5* AIPLUS
Belekis asuv puhkeküla tüüpi  lihtne 5* hotell, mis koosneb peahoonest ja paljudest kahekorruselistest bungalotest. Bungalotes asuvad kõik standardtoad ja Club peretoad. Peahoones asuvad Deluxe peretoad, mis on renoveeritud.  Peretoad koosnevad kahest uksega eraldatud toast. Club standardtoad on suhteliselt kitsad, 2+1 maksimaalne mahutavus.  Sobib perepuhkuseks ja rahulikuks puhkuseks neile, kes ei  otsi luksuslikku puhkust.
SIAM ELEGANCE HOTEL & SPA 5*  UAI
Side ja Beleki vahel asuv hotell on ehitatud Kaug-Ida arhitektuuri stiilis. Hotellis on 4 a´la carte restorani, millest sushi restoran on lisatasu eest menüü hinnakirja alusel. Teised a´la carte restoranid  on tasuta, külastus alla 12 aastastele keelatud. WIFI tasuta kogu territooriumil ja tubades.  Hotellis on aktiivne animatsioonitiim ja seetõttu sobib väga peredele ja  neile, kellele meeldib puhata hotelli territooriumil. Hotelli lähiümbruses aktiivne tegevus puudub, vaikne, mereäärne koht.
PALOMA BEACH  4* UAI
Tugev 4* hotell asub Sidest 5 km kaugusel. Peahoone standardtoad on renoveeritud ja vastavad kindlalt juba 5*. 2011.aasta talvel viiakse läbi kogu hotelli täielik renoveerimine, ehitatakse uus korpus, lisabasseinid, juurde tuleb a´la carte restorane. Alates 2012 on hotell  5* ja kannab nimetust Paloma Oceania Resort. Kuid juba enne renoveerimist võib hotellile omistada 5*. Hotell peab alati meeles oma korduvkliente, võttes neid vastu veini ja tervituskaardiga. Kliendid, kellel on puhkuse ajal mõni isiklik täthtpäev peaksid sellest  eelnevalt hotelli teavitama (edasimüüja kaudu) ja neile pakutakse tasuta teatud lisateenuseid.  Seif ja minibaar toas tasuta,  minibaari täiendatakse vajadusel iga päev vee, karastusjookide ja õluga. WIFI lobis tasuta. Hotellil on suur liivarand (pikkus 300 m ja laius 150 m), meri läheb aeglaselt sügavaks . Soovitame peredele ja igas vanuses täiskasvanud reisijatele .

ALANYA
KLEOPATRA ADA 3*  AI

Asub Alanya keskusest 1 km kaugusel,  Kleopatra liivarannast 200 m. Hotelli läheduses on suur Migros keti kauplus . Korralikud renoveeritd standardtoad. Peretoad on avarad, kaks vaheuksega ühendatud tuba. Seif toas 2 Eur/päev, külmik tubades on tühi, peretoas on suurem külmik. WIFI lobis tasuta. Rannas toolid-varjud lisatasu eest (umbes 2 Eur tool ja 2 Eur vari), rannabaar lisatasu eest. Korralik, hea asukohaga 3* hotel.
FATIH 3* HB
Odavaim, kuid üks enim positiivse mulje jätnud  3* hotell. Asub Alanya keskusest 1 km kaugusel, Kleopatra rannast 200 m, kõrvuti hotelliga Kleopatra Ada. Hotelli lobi on nagu muuseum, kuhu on kogutud palju huvitavaid  antikvariaatesemeid. Hubased, korralikud toad. Peretuba koosneb kahest eraldi toast. Seif toas 11 Eur/nädal, külmik tühi, täitmine 10Eur. Tubades plasmateler. WIFI kogu territooriumil ja tubades 5 Eur/24 tundi. Klientide tagasiside väga positiivne nii asukoha, teeninduse kui toitlustuse osas. 3* hotelli kohta toiduvalik väga mitmekesine ja külluslik. Soovitame nii peredele kui igas vanuses täiskasvanud reisijatele.
KLEOPATRA MICADOR 3-* AI
Tagasihoidlik 3* hotel Alanya keskusest 10 minuti jalutuskäigu kaugusel, Kleopatra rand 250 m kaugusel. Seif vastuvõtus 3 USD/päevas, WIFI lobis 2 Eur/päev. Keskuse läheduse tõttu armastavad seda hotelli noored puhkajad, mistõttu võib olla pisut lärmakas. Samuti asub hotell otse tänava ääres ja osad toad on vaatega tänava poole, mis võib samuti veidi lärmakaks osutuda. Sobib täiskasvanud reisijale ja noorele.
WIEN 3* HB
Üks soodsamaid hotelle meie valikus. Väga väikese(peaaegu olematu) territooriumiga, rand üle sõidutee. Rand liiva-kiviklibune. Hotelli restoran avaneb tänavale, kust on imeilus vaade merele ja kindlusemäele. WIFI territooriumil ja tubades tasuda. Korralik, puhas, lihtne 3* hotel. Sobib pigem noorele ja täiskasvanud reisijale, lastel tegevus puudub.
GRAND KAPTAN 5*  HB, UAI
Soodsaim 5* hotell valikus. Asub keskusest eemal 4 km, rand üle sõidutee tunneli kaudu, mis saab alguse basseini  juurest. Rand on liiva-kiviklibune, mitte puhas liiv. Toas on veekeedukann, minibaar, kus karastusjoogid  on UAI klientidele tasuta, seif UAI klientidele tasuta. WIFI lobis tasuta, tubades on tasuta kaabelinternet. Väga avarad, lihtsad, korralikud standardtoad. Hotellil ei ole peretubasid, kuid on connected toad, handicap toad ja No Smoking toad. 1 kord nädalas kala ja itaalia a´la carte restorani külastus tasuta. Linnahotellile omaselt ei ole hotellil väga suurt territooriumi. Lihtne, puhas, korralik 5* hotell.
MAY GARDEN CLUB 4* AI
13 km kaugusel Alanyast, Mahmutlaris asuv hotell asub üle sõidutee liiva-kiviklibu rannast. Randa viib hotelli juurest tunnel. Koosneb kuuest hoonest, mille vahel on suhteliselt kitsas vähese haljastusega basseiniala. Standardtoad kitsad, mahutavad maksimaalselt 2 inimest, osad toad väga kitsa aknaga, mistõttu on toas vähe valgust. Sviit koosneb kahest eraldi toast ja mahutab 4 inimest. Peretuba mahutab minimaalselt  4, maksimaalselt 7 inimest. Toas seif 2 USD/päev + seifi võtme deposiit, rannarätikud deposiidi alusel + rätiku vahetus 4 USD, rannabaaris alkoholi ei pakuta. WIFI territooriumil ja tubades tasuta. A´la carte restorane ei ole. Keskpärane, lärmakas 4* hotell.
TITAN GARDEN 4* AI
Kõrvuti hotellid sama keti hotelliga Titan Select 5*. Hotelli Titan Select 5* kliendid saavad kasutada Garden hotelli territooriumi ja baare (restorani ei saa), Garden hotelli kliendi aga ei saa kasutada Select hotelli territooriumi ja baare. Rannabaar on mõlemale hotellile ühine. Rannas toolid-varjud lisatasu eest 1 Eur tool + 1Eur vari, rannarätik 1 Eur. WIFI lobis tasuta. Saabumisel  1 pudel vett  minibaaris tasuta, edasi lisatasu eest. Territoorium suhteliselt lärmakas.
TITAN SELECT 5* AI
Kogu eelnev informatsioon hotelli Titan Garden kohta kehtib ka hotelli Titan Select puhul, välja arvatud see, et minibaaris on vesi kogu viibimise ajal tasuta. Lihtne, väikese ilma halsatuseta territoorimuiga. Rahulikum kui kõrvalasuv Garden hotell.
GANITA HOLIDAY CLUB  4* AI
Alanyast 30 km kaugusel asuv hotell koosneb peamajast ja “villadest”.  Villa toad, milles on 3 vaheuksega ühendatud ruumi asuvad kahel tasapinnal. Toad on suhteliselt kulunud, väga lihtsa sisustusega, väike vannituba. Esimese korruse tubades võib hooaja alguses olla niiske. Toitlustuse osa nõrk. Renoveerimata Villa toad ei vasta 4 tärnile. Tagasihoidlik hotell, mida ei soovita nõudlikumale kliendile.
GALERI RESORT 5* AI
Hotell koosneb kahest hoonest – peahoone ja Annex hoone. Peahoones asuvad peretoad, kus on üks avaram tuba, narivoodi lastele. Territoorium ei ole väga suur, 10 000 m2. Peahoone standardtoad on 22 m2, annex hoone standardtoad 23-24 m2. AI kehtib 07:00-24:00, peale mida on ka vesi tasuline. Rand kiviklibune, rannarätiku vahetus 1 Eur. Seif toas 2 eur/päev või 10 Eur/nädal. Saabumisel on minibaaris karastusjoogid tasuta, minibaari uuesti täitmine lisatasu eest. Vesi iga päev tasuta. Türgi a´la carte restoranis on toidud tasuta, joogid lisatasu eest. Tenniseväljaku kasutus tasuta , varustuse rent 8 Eur ja valgustus pimedal ajal 15 Eur/tund. Basseinis on veeliumäed, mis on avatud 2 korda päevas – 10-12 ja 14-16. WIFI lobis tasuta. Sobib igas vanuses kliendile.


Tagasi üles

Kreeka saared– Kreeta, Rhodos, Korfu saared ja Loutraki

KREETA- muinasjutuline, tuulte ja müütide saar

Kreeta saar on üle elanud nii paremaid kui halvemaid aegu. Vanad minoslased, kreeklased, roomlased, bütsantslased, araablased, veneetslased, türklased - kõik need erinevad rahvused ja kultuurid on jätnud Kreetale oma jälje. 20. sajandi algusest on Kreeta saar olnud Kreeka Vabariigi üks osa. Viimastel aastakümnetel on Kreetast saanud paljude rahvaste lemmik puhkekoht. Kaunid mäestikud, puhta veega rannad, huvitav kultuuripärand, maitsvad toidud ja veinid ning pingevaba atmosfäär on ainult osa Kreeta voorustest, mida üles jõuab lugeda. Geograafiliselt on Lääne-Kreeta üldiselt mägisem ja rohelisem kui saare idaosa, mis on kaljusem ja lagedam. Kogu saarel on ainult üks järv – Kournas, mis asub Hania lähistel. Vahemere suuruselt viies ning Kreeka suurim saar pakub midagi kõigile: lastele veeparke, vallalistele pidusid ja romantikat, peredele parimat puhkust, loodushuvilistele matkaseiklusi ja kordumatuid vaateid, gurmaanidele maitseelamusi...
Hania on üks Kreeta vanimaid linnu, mis asutati juba varajasel antiikajal, mil ta oli Küdoonia antiikasustuse pealinn. 1252 ostsid Hania ristisõdijatelt veneetslased, kelle päranduseks on siinne muinasjutuline vanalinn ja kaunid sadamakindlused. Veneetslased aga vandusid alla türklastele ning Osmani impeeriumi koosseisus sai Haniast saare pealinn. Tänapäeva Hania keskaegselt kitsaste tänavate kõikvõimalikest soppidest leiate suveniiripoekesi ning romantilisi kohvikuid.
Vahemerelisele kliimale on omased pikad väga soojad suved ning suhteliselt niisked talved. Lääne-Kreeta Hania piirkonda on oma püsiva ilma poolest üks soositumaid suvituspiirkondi. Juulis ja augustis ei saja reeglina üldse, merevee temperatuur püsib 25 kraadi juures ja õhutemperatuur võib tõusta kuni 40 kraadini varjus, seda küll vaid rannikualadel.
Kesksuvel (juulis-augustis) on ilm palav tänu Liibüa kõrbetest saabuvatele tuultele, mis toovad endaga kaasa liiva ja tolmu. Sel ajal on ka rannaliiv üsna kuum, soovitav on kaasa võtta rannasussid. Septembri lõpul võib esineda päikese loojudes jahedaid tuuleiile. Samuti võib lainetuse tõttu esineda ajutisi ujumispiiranguid.
Santorini on Küklaadide lõunapoolseim saar. Õigusega kannab ta nime - Kreeka kroonijuveel. Alles Santorinil saate aru, et piltpostkaardi ilu võib osutuda reaalsuseks. 80 % Kreekat reklaamivaid vaated on pildistatud just Santorinil ning õigusega on see saar olnud läbi aegade kunstnike ja boheemlaste meelispaigaks. Santorinile on kordumatu jälje jätnud 1450 aastal e.m.a toimunud vulkaanipurse, mis oli Vahemere piirkonna suurimaid. Vulkaanipurse tekitas saare keskele hiigelkraatri jagades selle tükkideks ja hävitades Minose kultuuri.

Pealinn Iraklion
Kreeta pealinn on suuruselt viies linn Kreekas. Iidse Minose tsivilisatsiooni hõngu säilitanud Iraklion on kaunis sadamalinn, mille kaide ääres seisavad ankrus nii moodsad parvlaevad kui kaluripaadid. Iraklion koosneb kahest osast: tänapäevaste poodide, parkide ja rohkete haljasaladega uuslinnast ning veneetsia purskkaevude, turgude, vanaaegsete ja ka nüüdisaegsete tänavakestega vanalinnast. Linna väljakutel pakub silmailu lopsakas rohelus. Iraklioni südames Vabaduse platsil asuvas arheoloogiamuuseumis on palju avastamisväärset: Knossose palee originaalfreskod, ainulaadsed ülemaailmse tähtsusega arheoloogialeiud neoliitikumist Rooma impeeriumi epohhini. Iraklion ahvatleb külastajaid oma liivaste mererandade, mitmekesise hotellivaliku ning terve suve kestva peomeeleoluga.

Agios Nikolaos
Kauni Mirabello lahe sopis asetses kunagi väike sadamalinn, mis sai oma nime meresõitjate kaitsepühaku Püha Nikolause järgi. Sadam oli oluline impordi- ja ekspordikeskus ning sisemaalt saadetud toodete kauplemiskoht. Linn oli kujunenud selle keskel oleva võluva Voulismeni järve ümber. Legendi järgi oli järveveel kaunistav ja noorendav mõju ning seetõttu kasutasid jumalannad seda oma supluskohana. Tänapäeval on Voulismeni järv merega ühenduses ning selle vesi on soolane. Agios Nikolaos on Lassithi maakonna pealinn ja üks Kreeta populaarsemaid kuurortlinnu. Kesksuvel kohtub seal inimestega kogu Euroopast ning meeleolu on üsna rahvusvaheline. Sellele vaatamata on linn säilitanud oma eheda ja algupärase meeleolu.

Kreetal on kolm asja, millega puutub kokku pea iga turist. Esiteks mõistagi hotell, kus peatutakse. Need on Kreetal ilusad. Teiseks ekskursioonid, mis viivad saare põhiliste vaatamisväärsuste juurde ja rikastavad mõistust uute kultuuriteadmistega.
Saare pealinnas Heraklionis välja kaevatud Knossoses ringi jalutades läheb fantaasia iseenesest tööle — enam kui 1000 aastat eKr ehitatud kuningas Minose lossi varemete vahel hakkad paratamatult ette kujutama, kuidas küll võis toona saareriigis elu käia. Giidi jutt, et kunagi ulatus meri lossi alla, tundub praegu, vaadates majade ning oliiviistandustega kaetud maad, uskumatu.
Kolmas ja Kreeta külastuse kõige parem osa on omal käel rändamine. Autorent saarel maksab umbes 50 eurot päev, nelja peale jagades polegi see summa niiväga hirmutav.
Tänu neljarattalisele sõbrale ja giidi juhendamisele leidsime Lääne-Kreetalt maapealse paradiisi — Balose. Kuigi selle laguuni vaiksesse randa pääseb ka paadiga, tasub sinna minna mööda mitme kilomeetri pikkust kuumaastikku meenutavat mägiteed — sealt avanevad lummavad loodusvaated.
Matk mööda mäge ja lagunenud kivitreppi võtab küll võhmale, kuid tee lõpus unustad kõik vaevad. Merevesi on helesinine ning kui tüüpiline Kreeta rand on jalgulõhkuvalt kivine, siis siin viib merre pehme valge liiv.
Aega tasub võtta ka Ida-Kreeta külastamiseks ja põigata sisse mõnda sealsesse idüllilisse külla — neid pilte, mis seal avanevad, oled harjunud nägema vaid raamatutest. Gerd Hankewitz

Kreeta plussid ja miinused
+ Vapustav loodus. Kõrged mäed säravsinise mere taustal – unustamatu vaatepilt!
+ Külade ajatu ja tervislik elurütm
+ Pikad liivarannad, kus vaid kohati on kiviklibu
+ Soe, mõnusalt paitav merevesi
+ Kreeklased – elurõõmsad, elunautivad, sõbralikud
+ Ehe toit ja head veinid
+ Adrenaliini tõstvad mägiteed
+ Hania ja Rethymnoni sadamad, mis muutuvad suvel suureks elust pulbitsevaks vabaõhutaverniks
+ Kreeka ja Kreeta kaasakiskuvad rütmid
- Ka siin on alustanud pealetungi rahvusvaheline rämpstoit
- Suurte kuurortide rannad on kõrghooajal ülerahvastatud
- Liiklus on kohati (ka kitsastel mägiteedel) surmapõlglikult uljas

ILM
Mõnus Vahemereline kliima. Pehmed ja niisked, vihma sajudega talved, kuid mägedes võib sadada ka lund. Suved on kuumad ja kuivad. Saare lõunaosa on kuivem ja palavam kui põhjarannik, kus asuvad kõik rahvusvaheliselt tuntud kuurordid. Oktoobris võib esineda ebapüsivaid ja tuuliseid ilmu.

KORFU – uskumatult armas.
Korfu saarel olevad kuurordid ei ole liiga suured ega tihedalt kõrghooneid täis pikitud. Saarelt leiab suures valikus väikeseid üksikute hotellidega kuurorte ning palju koduseid apartemente ja villa tüüpi majutust. Nende hulgas on nii aktiivse ööeluga piirkondi kui ka rahulikku omaetteolemist võimaldavaid paiku.

Korful on imeilus loodus. Saar on väga roheline, kõikjal suured küpressi- ja oliivisalud, palju lilli ja põõsaid. Rannajoon on sopiline ja väiksed türkiissinised lahesopid mõjuvad uskumatult armsalt. Reljeefilt on saar üsna mägine ja pakub hingematvaid vaateid merele, orgudele ja küladele. Saarel on suur valik erinevaid randu - liivaseid ja kiviseid, laiemaid ja kitsamaid. Osa rannasoppe on ligipääsetavad ainult merelt. Korfu lähiümbruses on veel mõned väikesaared, kuhu korraldatakse laevasõite. Saare põhjaosa paikneb praktiliselt vastu Albaaniat, nii et sealgi tasub ära käia. Suvel on Korful garanteeritud päikesepaiste ja soe ning puhas meri. Lisaks saab seal nautida kõiki traditsioonilise kreeka köögi hõrgutisi.
Durrellite Maasikaroosa maja on siiani Barbati külas mäeküljel näha - kuigi mahajäetud ja murenev ning tihnikusse kasvanud aiaga, aga armas ikka. Ja vaade, mis sealt avaneb, on imeline!

Alla 600 ruutmeetri suuruse Kreeka väikesaare Korfu küpressi- ja oliivisalud on paljudel lapsepõlves juba korra läbi rännatud – loomasõbra ja kirjaniku Gerald Durrelli raamatu «Minu pere ja muud loomad» kaudu.
Kui satute puhkust veetma mõnes teises linnas peale pealinna Korfu, on nädala täitmiseks mõistlik rentida auto ja saarele omal käel tiir peale teha. Et autorentnikud tahavad üheks päevaks antud auto enne pimedat tagasi saada, on mõttekam raha välja käia kahe päeva eest – siis jõuab kõik kohad üle vaadata. Näiteks külastada Sissy nime all tuntud Austria-Ungari keisrinna siiani täies ilus suvepaleed, kus läbivaks teemaks on nõrga kannaga Trooja sõdur Achilleus.
Liigeldes tuleb arvestada, et Korfu saare mägiteed pole magistraalid. Rohkelt on seal väikesi, kitsaid ja kurvilisi lõike, mis panevad proovile nii autojuhi oskused kui nõrgemate närvidega kaassõitjate julguse: tihti jooksevad vaid kahe meetri laiused (sealjuures kahesuunalised!) teed püstloodis ülesmäge või mitmesaja meetri sügavuse kuristiku veerel. Jääb vaid loota, et keegi vastu ei sõida!
Korfult saab sõita ekskursioonile ka naabersaartele ja isegi Albaanias ära käia. Igatahes pole kahtlustki, et see pisike roheline saar Ioonia meres jätab teile vaimustava mulje! Maria Rähn
Jook: Kohalikud veinid
Veine on Korful valgeid ja punaseid, kuivi ja magusaid. Mägedes võivad kohalikud naised, vaatamata isegi sellele, et autoroolis oled, sulle suure topsitäie omatehtud veini sisse kallata. Loomulikult saab seda ka pudelites kaasa osta (kuni 75 krooni pudel). Vein on värske ja imemaitsev. Poeveinidega on nagu odavate veinidega ikka – võib juhtuda, et satud suurepärase otsa, aga samahästi võib juhtuda, et pärast on kolm päeva kõht lahti.

Toit: Moussaka, kalmaarid, kreeka salat ja kebab
Neid nelja hõrgutist tuleb Korful ilmtingimata proovida, kuid pea seejuures silmas mõnd asja. Kui rahvustoitu moussakat, kreeka salatit ja kalmaare võib leida igat moodi tehtuna, siis kebabiga on teine lugu. Naljakal kombel on traditsiooniliselt lambalihast valmistatavat rooga kebabi Korful saada üksnes kana- ja sealihast. Kui lambaliha küsida, vaadatakse sind väga imestunud näoga ja öeldakse – seda meil küll pole! Lisaks topitakse kõikjal toidu juurde suur ports friikartuleid. Kui pole soovi mõnusat maitset rasvaste kartulitega rikkuda, tuleb müüjat ennetades resoluutselt teatada: «No chips!» (Ei friikatele! – toim).
Raamat: Gerald Durrelli «Minu pere ja muud loomad»
Sellest humoorikast raamatust tuntud maasikaroosa maja on saarel täiesti alles. Majakese asukoht tasub aga endal giidi abil enne selgeks teha, sest kohalikud elanikud ei ole Durrellist midagi kuulnud ning seega tee juhatamisel pole neist vähimatki kasu.

ILM
Valitseb meeldiv Vahemereline kliima. Talved on pehmed ja niisked, suved kuumad ja kuivad. Suvel puhuvad pidevalt värskendavad meretuuled ning palavus ei tee liiga.

Keskmine päevane õhutemperatuur

juuni

juuli

august

september

 oktoober

28

31

31

28

23

Öine õhutemperatuur

juuni

juuli

august

september

 oktoober

20

19

20

18

16

Merevee temperatuur

juuni

juuli

august

september

 oktoober

21

24

26

23

23

 

RHODOS – päikeseline saar Rhodos on Egeuse mere Dodekaneeside (kr.k. ‘12 saart’) saarterühma suurim ja Kreeka suuruselt neljas saar.
Rhodosel on 300 päikesepaistelist päeva aastas ja kõrgeim aasta keskmine temperatuur Kreeka saarte hulgas. Kuum, päikseline suvi, soe meri ja kaunid rannad, rohked antiik- ja keskaegsed mälestusmärgid ning arvukad lõbustusutused on teinud saarest puhkajate meelispaiga. Populaarsusele aitavad jõudsalt kaasa kerged kohalikud veinid, rikkalik söök ja rütmikas kreeka muusika.
Rhodose maksimaalne pikkus on 78 kilomeetrit ja laius kõigest 38 km. Nädalaga jõuab huvi korral saarele tiir peale teha ja kõik oluline ära vaadata. Kindlasti tuleks tutvuda Rhodose linnaga ja Lindose maalilise akroplisega, tiirutada saare keskosa mägikülades ning nautida mõnusaid rannahetki väikestes lahesoppides saare turistidest puutumata lõunaosas.
Saare lõunatipp Prassonissi on lainelaudurite paradiis. Tugevad tuuled meelitavad kohale sadu surfifanaatikuid, kes sätivad oma autod, vagunelamud ja telgid otse rannale, et mitte ühtegi väärtuslikku minutit kaotsi lasta.
Rannad
Rhodosel on suur valik randu. Päevitamiseks ja ujumiseks sobivaid randu leidub ka Rhodose linnas. Lääneosa rannad Ixia ja Ialyssos on kiviklibused ja enamasti tuulised. Seetõttu ei ole seal suvel liiga palav. Head liivarannad on idarannikul Falirakis ja Lindosel. Idarannikul ei puhu reeglina tuul ning õhutemperatuur on mõni kraad kõrgem kui läänerannikul. Suhteliselt vähemrahvastatud suurepärased liivarannad on idarannikul Kalitheas ja Tsambikas (Faliraki ja Lindose vahel)
Meie kuurordid on pealinn Rhodos, sellest u 14 km kaugusel paiknev saare populaarseim rannaküla Faliraki ning pealinnast u 5 km kaugusel asuv väike ja hubane Ixia. Kuurordid asuvad saare põhjaosas ning on tuntud mitmekesiste ajaveetmisvõimaluste poolest
Transfeer hotellidesse kestab olenevalt kuurordist 20 min kuni 1 tund.

Miks Rhodos?

Tänu külluslikule päikesepaistele, arvukatele randadele ja mõnusalt kreekapärasele atmosfäärile, on Rhodos Kreeka üks populaarsemaid puhkekeskusi. Saar on väike ja hea infrastruktuuriga, seega on turistile on mugavalt kättesaadavad kõik puhkamisvõimalused ja vaatamisväärsused. Loodus on lopsakas ja mitmekesine, liivarandadest kuni männimetsadega kaetud mäenõlvadeni.

Rhodosel saab nautida ka ehedat Kreekat, sest saare lõunaosa on turistide poolt veel „vallutamata” ja säilitanud oma traditsioonilise ilme – väiksed valged majad mäenõlvadel, külatavern plataanipuude varjus, kuhu kohalikud uudiseid vahetama kogunevad, oliivisalud ja võrratud vaated. Loomulikult käib Rhodosega kaasas rütmikas Kreeka muusika, mõnusad veinid, maitsvad road ning lõbus suhtlemine.

Rhodos sobib kõigile: nii täiskasvanuile kui ka lastele, nii peredele kui üksikutele seiklejatele. Siin on mõnusaid randu, lahedaid laevasõite, vee- ja lõbustuspark, mitmeid muuseume. Sumedatel suveöödel kutsuvad päikeserammestust välja elama varajaste hommikutundideni avatud baarid ja klubid. Rhodosel leiab ka lastega pere õhtu veetmiseks sobiva mängunurgaga restorani või kohviku, kus hilisõhtuni ringisagivaid jõnglasi keegi altkulmu ei vaata.

Rhodosel leiavad ajaloohuvilised meeldejäävaid elamusi nii antiikkultuurist kui ka keskajast. Saarel on mitu külastamisväärset antiiklinna – Lindos, Kamiros, Ialysossos. Keskaega satute Johanniitide Ordu rajatud Rhodose kindlus-vanalinnas ning lääneranniku kõrgetel kaljudel asuvates Monolithose ja Kritinia kindlustes, mille varemetelt avanevad imelised vaateid türkiissinisele Egeuse merele.

Pealinn Rhodos on vaatamisväärsus omaette. Jalutuskäigust kaunis vanalinnas jääb pikaks ajaks kõrvu kumisema tuulekellade helin. Otse linnamüüride taga loksub meri ning kesksuvises leitsakus on päästev meretuul leevenduseks ülekuumenemise vastu. Laevaga imposantsesse Rhodose sadamasse sõites ei ole veidi kujutlusvõimet appi võttes raske vaimusilmas näha taamal hiigelsuurt päikesejumal Heliose pronkskuju. 3 saj eKr olevat see seitsme antiikmaailma ime hulka kuulunud Rhodose Koloss seisnud 32 meetri kõrguse gigandina otse Mandraki sadamas. Linnaväravatest sisse kõndides avanevad keskaegsed tänavad, mis kutsuvad ringi uitama ning avastama müüride vahele peidetud ajalugu. Sumedatel suveõhtutel aga nauditakse romantilises atmosfääris baaride ja restoranide melu.ILM

Kliima on Vahemereline – pehmed talved ning kuumad, kuivad suved. Suvine kuumus on kergelt talutav, sest õhk on kuiv ja saare põhjaosas puhuvad pidevalt värskendavad meretuuled. Öine temperatuur on juunist septembrini mõnusalt soe: 21-24 kraadi, oktoobris u 19 kraadi.

Keskmine päevane temperatuur: 

juuni

juuli

august

september

 oktoober

26

30

31

26

23

 

 

 

Keskmine merevee temperatuur:

juuni

juuli

august

september

 oktoober

23

25

25

25

23

 

 

 

Tagasi üles

Hispaania rannikud - Costa del Sol, Costa Daurada, Costa Brava, Mallorca saar, Ibiza

HISPAANIA COSTA DEL SOL – flamenco, härjavõitlus ja šerri.

Costa del Sol on Hispaania populaarseim puhkusepiirkond, kus on üle 300 päiksepaistelise päeva aastas ning 160 km pikkune liivane rannik. Piirkonna loodus on kaunilt vaheldusrikas. Mäed ja orud, kirgassinine meri ja laugjad liivarannad vahelduvad maaliliste kaljudega, pakkudes meeldejäävalt kauni elamuse.
Costa del Sol on suurepärane lähtepunkt, kust suunduda Hispaania võlude avastamisele. Andaluusia autonoomne piirkond, kuhu Costa del Sol kuulub, on vaatamisväärsuste poolest Hispania üks põnevamaid. Suurepäraste keskaegsete mälestusmärkidega Sevilla, Cordoba, Ronda ja Granada on kõigest paarisaja km raadiuses. Päevaste ekskursioonide ulatusse jäävad ka Suurbritanniale kuuluv Gibraltar ja araabia eksootikat pakkuv Maroko.
Miks Costa del Sol

Costa del Sol on Hispaania populaarseim puhkusepiirkond. Üle 300 päiksepaistelise päeva aastas ning 160 km pikkune liivane rannik meelitab kohale nii tavapuhkaja kui ka maailma rikkad ja ilusad. Turistide jaoks on olemas kõik puhkamiseks vajalik - suur hotellivalik, restoranid-baarid, ajaveetmiskohad, sportimisvõimalused, erinevad lõbustus- ja huvipargid.

Costa del Sol on suurepärane lähtepunkt Hispaania võlude avastamiseks. Andaluusia autonoomne piirkond, kuhu Costa del Sol kuulub, on vaatamisväärsuste poolest Hispaania üks põnevamaid. Suurepäraste keskaegsete mälestusmärkidega Sevilla, Cordoba, Ronda ja Granada paiknevad kõigest paarisaja km raadiuses. Päevaste ekskursioonide ulatusse jäävad ka Suurbritanniale kuuluv Gibraltar ja Araabia eksootikat pakkuv Maroko.

Torremolinos, Benalmadena ja Fuengirola sobivad hästi perepuhkuseks, sest lisaks liivarandadele on lähedal mitmeid lapsi paeluvaid vee-ja huviparke: Tivoli World Benalmadenas, Torremolinose veepark, Benalmadena akvaarium, Fuengirola loomaaed ja veepark, Selwo looduspark Esteponas.

Piirkonna loodus on kaunilt vaheldusrikas. Mäed ja orud, kirgassinine meri, laugjad liivarannad vaheldumisi maaliliste kaljudega, hooldatud golfiväljakud, lumivalgete majadega Andaluusia külad mäenõlvadel – see on kirgastav esteetiline elamus.

Torremolinos, Benalmadena ja Fuengirola on vilka eluga kosmopoliitsed kuurordid, kus on laiad liivarannad, piisav valik hotelle ja ajaveetmiskohti ning aktiivne ööelu. Nad on paslikud nii aktiivse puhkuse harrastajatele kui ka lihtsalt päikesenautijatele.ILM
Vahemereline, kuuma suve ja pehme talvega kliima.
Keskmine päevane temperatuur
aprill mai juuni - juuli september oktoober
21      23        28         28            23
Keskmine merevee temperatuur
17      19        22         21            19

HISPAANIA COSTA DAURADA - Romantika, hea vein, kuldsed liivarannad ja imeline loodus

Miks Costa Daurada ja Salou

Costa Daurada (tõlkes kuldne rannik) on Hispaania Vahemereranniku populaarne kuurortpiirkond. Muidugi viitab kuurordi nimi kollastele liivadele ja kirkale päikesepaistele ning kõike seda leidub seal küllaldaselt. Costa Dauradas on heledad laiad liivarannad, meri läheb laugjalt sügavaks ning seetõttu sobivad rannad ideaalselt ka lastele.

Salou on Costa Daurada puhkeregiooni keskus, elavaim ning elegantseim kuurort, mille on menukaks muutnud Vahemere parimate hulka kuuluvad liivarannad, kirev valik päevaseid ja öiseid ajaveetmiskohti ning mitmekülgsed võimalused aktiivseks puhkuseks. Parim valik nii noortele ja lõbutsemishimulistele, lastega peredele kui ka rahu armastavatele päikesenautlejatele.

Salou ja La Pineda sobivad hästi perepuhkuseks, sest läheduses on mitu lapsi veetlevat vee-ja huviparki. Hispaania suurim ja atraktiivseim lõbustuspark Port Aventura paikneb Salou servas, keskusest kõigest 1,5 km kaugusel ning seal tunnevad end mõnusalt nii suured kui väikesed turistid.

Costa Dauradast on hõlbus suunduda Hispaania võlude avastamisele. Barcelona, Girona, Valencia, Zaragoza - kõik need huvitava ajalooga linnad jäävad kuni 250 km raadiusesse. Piirkonna pärl on loomulikult Kataloonia pealinn Barcelona oma suurlinliku elegantsi ja vapustava arhitektuuriga. Kes nii kaugele minna ei hooli, võib tutvuda lähiümbruse keskustega nagu Reus ja Tarragona. Kättesaadavasse kaugusse jäävad nii Salvador Dali muuseum Figuereses, tunnustatud veinikasvatuspiirkonnad kui ka kõrgel mägedes asuv kääbusriik Andorra.

MALLORCA – alati võluv, üllatav ja köitev

Portugal on Euroopa läänepoolseim riik, mille pikka, sopilist ja kaljust rannajoont uhuvad Atlandi ookeani lained. Ookean on olulisel määral mõjutanud Portugali ajalugu, kandes siia hulgaliselt maadeavastajaid ja vallutajaid.
Algarve maakonda iseloomustavad suurepärased rannad ja vapustav loodus. Pikad valge liivaga rannad vahelduvad pisikeste eraldatud lahesoppidega. Uskumatu maalilisuse annavad randadele neid üksteisest eraldavad, paiguti merre ulatuvad kuldkollased liivakivikaljud. Algarves asub ka nn. maalima lõpp, mida vanad portugallased enne maadeavastamist maailma piiriks pidasid. Nüüd tähistab St. Vincenti neem Euroopa edelapoolseimat tippu ning järgmine asustatud paik on juba Ameerika.
Mallorcal on Playa de Palma, Palma Nova, Santa Ponsa ja Calvia. Kõik nad asuvad saare lõuna- ja kirdeosas. Transfeer hotellidesse kestab 20-40 min.
Sihtkohas ootavad teid Horizon Traveli esindajad, kes võtavad teid lennujaamas vastu, viivad läbi ekskursioonid ning on abiks võimalike probleemide lahendamisel.
Miks minna Mallorcale
Mallorcal on pakkuda kõike, mida turist eales vajada võiks: ilusad rannad, kaunis mägine loodus, lõputu hulk erinevaid söögi- ja joogikohti nii päevaseks kui õhtuseks ajaveetmiseks, lõbutsemiskohad igale eale, vahvad teema- ja veepargid, mitmekesised sportimisvõimalused, parajalt vaatamisväärsusi ning loomulikult küllaldaselt päikest.
Mallorca on väike ja mõnus, sobides puhkuseks nii täiskasvanutele kui lastele, nii peredele kui üksikutele seiklejatele.
Väikese saare kohta on Mallorca loodus hämmastavalt mitmekesine. Saare ligi poole tuhande km pikkusel rannikul võib kohata nii raskesti ligipääsetavaid türkiissinise veega liivaseid lahesoppe kui ka pikki, laugjaid valge liivaga randu. Vaatamata suurele turistidehulgale on ikka võimalik leida privaatsust pakkuvaid puutumatuid paiku, kus rahus tõelist Mallorcat nautida. Imelist loodupilti täiendavad männimetsadega kaetud mäenõlvad, mille kõrgus on kohati rohkem kui 1400 m üle merepinna ning oliivi- ja apelsinisalud tasasel keskmaal.
Pealinn Palma de Mallorcas on palju põnevaid arhitektuurimälestisi, millest tuntuim on lahekaldal asuv imposantne Palma katedraal ( La Seu, katalaani k.). Majesteetlik gooti kirik rajati 14.-16.sajandil ning on muutunud linna sümboliks. Lisaks köitvale arhitektuurile pakub Palma de Mallorca piisavalt ajaveetmisvõimalusi, mille hulka kuuluvad muuseumid, kunstigaleriid, kaubanduskeskused, baarid ja ööklubid.
Ilm
kuuma suve ja pehme talvega vahemereline kliima, kõige kuumemad kuud on juuli ja august, mil päevane õhutemperatuur on 29-35 kraadi.

keskmine päevane temperatuur
mai juuni juuli
22    26    29
keskmine merevee temperatuur
17    20    23

Tagasi üles

Malta

 

 

 

 

 

 

 

 

MALTA - vahemere pärl.

Malta saarestik
Malta saarestik asub kesk Vahemerd, 93 km kaugusel Sitsiilast ning 288 km kaugusel Aafrika põhjarannikust. Saarestik koosneb seitsmest saarest, millest 3 suuremat on asustatud. Malta on saartest suurim (u 246 km2) ning enam linnastunud ja rahvusvahelisema hõnguga kui naabersaared. Malta on üks Euroopa tihedamalt asustatud riike, siin elab 1309 inimest km2-l. Eriti tihedalt on asustatud Malta saare idaosa. Suuruselt teine saar Gozo on lopsakama taimestikuga ning palju rahulikum. Saare rannikualadel on piltilusaid helesinise vee ja järskude kaljuseintega lahesoppe. Kolmas asustatud saar Comino on samuti rahulik saareke, kus on vaid üks hotell. Kohe Comino kõrval paikneb asustamata Cominotto. Kahe saare vahelisele alale moodustub kanal, mida kirgassinise ja kristallselge vee poolest kutsutakse Helesiniseks Laguuniks.

Hotelle ja restorane on paarisaja ringis ja neile tuleb pidevalt lisa. Baare ja kohvikuid on lausa lugematu hulk. Maltalased räägivad peaaegu puhast araabia keelt, kuid 90% neist on roomakatoliku usku. Malta on ka ainuke araabia keelt rääkiv maa, mille kirjakeeles kasutatakse ladina tähestikku; kus on ehitisi, mis vanemad kui Egiptuse püramiidid. Malta eksisteerib iseseisva vabariigina napilt üle veerandsajandi aasta - riigi territooriumilt lahkus viimane okupatsioonisõdur 1979 a. Lähim riik on 93 km kaugusel.
Valletta kui täielikult säilinud keskaegne linn oma heas korras olevate katedraalide, kirikute, kindluste ja lossidega on Euroopa muinsuskaitse all. Nime on linn saanud Johhannese ristirüütlite Malta Ordu Suurmeistrilt prantslaselt Jean Parisot de la Vallettalt, kes pani linna nurgakivi paika 1565. a. Suurmeistri lossis on praegu parlamendi ja presidendi tööruumid.
Vallettas asub ka Euroopa kõige vanem pidevalt tegutsev teatrimaja Manoel Theater, mis valmis 1731.a. Vallettas asuv Püha Johhannese Katedraal (st. John`s Co-Chatedral) on üks ilusamaid ja suuremaid.
Valettas on romantiliste rõdudega majad, mis meenutavad endist rüütliajalugu.


Söök ja jook
Malta köök on saanud mõjutusi saart eri aegadel asustanud rahvastelt. Kasutatakse palju kala ning köögivilju. Väga maitsev on kohalik kitsepiimajuust Gbenja. Malta köögi lahutamatuks osaks on täidetud suvekõrvitsad ning tomatid ja tummised köögiviljasupid. Süüakse ka palju küülikuliha – tavaliselt hautatakse seda punaveinis ning serveeritakse koos kartulite ja salatiga. Maltal valmistati veini juba mitu tuhat aastat tagasi. Tänapäeval tulevad kvaliteetseimad veinid Delicata veinimõisast – nt poolkuiv roosa vahuvein Gellewza. Gozol valmistatakse sidrunilikööri Limoncellat. Roosa liköör Bajtra on valmistatud kaktuseviinast. Heatasemelisi ja hubaseid restorane leiab eriti just St.Juliansis ja Vallettas.

Rannad

Suur osa Malta rannikust on kaljune. Ujuma pääseb mööda kaljudele paigaldatud treppe. Parimad liivarannad asuvad saare põhjaosas – Meliha Bay, Golden Bay. Ka St Julianis on väike liivarand.

Transport
Kohalik liinibussivõrk katab kogu saart ning sümpaatsete vanaaegsete bussidega liiklemine on soodne. Nt pilet St Juliansist või Sliemast Valletasse maksab vaid 50 eurosenti. Pileti saab osta bussist, Valletta ja Buggiba bussijaamast või Sliema sadamast.Samuti on võimalik osta soodsaid päevapileteid, nt . 1 - päeva pilet maksab 3,49 Eur.Taksosõit on suhteliselt kallis ning hinnas tuleks kokku leppida juba enne sõidu alustamist. Sliemast Valletasse pääseb ka laevaga, hind u 1 eur. Malta Cirkewwast on laevaühendus Gozo Mgarri sadamaga. Mgarrist saab liinibussiga Gozo pealinna Victoriasse. Ka Malta ja Gozo vahel asuvale Comino saarekesele pääseb laevaga. Maltalt on laevaühendus ka Sitsiiliaga. Laevad sõidavad Catanina ja Pozallo sadamatesse ning sõit kestab u 1,5 tundi.

Ööelu
Valletas veedetakse õhtuid hubastes restoranides ja baarides. Nooruslik ööelukeskus on St. Julians ning selle kõrval asuv Paceville. Populaarsed baarid on näiteks The Dubliner Irish Pub ja Gigi’s St. Juliansis ning ööklubid 7 Rooms ning Axis/Matrix Pacevilles. Saarel on ka mõned kasiinod, nt St.Juliansis paiknev Dragonara Palace.

Miks Malta?
Pindalalt pisike, kuid sisult suur Malta eristub eelkõige oma mitmekesisuse poolest. Malta on justkui Vahemeremaade kultuuride sulatuskatel, kus võib kohata tuttavlikku nii siit kui sealt. Siinne kultuurikirevus peegeldub kõikjal: arhitektuuris esineb mälestusmärke eelajaloolistest templitest barokkpaleedeni, kohalikus köögis on segunenud Itaalia, Briti ja Põhja-Aafrika maitsed, keeles on araabia algupära segunenud itaalia, inglise ja prantsuse laensõnadega. Maltalaste kirju etniline päritolu hõlmab esiisasid nii Sitsiiliast, Foiniikiast, Kartaagost, Roomast kui Araabiast.
Katoliikliku Malta kitsuke pind on üle külvatud 365 kirikuga, ainuüksi Malta mitteametlikus pealinnas Vallettas on neid üle kolmekümne ning ka väikseimates külades on vähemasti üks suur kirik.
Valletta linn on Johanniitide Ordu poolt rajatud barokne meistriteos, mis kuulub UNESCO kultuuripärandi nimekirja. Linna kitsad tänavad on ääristatud mitmete põnevate ajalooliste mälestusmärkide ja kunstiteostega. Kirikud, paleed ja skulptuurid vahelduvad aedade, parkide, kohvikute ja turuplatsidega.
Euroopa kirkaimad rannikuveed meelitavad siia sukeldujaid ja snorkeldajaid üle kogu maailma. Selge ilma korral võib nähtavus olla kuni 30 m.
Malta veinivalmistamise traditsioon pärineb juba Rooma ajast.

Aastaringselt soe, kuumim periood juulist septembrini, vihmaperiood talvel, kuid lühike.

 
Plussid:

+ Mitmekülgsed aktiivse puhkuse võimalused
+ Euroopa kirkaima veega sukeldumiskohad
+ Rohkelt põnevaid ajaloolisi vaatamisväärsusi
+ Lühikesed vahemaad

Miinused:

- Elav vasakpoolne liiklus
- Liivarandu on vähe ja nad asuvad põhikuurortidest eemal
- Kevadine ilm võib olla muutlik

Vee-ja teemapargid

Mediterraneo Marine Park – mereloomade park, kus mitu korda päevas toimuvad delfiinide ja merilõvide ning ka papagoide showd. Näha saab ka mitmesuguseid roomajaid. Võimalik ujuda koos delfiinidega (lisatasu).
Pilet täiskasvanuile maksab 15.50 eur ja lastele (4 – 14 a) ning seenioritele (üle 60 a) 13 eur.
Delfiinidega ujumine – 120 eur. Vt: www.mediterraneo.com.mt
Splash and Fun Park – Mediterraneo Marine Parki kõrval paiknev Malta suurim veepark.
Pilet täiskasvanuile 18 eur ja lastele (3-12 a) ja seenioritele (üle 60 a)10 eur. Vt: www.splashandfun.com.mt
Merelooma- ja veeparki müüakse pileteid ka komplektis, hind täiskasvanuile 22 eur, lastele (3-12 a) ja seenioritele 15 eur.
Popeye Village – 1979.a toimusid Maltal tuntud multifilmisarja Popeye (Kipperi-Kalle) põhjal loodud mängufilmi võtted, mille peaosas mängis Robin Williams. Võtete tarvis ehitati maalilisse lahesoppi terve küla, kus tänapäeval töötab vahva teemapark. Siin leiavad tegevust nii suured kui väiksed puhkajad - korraldatakse meresõite, mitmesuguseid etendusi ning palju muud meelelahutust.
Pilet täiskasvanuile maksab 9.50 eur ning lastele (4-14 a) 7.50. www.popeyemalta.com

Huvitavad paigad

Valletta
15.saj alguses Maltale saabunud Johanniitide Ordu pani aluse saare õitsengule, arendades hoogsalt kohalikku kaubandust ja äritegevust. Türklaste rünnakute kaitseks ehitati kindluslinn Valletta. Ordu Suurmeistri J.P. de Valette järgi nime saanud linn on ehitatud džentelmenidelt džentelmenidele, sest Euroopa parimatest peredest pärit ordurüütlid lubasid endale ka parimatest parimate meistrite teenuseid. Sellest annavad tunnistust uhked kindlused ja paleed ning lugematutesse muuseumitesse ja kirikutesse kogutud arvukad kunstiväärtused. Näiteks püha Johannese katedraalis paiknev kuulsa Itaalia kunstniku Caravaggio maal Ristija Johannese hukkamisest. Kunagises Suurmeistri palees asub tänapäeval Malta Presidendi Kantselei. Valletta kitsastel tänavatel leidub rohkelt käsitöö-, antiik- ja ehtekauplusi, peatänavaile (Republic Street ja Merchants Street) on aga koondunud hulgaliselt põnevaid butiike.

Gozo
Gozo on Malta järel suuruselt teine saar, mida tuntakse ka Kalypso nime all. Homerose „Odüsseia“ jutustab Odüsseuse 7-aastasest vangistusest nümf Kalypso juures, mis olevat aset leidnud justnimelt sellel saarel, Ramla Bay äärses liivakoopas. Gozo erineb Maltast nii maastiku kui elurütmi poolest, olles rohelisem ja rahulikum. Saare künklik maastik ja muljetavaldav rannajoon meelitavad retkedele kaljustesse lahesoppidesse ning punase liivaga randadele, samuti purjetama, sukelduma või kalastama. Gozot peetakse üheks Vahemere parimaks sukeldumiskohaks. Saarel on hulgaliselt nii ajaloolisi kui looduslikke vaatamisväärsusi. Kõik teed viivad Gozo pealinna Victoriasse, mida kohalikud kutsuvad ajaloolise nimega Rabat. Linna ümbritsev kindlus Cittadella kerkib järsult kaljusest pinnasest ning seda on näha igast saare punktist. Mõnus on linnakese kitsastel tänavatel jalutada või peaväljakul jalgu puhata ning saareelanike igapäevaseid toimetusi jälgida.

Blue Grotto
Samanimelise Kapri saare groti järgi nime saanud merekoopad paiknevad Malta edelosas. Merelainete poolt rannakaljudesse uuristatud koopiad on kokku 6, kuid Malta kroonijuveelide hulka kuuluv Blue Grotto ehk helesinine grott on neist kõige suurem ja imposantsem. Siinse merevee muudab koobaltsiniseks valge liivaga merepõhi, milles kumavad luminestsents - toonides korallid. Koopaseinad aga küütlevad erinevatest mineraalidest tingituna oranžides, lillades ja rohelistes varjundites. Laevad sisenevad looduslikku merekoopasse ülikõrge kaljuvõlvi alt. Tihti on sellel kaljusel rannikualal lained nii kõrged, et laevaga sinna ei pääsegi.

Mdina
Malta ajalooline pealinn Mdina kõrgub mäetipus, otse saare südames. Arvatavasti u 1000 a e Kr foiniiklaste poolt rajatud linna nimi pärineb araablastelt (Medina), kuigi erinevatel ajastutel on nimesid olnud teisigi. Kõige paremini iseloomustab seda aristokraatlikku linna ehk keskaegne nimetus Citta' Notabile ehk aadlilinn. Alates 12-st sajandist resideerisid siin Normanni, Sitsiilia ja Hispaania aadlipered ja nende järeltulijad. Keskaegse Mdina kitsastel tänavatel jalutades võib imetleda saare parimaid romaani ja barokkarhitektuuri näiteid. Külastamisväärne on 11. sajandil ehitatud ja pärast purustavat maavärinat 17. saj lõpus taas ülesehitatud Katedraal ning keskaegne Palazzo Falzon. Bastionist avaneb suurepärane panoraamvaade pea kogu Malta saarele. Mdina on justkui ajamasin, mis meid möödunud epohhidesse tagasi viib. Mdina on tuntud ka Vaikse linna nime all, sest õhtuhämaruses tänavavalgustuse süttides jääb linn inimtühjaks.

Malta ja Gozo megaliit-templid
UNESCO maailmapärandi nimekirja kuuluvad kivitemplid on palju vanemad kui Egiptuse püramiidid või Stonehenge kivirahnud Lõuna-Inglismaal. Malta ja Gozo saarel on kokku 7 eelajaloolist templit. Vanim tempel on Gozo saarel paiknev Ggantija templikompleks, mis pärineb pronksiajast, u 3600 a e Kr. Kahest templist koosneva kompleksi nimi tuleneb müüdist, mille kohaselt olevat hiiglaslikest kivirahnudest e megaliitidest ehitatud hooned püstitatud gigantide poolt. Ja on ka põhjust, sest paiguti ulatuvad templimüürid kuni 6 m kõrgusele. Malta saarel paiknev Hagar Qim’ i tempel on unikaalne arhitektuuriline meistriteos, dekoreeritud vulkaanilisest klaasist ja ränikivist nikerdatud jumalannade ja loomade kujutistega.

 

 

 


Tagasi üles

Portugal - Madeira saar, Algarve, Assoorid

PORTUGAL ALGARVE - peadpööritav reisikogemus

Kuurordid on piirkonna tuntumaid ja elavamaid puhkekohti Albufeira (35 km Farost) ning sealt 35 km kaugusel asuv tempoka ööeluga noorte ja noortemeelsete lemmikpaik Praia da Rocha. Transfeer Faro lennujaamast Albufeirasse kestab u 45 min, Praia da Rochasse u 1,5 t.
Sihtkohas ootab teid Horizon Traveli esindaja, kes võtab teid lennujaamas vastu, viib läbi ekskursioonid ning on igati abiks võimalike probleemide lahendamisel.

Miks Portugal ja Algarve?

Portugali võlud on eestlaste jaoks veel suhteliselt avastamata, seega on ees ootamas palju üllatavat: kuldsed rannad, viinamarjaväljad ja mäed, kaunid valged külad künkanõlvadel, romantilised sadamad, rikkalik ajaloopärand. Siia on oma jälje jätnud erinevad kultuurid roomlastest maurideni. Muidugi ei saa unustada omaaegse Portugali suurimpeeriumi saavutusi kaunite linnade, kirikute ja uhke pealinnaga. Õnneks on Portugal suhteliselt väike maa ning auto, bussi või rongiga saab piisavalt kiiresti ja mugavalt ringi liikuda. Seetõttu on võimalik juba esimese korraga saada hea ülevaade selle maa erinevatest tahkudest, mille hulgas ärge unustage ka kohaliku köögi hõrgutisi ja heatasemelisi veine.

Pealinn Lissabon on unikaalse suurlinliku hõnguga kontrastiderohke linn, mis ei jäta kedagi ükskõikseks. Siit leiate palju erakordset arhitektuuri segamini mõnusa minnalaskmismeeleoluga, lahedaid ajaveetmiskohti ja põnevaid muuseume.

Portugali lõunapoolseim provints, Atlandi ookeani ääres paiknev Algarve, on maa kõige paremini välja arendatud kuurortpiirkond, mida iseloomustavad Euroopa parimate hulka kuuluvad kuldsed rannad, päikseline kliima, korralik valik hotelle ning eripalgelisi ajaveetmisvõimalusi ja vaatamisväärsusi nii lähiümbruses kui ka kaugemal. Ehk teisiti, siin on kõik, mida heaks puhkuseks vaja.

Algarve piirkond on oma laiade liivarandadega sobib igati perepuhkuseks. Lastele on siin mitu suurt veeparki, vahva mereteemaline park Zoomarine, lahedad laevasõidud.

Albufeira on Algarve üks populaarsemaid ja kaunemaid kuurorte, mille plussideks on romantiline vanalinn, hea hotellivalik, suur hulk erinevaid söögi-, joogi- ja lõbustuskohti ning aktiivne ööelu.

Praia da Rocha (e.k. kaljurand) on piirkonna ilusaimate randadega kuurort – laiad, kuldsed rannad vaheldumisi tulmekollaste liivakivikaljudega. Praia da Rocha on kaasaegne aktiivse ööeluga linn, mis on täis erinevaid apartemente ja hotelle. Samas on ta on suhteliselt väike ja kompaktne ning temas orienteeruda on väga hõlbus. Sobib hästi nii noortele, nooremeelsetele kui ka peredele.

ILM
Lõunaosa kliima on Vahemereline – pehmed talved ning kuumad, kuivad suved. Maa põhjaosas on talved külmemad ja suved kuumemad.

keskmine päevane temperatuur
mai juuni juuli
21    26     29
keskmine öine temperatuur
13    17     19
keskmine merevee temperatuur
16    19     20

PORTUGAL MADEIRA - Maagiline saar keset ookeani

Madeira saar on loodusesõprade ja matkajate paradiis. Peamiseks vaatamisväärsuseks on saare lopsakas loodus, eukalüpti – ja loorberipuumetsad, aastaringselt õites troopilised aiad ja pargid. Mägisel maastikul on üle 2000 km vanu niisutuskanaleid-levadasid, mille ääres paiknevad matkarajad pakuvad põnevust erineva sportliku vormiga matkajaile. Madeira on ainus koht maailmas, kus aastasadu tagasi rajatud levadade süsteem on täies ulatuses säilinud ning kasutusel tänapäevalgi. Mäekülgedel paikevad matkarajad on ümbritsetud kaunist maastikust ja lopsakast taimestikust. Valida saab jalutuskäikude vahel loorberimetsaga kaetud mägedes või päikeselisel rannikul. Jalutamiseks on siin ka hulgaliselt parke ja aedu, täis lillevaipu ja põlispuid. Orhideed ja streliitsiad on ühed populaarsematest sisseostudest, mida reisilt kaasa tuuakse.
Madeiral kasvavad praktiliselt kõikide kliimavöötmete taimed ja viljad, ananassist-banaanist kartuli ja kapsani, sest ilmastikutingimused on sedavõrd soodsad ja pinnas viljakas. Ideaalne on kliima ka viinamarjade kasvatamiseks ning seetõttu on saar kuulus oma aperatiiv- ja dessertveinide poolest.
Kliima on tervislik, aastaringselt sobiva temperatuuri ja niiskusega.
Madeiralased on lahked ning sõbralikud.
Häirivat massiturismi saarel silma ei hakka.
Juba 16. saj linnaõigused saanud Funchal on üks maailma maalilisemaid linnu ulatudes rannikult mööda mäekülgi üles 1200 m kõrgusele. Vanalinnas on põnevaid muuseume, kauneid kirikuid, rohelusse mattunud aedu ja parke ning hubaseid tänavakohvikuid.

Kliima: talv on pehme ja kohati vihmane; suvi aga kuiv, kuid mitte väga kuum. Keskmine õhutemperatuur on 22-25 kraadi. Tänu Golfi hoovusele on ookean on pidevalt soe - suvel 22°C ja talvel 18°C.


Temp. jaan veebr märts aprill mai juuni juuli august sept okt nov dets
Õhk     19     19      19     20   20   22    25     26     26    24  22   20

 

Parimad pakkumised leiate siit

Tagasi üles

Egiptus - Sharm, El Sheikh, Hurghada

EGIPTUS - Sharm El Sheikh ja Hurghada
Üks kauneimaid sukeldumispaiku planeedil Maa

Egiptus – mõistatuslik ajalugu, soe merevesi, imeline Punase mere veealune maailm ja suur valik puhkusekuurorte. Vaid viietunnine lennureis ja eestimaise pimeda talvetusa asemel ümbritseb puhkuse otsijat ere päike, soe õhk ning meri, mille veealustele võludele on raske vastu seista. Väga liigirohke floora ja faunaga Punane meri asub India ookeani loodeosas. Merevesi on seal soolasem kui ookeanis (umbes 41‰) ja põhjani soe (mitte alla 22 °C). Selle erandliku nähtuse põhjuseks on asjaolu, et madalast Bab el Mandebi väinast ei pääse ookeani külm põhjavesi merre. Egiptuse kaks populaarsemat kuurortlinna Sharm el Sheikh ja Hurghada ootavad sind alati oma kristallselge merevee ja unikaalse veealuse maailmaga ajaloost pakataval maal, kus päike paistab peaaegu 365 päeval aastas. Punane meri on kahtlemata üks kauneimaid sukeldumispaiku planeedil Maa.


Egiptus ja püramiidid. Lahutamatud ja iseenesestmõistetavad. Midagi nii suurt ja väärtuslikku, et hoolimata hinge salasopis vaikselt peitunud kauasest unistusest end kuidagi nende kõrvale tegelikult kujutada ei oska. Ajad muutuvad ja paljud unistused täituvad kuidagi lihtsalt, iseenesestmõistetavalt. Muistse Egiptuse kõige tähtsamad vaatamisväärsused, k.a Giza püramiidid ja Kuningate org, paiknevad Niiluse ääres. 6650 km pikkune Niilus on Amazonase järel pikkuselt teine jõgi maailmas, kuigi varasemalt peeti seda ka pikimaks. Vähemalt kord elus peaks Egiptuses ära käima – ja kes korra on käinud, ihkab Punase mere äärde varsti jälle tagasi.

Ilm Egiptuses
                        Okt Nov Dets Jaan Veebr Märts Aprill
Kõrgeim päeval   31   27    20    22    22    25    28
Madalaim öösel   18   15    10    10    10    12    14
Merevesi             25   24    24    22    21    21    22

Hurghadas ja Sharmis on kuiv ja soe. Kliima on kontinentaalne - päevase ja öise temperatuuri vahe on suur. Suvel on kuum, külmimad kuud on detsember - veebruar. Talvekuudel soojendab päike õhu 23-25 kraadini, päevitada saab kella kümnest umbes kuni kella kolmeni pärastlõunal. Õhtud on jahedad - kindlasti tuleks kaasa võtta soe fliis või kampsun.

Parimad pakkumised leiate siit

Tagasi üles

Kanaari saared – Tenerife, Gran Canaria

KANAARISAARED TENERIFE, GRAN CANARIA - Puhkajate paradiis


Lend toimub marsruudil Tallinn-Tenerife Sur -Tallinn. Lennuaeg Tallinnast Tenerifele u 6 t. Transfeer lennujaamast hotellidesse kestab 20 kuni 50 min.

Kuurordid Tenerifel on:
Saare lõunaosas asuv populaarne Playa de Las Americas, mis on tuntud oma heatasemeliste hotellide ja aktiivse ööelu poolest
10 km Playa de Las Americasest läänes paiknev kaljuse rannajoonega pisike Playa Paraiso
Rahulik maalilise rannajoonega Los Gigantes.
Pakume teile laia valiku hotelle – alates lihtsatest ja mugavatest kööginurgaga apartementidest kuni luksuslike 4*-5* hotellideni. Kindlasti leiate nende hulgast endale sobivaima variandi!

Miks minna Tenerifele?
Tenerife on ideaalne talvepuhkuse paik, pakkudes meelepärast tegevust igas eas inimestele. Siin leidub igale maitsele sportimisvõimalusi ja teemaparke, ööklubisid ja baare, kauneid randu ja lummavat loodust. Noori paelub tempokas ööelu ning lai valik aktiivse puhkuse võimalusi. Vanem puhkaja naudib kindlasti imepärast maastikku ja mõnusat kliimat. Lastele pakuvad lõbu arvukad lõbustus- ja teemapargid, millest tuntuim on Loro looduspark, kus on imetlemiseks suures valikus eksootilisi taimi ja loomi. ·
Ilm on meeldivalt mahe ning pakub võimalust tunda rõõmu suvesoojast. Laiad liivarannad lausa kutsuvad rannamõnusid proovima.
Tenerife loodus on äärmiselt mitmekesine, jõuline oma kontrastides ning jätab kustumatu elamuse. Saare lõunaosas on kaunid liivarannad ja lauge maastik. Keskosa kroonib Hispaania kõrgeim mäetipp Teide, mille jalamil laiub kunagise vulkaanipurske tagajärjel müstiline kuumaastik. Teide ’kuumaastikku’ näete filmiklassikasse kuuluvates ’Ahvide planeedis’ ja ’Tähesõdades’. Põhja- ja lääneosas pakuvad silmailu metsadega kaetud mäed, lopsakalt rohelised orud ning maalilised järsud kaljulõhed. Saarel on suurepärased võimalused aktiivseks puhkuseks. Spordilembene puhkaja saab valida tennise, squashi, golfi, sukeldumise, kalapüügi, purjelauasõidu, jalgrattasõidu, matkamise jpm alade vahel.

PLAYA DE LAS AMERICAS
Tenerife lõunaosas asuv Playa de las Americas on tuntud oma heatasemeliste hotellide, aktiivse ööelu ja heade randade poolest.
Rannad: Playa de las Americases on uhked laiad liivarannad, mille tonaalsus kõigub heledapoolsest kuni üsna tumedani. Kuurort jaguneb mitmeks väiksemaks rannaks, nagu Playa del Duque, Playa de Fanabe, Playa Torviscas, Playa del Bobo ja Playa Americas. Siin pakutakse erinevaid veespordi võimalusi – skuutrid, vesijalgrattad, purje- ja lainelauad, langevarju- ja banaanisõit.
Toit ja restoranid: Piirkonnas on rohkelt erinevaid söögikohti, leida võib näiteks hiina, mehhiko, itaalia või teisi rahvusrestorane ning rahvusvahelistesse kettidesse kuuluvaid kiirsöögirestorane. Kanaaridele omaseid roogi saab nautida kuurordist veidi eemal väikestes külades. Soosituimad kalarestoranid asuvad La Caleta külas ja Los Cristianose kuurordis.
Playa de las Americas sobib kõigile, nii peredele ja rahulikuma puhkuse otsijale kui ka ööelu nautijatele.

Plussid
+ Tenerife päikselisim piirkond, head liivarannad.
+ Suur valik erinevaid puhkamisvõimalusi – „igaühele midagi“.
+ Lahe õhkkond ja mõistlik hinnatase.
+ Vapustav loodus.
+ Aktiivne ööelu.

Miinused
- Baaride lärm kesklinnas.
- Pikanäpumehed (Ettevaatust kaubanduskeskustes ja rannas!).
- Kohati talveperioodil muutlik ilm.

LOS GIGANTES
Merest kõrguvad kaljuhiiglased, los gigantes, on andnud nime omapärasele puhkepiirkonnale. Üksteise kõrval asuvad Los Gigantes, Puerto Santiago ja Playa de la Arena kokku kasvanud linnakesed.
Los Giganteses sobib rahuliku puhkuse otsijale. Mõnusates väikestes kalarestoranides ja hubastes baarides kulgeb ööelu siiski hiliste õhtutundideni.
Rannad: Los Gigantese piirkonna rannad on tumeda liivaga väiksed rannasopid kaljude vahel. Väike varjuline Los Guiose rand asub sadama lähedal, suurem rand on Playa la Arenas. Mõlemal rannal saab rentida rannatoole ja päikesevarje.
Rannas on võimalik tegelda veespordiga.
NB! Los Gigantese piirkond jääb väljapoole Horizon Traveli esindaja tegutsemisala. Esindajate teenused ei kuulu paketi hinna sisse, kuid esindajaga saate vajaduse korral ühendust telefoni teel. Transfeer lennujaamast hotelli ja hotellist lennujaama on hinna sees.

Plussid
+ Rahulik, oma eripära säilitanud kuurort.
+ Hea bussiühendus lähiümbruse kuurortidega.
+ Vapustav loodus.
+ Lahe õhkkond ja mõistlik hinnatase.
+ Rahulik ööelu.
+ Suur valik söögikohti.

Miinused
- Rannas must laavaliiv.
- Pikanäpumehed (Ettevaatust kaubanduskeskustes ja rannas!).
- Kuurort paikneb mäenõlvadel, seetõttu on palju üles-alla ronimist.
- Kohati talveperioodil muutlik ilm.

Masca küla
Tenerife loodeosas, looduskaunis paigas, 650 m kõrgusel mägedes asuv küla, kuhu viib 6 km pikkune serpentiintee. Mascat peetakse saare üheks kaunimaks paigaks. Masca lilledega ümbritsetud valged majakesed olid pikka aega muust maailmast täiesti isoleeritud, säilitades nii oma traditsioonilise arhitektuuri ja veetleva ``mahajäetud paiga`` atmosfääri. Santiago de Teidest saabudes avaneb Mascale uhke vaade- piki järsku kaljuseina keereldes laskuv tee ning kahe eriti sügava mäelõhe vahelisele alale ehitatud küla otse selle vastas.

Vilaflori küla
Lõuna- Tenerife kõrgemais paigus Vilaflori ligidal võib nautida uhkeid panoraame. Vilaflor on väike 1500 meetri kõrgusel paiknev küla, mille läheduses võib leida saare ühe omapärasema vaatamisväärsuse, nn kuumaastiku (Paisaje Lunar), erosiooni poolt vormitud kivide rühma. Vilaflori ümbrus on matkajate, mägironijate ja mägijalgratturite lemmikpaik saarel.

Icod de los Vinos
Icod de los Vinos saare loodeosas on Tenerife vanimaid linnu ning kuulus seal kasvava üle 2000-aastase Draakonipuu poolest. Puu nimi viitab selle ``koletislikule`` kujule, tänu millele hakatigi seda seostama draakoniga. Sellel hirmuäratava välimusega puul on legendaarne ajalugu, mis ulatub konkistadooride-eelsesse aega. Draakonipuud tunti Euroopas antiikajast saadik - selle ``veri`` leidis kasutust pitsativaha, värvide ja salvide valmistamisel. Draakonipuu mahlal oli omal ajal kulla hind, kuna seda peeti suurepäraseks verejooksude, haavade ja düsenteeria raviks. Draakonipuu kasvab väga aeglaselt ning selle eluiga võib olla mitu tuhat aastat. Puu levikuala saarel on väike- looduskaitse all olevad draakonipuud kasvavad enamasti raskesti ligipääsetavates kohtades. Kuna draakonipuu on kasvutingimuste suhtes üsna kapriisne, elavad vaid üksikud puud soliidse eani. Soodsates tingimustes seevastu võivad draakonipuud elada mitu tuhat aastat ning omandada hiiglaslikud mõõtmed ja vormid.

Santa Cruz
Tenerife pealinn Santa Cruz on oma 200 000 elanikuga Kanaaride suuruselt teine linn. Linna praegune tähtsus põhineb sadama arengul ja kaubandusel, mis vähehaaval kandus La Lagunast üle Santa Cruzi, millest 19. sajandi alguses saigi saare pealinn.  Suurim edasiminek linnas sai teoks tänu 1852. aastal sõlmitud vabakaubasadamate lepingule, mil sinnakanti kolis hulgaliselt kodanlasi ja linn kasvas jõudsalt.  Tänane Santa Cruz de Tenerife on kaasaegse arhitektuuriga ja suurte haljasaladega linn, mille puudega ääristatud rahulikel tänavatel ja väljakutel on mõnus omapead uidata. Päikseline ilm püsib siin praktiliselt aastaringselt.  Üks linna huviväärsusi on mõne aasta vanune Cesar Manrique`i kavandatud Parque Maritimo veepark, mis on ehitatud linna vana kaubasadama kohale.   Tenerife külastatuim koht on mere ääres paiknev Plaza de Espaňa väljak, mille ääres asub Cabildo de Tenerife (saare administratiivkeskus). Selle kõrval paikneb teine väljak, Plaza de la Candelaria, kust saab alguse linna tähtsaim kaubatänav Castillo ning selle taga asub 16. sajandist pärinev La Concepcioni kirik. Kõrgemal paikneb maaliline Plaza del Principe väljak, mille ääres kõrgub San Francisco kirik (18.saj) ja klooster, kus tegutseb ka kohalik kunstimuuseum.  Väljakult saab alguse Pilari tänav, mille ääres seisab samanimeline, 18.sajandist pärinev kirik. Mööda seda tänavat jõuab Santa Cruzi ilmselt kauneimasse kohta, Garcia Sanabria parki, kus kasvab rohkesti eksootilisi taimi ja mitmest erinevast maailma nurgast pärinevaid puid.

Puerto de la Cruz
Puerto de la Cruz oma majutuskohtadega u. 30 000 turisti tarbeks on saare suuruselt teine turismilinn. Erinevalt lõuna-osa uutest turismikeskustest on selle linna näol tegemist soliidse ajalooga puhkekohaga. 19. sajandi lõpul ehitati sinna kuurort, kus praegu tegutseb hotell-kasiino Taoro. Puerto de la Cruz erineb enamikust teistest saare turismiasulatest ka oma majutuskohtade poolest -  siin on hotellimajutuse osakaal kortermajutusega võrreldes suurem.  Selle linna iseloomulikuks elemendiks on rohelised aiad, sõbralik õhkkond ning vilgas tänavaelu.  Õhtul muutuvad Plaza del Charcot ümbritsevad tänavad ja Paseo maritimo otsekui üheks suureks lõbustuskohaks, kus võib soovi korral ka õhtustada ühes paljudest välirestoranidest. Linnas on hulgaliselt arhitektuuri- ja kultuurimälestisi, näiteks Nuestra Seňora de La Peňa kirik, San Telmo erakla, San Felipe loss, Casa de La Aduana (tollihoone) ja vana sadamakai, kus tänapäevalgi võib kohata väikesi kaluripaate.   Üks El Puerto huvitavamaid vaatamisväärsusi on Lago Martianez, mis koosneb Kanaaridelt pärit kunstniku Cesar Manrique kavandatud mereveebasseinidest, milles avaneb suurepärane võimalus ujumiseks ja päevitamiseks. Lisades neile veel vulkaanilise ranniku oma eksootilise taimestiku ja harmoonilise arhitektuuriga, jääb üle vaid tõdeda, et tegemist on tõepoolest Cesar Manrique`i kauneima kunstiteosega.

La Laguna
San Cristobal de La Laguna on Kanaaride ajalooliste linnade seas vaieldamatult tähtsaim. Linn on asutatud 1497. aastal järve äärde, mis lõplikult kuivas 19. sajandil. Aastasadu oli see Tenerife tähtsaim linn, saare administratiivne, poliitiline ja seltskonnaelu keskus. La Laguna oli ühtlasi ka saarestiku kultuurikeskus, kuna sinna rajati saarestiku esimesed haridusasutused, mis hiljem panid aluse San Fernando ülikooli sünnile. Pikka aega oli see Kanaaride ainus ülikool. Linn hakkas oma juhtivat rolli minetama 1706. aastal, mil Garachio sadama hävimine vulkaanipurske tagajärjel pani aluse Santa Cruz de Tenerife linna kiirele arengule. Santa Cruzist sai saare pealinn 19. sajandi alguses. La Laguna säilitas piiskopkonna keskusena siiski oma juhtpositsiooni religioosses elus ning tänu ülikoolile ka kultuurikeskuse staatuse.  Linna kindla käega planeeritud tänavapildis võib näha arvukalt kauneid ja monumentaalseid ehitisi. Adelantado, Catedrali ja Cristo väljakute vahelisel alal paiknevate San Augustini, La Carrera, Herradorese ja Nava Grimoni ajalooliste tänavate ääres seisab mitmeid 16. ja 17. sajandist pärinevaid uhkete fassaadidega härrastemajasid.  Kuna linn on ühtlasi ka saare usuelu keskus, leidub seal rohkesti kõrge kunstilise väärtusega sakraalehitisi, näiteks katedraal, La Concepcioni ja Cristo de La Laguna kirikud, San Migueli erakla ja Santa Catalina klooster.

Loorberimets
Anaga mägismaad ja teisi Põhja-Tenerife alasid kattev loorberimets on teadlaste poolt tunnistatud autentseks elavaks fossiiliks. See mets, mis 20 miljonit aastat tagasi miotseeni- ja pliotseeniajastul kattis kogu Euroopa lõunaosa, kadus kvaternaari ajastu jäätumiste tagajärjel. Tänu laiuskraadile ja ookeanituultele Kanaaridel selline taimestik siiski säilis. Nii saigi saarestikust selle miljoneid aastaid samasugusena püsinud taimestiku viimane varjupaik. Kuna selline mets vajab kasvamiseks teatud niiskus-ja temperatuuritaset, leidub seda vaid madala vööndina 500-1400  meetri kõrgusel Kanaaride põhjaosas. Loorberimetsa mitmekülgne taimestik sisaldab 20 algupärast puuliiki. Anagas võib läbida mitmeid tähistatud radu, mis kulgevad ülalt metsast allapoole. Näiteks Casa Forestalist (La Laguna - Taganana tee 4. kilomeetril) laskub rada Taganana külla.  Sellele rajale juhatab suunaviit ``Vueltas de Taganana`` (Taganana marsruudid) ning rada on tähistatud kollaste teemärkidega. Raja läbimine kestab umbes poolteist tundi.

La Esperanza
Väikene  külakene, kust avaneb ilusa ilmaga kaunis vaade pealinnale Santa Cruzile. Kohalikud elatuvad käsitööst, populaarne on nii pitside ja punutiste valmistamine kui ka vulkaanilisest poolvääriskivist oliviinast ja jõekarpidest ehete tegemine.

Güimar
Güimari enim külastatav vaatamisväärsus on linnast läände jäävad püramiidid, mis esmapilgul meenutavad kogu saarel levinud terrasse. Lähemal vaatlusel selgub, et tegemist on saare põliselanike guantshide poolt rajatud püramiididega. Püramiide peetakse sarnaseks Peruu ja Mehhiko püramiididega. Muuseumis on võimalik näha 15 min pikkust filmi Ameerika avastamise-eelsetest sidemetest eurooplaste ja indiaanlaste vahel.
Muuseum on avatud iga päev 9.30-18.00.


Gran Canaria!

Playa del Inglesis on 6-kilomeetrine kollase liivaga rand, mis algab San Augustinist ja lõpeb Faro majaka juures Maspalomases. Playa del Ingles on eriti kuulus oma elava ööelu poolest, mis põhiliselt on koondudnud rannapromenaadile ja kaubanduskeskustesse nagu Jumbo, Metro ja Kazbah. Otse rannapromenaadil on suur valik erinevaid söögikohti.    
Maspalomas on vaiksem ja hubasem kuurort, kus on suur valik stiilseid 4*-5* hotelle ja heatasemelisi bangalokomplekse. Mitut liiki ja erineva hinnaklassiga restorane, kohvikuid ning elava muusikaga baare asetseb rannapromenaadil ja selle läheduses. Ja muidugi kuulsad Maspalomase liivadüünid!
Puerto Rico on maaliline kuurort, mis paikneb Gran Canaria kõige päikselisemas piirkonnas. Selles väikeses ja kompaktses kuurordis paikneb kõik jalutuskäigu kaugusel. Hotellid paiknevad kaljustel mäekülgedel, kust avanevad hingematvad vaated ookeaniavarusele ning idüllilisele lahesopile.
Kindlasti leiate pakutava  hulgast endale sobivaima variandi.

Gran Canaria on Kanaari saarte seas üks kõige mitmekesisemaid puhkamisvõimalusi pakkuv saar. Siin on suur valik sportimisvõimalusi, heatasemelised golfiväljakud, lai valik lõbustus- ja teemaparke, ööklubid, baarid-restoranid, vabaaja- ja kaubanduskeskused. Kindlasti leiab igaüks endale sobivaima puhkuseviisi. Võib sukelduda suurte puhkekeskuste tempokasse melusse või hoopis sõita omapäi saarel ringi ja nautida hetki omaette. Valik on teie!
Gran Canaria on silmapaistvalt vaheldusrikka ja kauni loodusega paik. Niiskema ja pisut jahedama kliimaga põhjaosas on taimestik rohelisem ja lopsakam, vahelduvad mäed ja orud, mäekülgi katavad kaktuselised ja unikaalsed kanaari männi metsad. Lõunaosa  on aga  soojem ja päikesepaistelisem ning sobib oma kaunite liivarandadega suurepäraselt ranna- ning veemõnude nautimiseks. Parima ülevaate saare loodusest saate sõites autoga mööda kauneid vulkaanilisi mägesid  ja orge, kaameli- või džiibisafaril, kalaretkel või jahisõidul.
Saar on hästi välja arendatud infrastruktuuriga, pakkudes turistidele kõiki tingimusi muretuks puhkuseks. Tuntuim ja ka aktiivseima ööeluga kuurort on saare lõunaosas asuv Playa del Ingles, mille plussiks on ligi 6 km pikkune liivarand ja maalilised liivadüünid. Samas leiavad vaikust ja rahu otsivad turistid endale meelepäraseid puhkamisvõimalusi Maspalomase rohelusse uppunud linnakeses, vaid mõne kilomeetri kaugusel Playa del Inglesist.
Siinsetes kuurortides on suur valik erinevaid restorane ja baare, kus nautida nii Kanaaride, Hispaania kui ka rahvusvahelist kööki.

Miinused
Baaride lärm Playa del Ingelsi kesklinnas
Pikanäpumehed (ettevaatust kaubanduskeskustes ja rannas!)
Talvel on kliima kohati ebastabiilne

Plussid
Suur valik erinevaid puhkamisvõimalusi põhimõttel ‘igaühele midagi’.
Lahe õhkkond ja mõistlik hinnatase
Playa del Inglesi ja Maspalomase liivarannad
Mitmekesised looduelamused

Vee- ja teemapargid
Aqua Sur Maspalomas
Saare suurim veepark asub Palmitos Pargi läheduses. Ligi 40 huvitavat atraktsiooni ning liugrada. Veepargis on restoranid, baarid ning kauplused. Pilet 25 eur, lastele 18 eur.
Kaamelisafari
Maspalomase liivadüünides võib ratsutada kaamelitega iga päev. Ratsaretk kestab umbes 30min. Pilet  u 12 eur, lastele u 8 eur.
Mundo Aborigen
Reproduktsioon saare pärismaalaste guantshide elu-olust ja käsitöökunstist koos elusuuruses koduloomade ja inimeste kujudega. Lisaks on seal botaanikaaed kohaliku taimestikuga, suveniiripood ja väike arheoloogiamuuseum. Asub Fataga maantee 6 km. Pilet 10 eur, alla 12-a  lastele tasuta.
Sioux City
Piisonid, lehmad, vibudega indiaanlased, hobustel mööda kihutavad kauboid, pangaröövlid ja metsiku lääne stiilis saloonid viivad teid tagasi metsiku lääne aegadesse. Etendatakse mitmeid erinevaid showsid. Reedeti toimub grillipidu Wild West Night kantrimuusika ja tantsuga. Park asub Canon del Aguilas, San Agustinis. Pilet 18 eur, lastele u 12 eur.

Looduspargid
Palmitos Park
Kahtlemata üks populaarsemaid vaatamisväärsusi Gran Canarial 9 km kaugusel Maspalomasest. Park asub 200 000 m2 suurusel alal. Seal on loendamatul hulgal kaktuseid, rohkem kui tuhat palmi ning enam kui 200 liiki eksootilisi linde. Palmitoses on ka akvaarium, liblika- ja orhideemaja. Huvitavat vaatemängu pakuvad dresseeritud papagoid, kelle showsid korraldatakse mitu korda päevas. Palmitos Park asub kümmekond kilomeetrit Maspalomasest põhja poole. Pilet u 22 eur, lastele 16,50 eur.

Kaktuste Park ehk Cactualdea Park
Botaanikaaed, kus leidub kümneid Kanaari saartel kasvavaid kaktuseliike, palme ja teisi troopilisi taimi. Park asub saare idaosas Tocodomanis.

Botaanikaaed Viera y Clavijo ehk Jardin Canario
Viera y Clavijo 27 hektarit hõlmav botaanikaaed on suurim omataoline kogu Hispaanias. Aed on pühendatud Kanaari saarte ainulaadsele endeemilisele taimestikule, muuhulgas leiate siit kaktuste kollektsiooni ja kanaari palmipuu (Phoenix canariensis), mis kasvab maailmas ainult Kanaari saartel. Botaanikaaed asub 7 km kaugusel Las Palmase kesklinnast. Tasuta sissepääs.

Parque de Cocodrilos ehk Krokodillipark
Suur loomaaed, kus lisaks tuhandetele krokodillidele võib leida erinevaid roomajaid ning eksootilisi loomi ja linde. Iga tunni aja tagant toimuvad krokodillide ja papagoide showd. Asub Aguimesi linnas, u 20 km kaugusel Playa del Inglesist lennujaama suunas. Avatud pühapäevast reedeni. Pilet u 10 eur, lastele u 7 eur.

Huvitavad paigad saarel
San Bartolomé de Tirajana küla saare keskosas on "peidus" hiiglasuures vulkaanikraatris ning sinna pääseb ainult mööda kitsast mägiteed. Siin lähedal asuvad saare kõrgeimad mäetipud.
Bandama kraater (Caldera de Bandama), mis on üks muljetavaldavamaid looduselamusi saarel, asub saare kirdeosas La Atalaya küla lähedal 574 m kõrgusel merepinnast. Kraatri läbimõõt ülevalt on u 1200 m ning sügavus 220 m.
Arucas saare põhjaosas on kenade parkidega hästi hoolitsetud vana linn. Siin asuvad ka saare suurimad banaaniistandused. Vaatamisväärsuseks on gooti stiilis San Juani kirik ning küla läheduses asuv La Montana de Arucase nimeline vulkaanikoonus.
Telde saare idarannikul on suuruselt teine linn Gran Canarial. Seal on säilinud vanimad ja parimad näited Kanaaride arhitektuurist: San Juani ja San Francisco linnajaod, mille pärlid on 15.saj pärit San Juan Batista kirik ja San Francisco 16.sajandist peaaegu originaalkujul säilinud linnaplaan.
Teror Küla asub saare põhjaosas lavamaal, 575 meetrit merepinnast ülalpool ja on ümbritsetud mäeahelikest. Seal on palju ilusaid koloniaalstiilis maju. Külas asub Gran Canaria kauneim ja tähtsaim kirik, Nuestra Senora del Pino, mis on ehitatud saare samanimelise kaitsepühaku auks.
Puerto Rico Lõunarannikul asuv moodne turismikeskus paljude sportimisvõimalustega (keegel, ratsutamine, tennis jne). Siin asub ka suur jahisadam.
Puerto Mogan Maaliline org lõunarannikul, kus kasvavad troopilised puuviljad. Mere äärde on kaasajal rajatud moodne ja piltpostkaardilikult kaunis jahisadam.
Ingenio saare kaguosas on vanimaid külasid Gran Canarial. Tänapäeval on see piirkond tuntud kauni käsitöö, eriti tikandite poolest. Siin paikneb Kanaaride käsitöömuuseum.

 

 


Tagasi üles

Iisrael - Jerusalemm, Surnumeri, Eilat

IISRAEL EILAT - Üllatab mitmekülgsuse ja salapäraga

Iisraeli lõunatipus, Aqaba lahe rannikul tunnevad end mõnusalt nii aktiivse kui ka rannapuhkuse nautijad. Iidses kuningas Saalomoni sadamalinnas paikneb nüüd nooruslik ja mitmekesiste võimalustega kuurortlinn. Võid valida hotelli keskuses, rannapromenaadi ääres või lausa korallrifi ääres paiknevas Coral Beachi hotellipiirkonnas. Eilati soe kliima ning puhas ja ka talvisel ajal soe merevesi ootavad sind.
Eilatis on mitmekülgsed harrastusvõimalused. Kirka veega värviliste korallide ja kaladega Punane meri on sukeldujate soovunelm. Snorkeldades või sukeldudes avaneb sulle silmipimestav veealune maailm. Punase mere korallimaailma saad nautida ka ise vette minemata - näiteks klaaspõhjaga paadis või veealuses observatooriumis. Soodsad tuuled pakuvad elamusi ka surfaritele ja purjetajatele. Märgistatud matkarajad viivad sind Negevi kõrbe Vana Testamendi aegsetele maastikele. Üle poole kogu Iisraeli pinnast hõlmavas kõrbes võib rännata džiibi või jalgrattaga, kaamli seljas või jalgsi matkates.
Kui Iisraeli lapsed Moosese juhtimisel Egiptuse orjaikkest Tõotatud Maale teele asusid, siis kõndisid nad kõrbes tõenäoliselt Eilati lähedal. Eilatit ja 40 km sellest põhjas paiknevat Yotva oaasi mainitakse ka Piiblis. Taaveti poeg Saalomon kaevandas Eilati lähistel paiknevas Timnas vaske.
Suurepärasest ekskursioonivalikust leiad Püha Linna Jeruusalemma, mis on kultuslik lausa kolmele suurele maailmareligioonile - juutidele, kristlastele ja moslemitele; Surnumere ja roosa Petra kaljulinna.
Loodusssõprade jaoks pakub Eilat põnevust miljonite rändlindude tõttu – Iisraeli ja Jordaania aladel talvitub üle 400 erineva linnuliigi.
Eilati restoranides on esindatud eri maade rahvusköögid, hotellides pakutakse juudi koššer-köögi hõrgutisi. Eilati ööelu hoogustub nädalavahetust veetma tulnud iisraellaste saabudes veelgi.

ILM
Kliima: kuiv kõrbeline kliima
Keskmised temperatuurid Eilatis
                      märts aprill mai
Päeva kõrgeim  26      31    35
Öö madalaim    15      18    21
Merevesi           23      25    27

Jeruusalemm
800 meetrit merepinnast kõrgemal asuv Jeruusalemm on oma suursugususes ja külluses tohutu hulga palverändurite sihteesmärk. Selle iidse linna müüride vahele on võimalik siseneda mitmete väravate kaudu.
Jeruusalemm on koht, kus õhk on religioossusest paks. Linnatänavatel tunnetab seda eeskätt läbi inimeste, kes hoolimata rahvaste, religioonide, riikide, organisatsioonide jms. vastuoludest siiski rahumeelselt üksteise kõrval toimetavad. Kitsail tänavail oleks justkui erinevate kostüümidraamade tegelased: oimulokkide ja kipadega ortodokssed juudid, maksimaalselt kinni kaetud araabia naised, turbanites ja halattides beduiinid, frantsiskaani ja lugematute muude ordude mungad-nunnad.
Usklikule inimesele räägivad iseenda eest märksõnad - Nutumüür, Kaljutoomkirik, Õlimägi, Siioni mägi jne… Tavalisele rändajale pakub ehk põnevust tänavapilt ning sellest õhkuv omapära - juudid oma mustade kõvakübaratega… mehed pikkades kuubedes reede õhtul koos perega kiirustamas sünagoogi… relvastatud noored ajateenijad - nii poisid kui tüdrukud, omapärased maitsearoomid, mis kauaks meeltesse kummitama jäävad… või siis see meeletu liiklus - autodevool tänavatel, signaalid, hõiked, vaheletrügimised, lõputud intervallid valgusfoorides…
Igal pool kohtab vormis ja relvis sõdureid. Kuid ärge relvastatud inimesi pildistada proovige: terrorismihirmus Iisrael on selle keelanud.

Jeruusalemma vanalinn paikneb vaid ühel ruutkilomeetril, kuid et seal põhjalikult seigelda, selleks kulub mitu päeva.
Linnast põhjaliku ülevaate saamiseks soovitatakse võtta giid, kuna siis on eksimisoht minimaalne. Nimelt on vanalinnas kvartaleid, kuhu võõras siseneda ei tohi. Probleeme võib tekkida ka paljaste õlgade ja lõhikuga seelikus ning meestel katmata peaga.
Nutumüür on kindlasti üks selline koht, kuhu igaüks ihkab minna, et oma kirjake sooviga seinaprakku pista. Siinkohal soovituseks - kirjutage soov enne valmis. Müüri ääres on tavaliselt palju rahvast ning teil võib kuluda palju aega enne kui ulatate käe müürini sirutama. Müür on jagatud meeste ja naiste alaks, vasakuks ja paremaks pooleks.
Templimäge peavad pühaks nii juudid kui moslemid. Just seal pandi proovile juutide esiisa Aabram ja 3000 aastat tagasi ehitas kuningas Saalomon sinna esimese Jahve templi. Islami legendide kohaselt tõusis prohvet Muhamed just sealt koos ingliga taevasse jumala juurde.
Templimäe arhitektuurne dominant on kahtlemata Mäetempel. See suursugune pühamu on üks arhitektuuriajaloo pärleid. Templimäe lõunaküljel asub aga maailmakuulus El-Aqsa mošee.
Enne Nutumüürile minemist tuleb läbida range turvakontroll: külastajate kotid uuritakse läbi ning jälgitakse, et riietus oleks sünnis. Avar dekoltee, pluusi alt piiluv naba ning põlvi paljastavad püksid või seelik jätavad uudistaja värava taha. Samuti ei tohi külastajal kaasas olla ristiusu sümboleid.

Vaade Õlimäelt alla vanalinnale on hingematvalt kaunis. Viibimine selles ajaloo ja religiooniga tihedalt läbipõimunud linnas tekitab erilise tunde. Õlimäe alumistel nõlvadel laiub Ketsemani aed (get shemen tähendab heebrea keeles õlipressi) ja selle kahtlemata huvitavaim objekt on Kõigi Rahvaste kirik, mille altarimaal kujutab Ketsemani aias palvetavat Jeesust.

Damaskuse väravatest sisse astujale avaneb suur lärmakas ja kõike sisaldav araabia turg. Sealsamas turulettide vahel on ka peatuspaigad, mis märgivad Via Dolorosat.
Via Dolorosa on kitsas vanalinna tänav,  mida mööda pidi Jeesus oma risti kandes hukkamispaigale minema. Kogu see ala on täis palverändureid. Nende pühendumist nähes tekib tunne, et sa saad osa millestki väga erilisest, millest igaühele pole antud osa saada. Via Dolorosa lõpeb kristlaste olulisima pühakoja Püha Haua kiriku juures.
Sada Väravat on õigeusklike juutide linnaosa Jeruusalemmas. Esimesel hetkel võib tunduda, et olete sattunud ajarännakus tagasi 1930. aastate Hollywoodi stuudiosse.
Mitte kusagil Iisraelis, eriti aga Jeruusalemmas ei tasu hakata vestlema usust ja poliitikast. Isegi omavahelises kõnepruugis ei maksa turistidel kõvasti lausuda sõna «araablane», sest selle peale võib mõni mööda kõndiv juudipapi sajatama hakata.
Tänapäeval näeb Iisraelis katustel mitte viiuldajaid, vaid juute endid. Peaaegu kõik judaismi ja kristluse pühapaigad, eriti Jeruusalemmas, on araablaste valduses. Kui vahel õnnestub juutidel osta araabia kvartalis korter, ei tähenda see veel, et neil on võimalik seal elada. Nii võib Jeruusalemmas näha pilti, kus lapsed ruttavad kooli ja vanemad tööle katustele rajatud teid mööda. Sealsamas katusel asub Iisraeli kontrollpost relvastatud sõduri näol, kes turvab seda omapärast liiklemist.

Venemaalt hiljuti immigreerunud juutide elu ei ole kerge, nad on omadele võõrad, võõrastele omad. Teised juudid peavad neid laiskadeks – kuigi heebrea keele õpib enamik aastaga selgeks.
Vene juutide kohanemisraskustele viitavad ka nostalgilised importpoed Sovetskije Produktõ ja Knigi iz Sojuza, kust leiate ammu unustatud tuttava kommisordi või helikasseti nõukogude estraadiga.

Surnumeri
Surnumeri asub üle 400 meetri allpool merepinda ja on maailma kõige madalam koht. 
Surnumeri polegi tegelikult meri, vaid kahest nõost koosnev järv, milles on terve Mendelejevi tabel sees. See järv on 72 km pikkune ja 14 km laiune. Ehkki jõed toovad Surnumerre iga päev kuni 7 miljonit tonni vett, aurustab Jordani oru tugev kuumus selle vee kiiresti. Alles jäävad mineraalid ja soolad, mis muudavad ta üheks maailma soolasemaks järveks. Sealne vesi on ligi kümme korda soolasem kui näiteks Vahemeres ning mõistagi puudub seal igasugune fauna ja floora.
Surnumeri on soolane, kuna tal ei ole äravoolujõge. Ta vaid võtab vastu vett, mis lendub kõrbekliimas. Sellepärast ongi öeldud, et  Surnumeri on surnud, kuna see vaid saab, aga iialgi ei anna. See võib olla rikkusi täis, aga selles ei ole elu.
Looduslikult on see paik väga kaunis. On palmid, kõrb, mäed ja meri nende vahel… päike on nii erk, et tekib udulaadne virvendus.
Muistsed inimesed kutsusid Surnumerd Soolamereks. Rooma ajal kasutati selle kohta ladinakeelset nime Lacus Asphaltitis (Asfaltjärv), kuna järvepõhjast tõusis esile suuri naftarikkaid asfaldi- ja bituumenikamakaid. Neid koguti kütteaineks ja eksporditi naabermaadesse. Surnumere orgu, mida nimetatakse ka Siddimi oruks, tunti juba Aabrahami ajal kütteaineallikana ja seda mainitakse 1. Moosese raamatus: "Aga Siddimi org oli täis maapigiauke. "
Soolasisaldus järves on u 31%. Meri on sügav, soolad muudavad vee tihedaks ja tuulepuhangu korral lainetab see nagu õli.
Kuigi kõrge soolasus kindlustab pinnalpüsimise, on Surnumeres ujumine tegelikult keeruline. Soola maitse on nii terav, et lausa kõrvetab keelt ning väiksemgi haavake nahas hakkab märjaks saades valutama. Järve lõunaosas asuvad kuumaveeallikad ja raviva toimega rammusa musta muda tiigid.
Ülisoolases vees ei ela ükski kala, kuid seal elab mitmeid soolalembeseid baktereid. Surnumere kaldad on omapärased. Kohati on vesi ära aurustunud ja järele on jäänud suured  soolakoorikuga kaetud lõhestunud maa-alad, mille tagant kerkivad sakilised kuivad pruunid mäed oma tolmuste tippudega. Kaugemal põhjas muutuvad kuivad mäed punasemaks, võttes pealelõunases päikeses ka lillakaspunaseid toone. Järve lõunatipus on aga näha seismas soolasambaid.
Surnumeri on imeliku atmosfääriga koht: seal on vaikne, linnulaulu kuuleb vähe või üldse mitte. Pidev aurustumine mähib järve salapärasesse uttu. Kontsentreeritud mineraalide ja aurustumise tõttu lõhnab Surnumeri tugevalt väävli järele. Temperatuur tõuseb sageli üle 40º .
Kui on juba meri, siis tuleks seal ka supelda. Suplus, õigemini hõljumine Surnumeres on üks eksootilisemaid elamusi. Hirm, et ujuja võib Vene kirvena põhja mulksatada, on asjatu: vesi kergitab jalad põhjast ning polegi muud muret kui selili või kõhuli oleskleda või koguni raamatut lugeda. Sukeldumist pole mõtet proovida — see ei õnnestu nagunii.
Kui plaanite sõita mere äärde ning ka vette minna, siis tuleks kindlasti kaasa võtta rannakingad. paljajalu ei tohi seal liikuda, sest päike on maa nii kuumaks kütnud, et taldadel on kõrvetavalt kuum ja jalad võivad käies katki minna.

Sabat.
Sabati pidamine on üks juutluse alussambaid, mis on juudi rahvast ja juudi rahvust koos hoidnud aastatuhandeid. Kuigi sabatit tähistatakse eri maades eri viisil ja erinevate religioossete suundumuste juures oma pärimust mööda, on rabiinlikud käsud ja seadmised kõigile samad. Igas uskliku juudi kodus oodatakse sabatit innukalt ja selleks valmistutakse hoolikalt.
Juudi pärimuse järgi tulevad sabatil iga sünagoogist tulijaga koos kaks inglit - hea ja kuri. Kui inglid näevad kodus sabatiküünalt, valget laudlina ja korras voodeid, ütleb hea ingel :"Olgu nii ka järgmise sabatil" ja paha ingel täiendab: "Aamen", olgu nii.
Juudid jagavad ööpäeva kahekümne neljaks tunniks, mille arvestus algab ööst, sest Toora järgi (1Mo 1:5) oli kõigepealt õhtu, siis hommik. Selle järgi algab sabat ehk nädala seitsmes päev reede õhtul ja lõpeb laupäev õhtul.
Sabati alguseks peetakse kolme õhtutähe nähtavale ilmumist taevas, aga kuna rabid ei jõudnud üksmeelele, kas arvestada suured ja väikesed tähed kokku või ainult suured, määrati päikese loojumishetk sabati algusajaks. Nii on kõik sabatit puudutavad käsud jõus reedeõhtusest päikeseloojangust alates.
Sabatiõhtul käib pere sünagoogis, kuigi mõnes peres läheb vaid isa lastega sünagoogi ja ema jääb õhtusööki valmistama. Eriline mitzva on kutsuda külalisi õhtusöögile ja sageli tullaksegi sünagoogist tagasi koos teel kohatud tuttavatega. Mõnes riigis on korraldatud sabatikülaliste teenistus ja näiteks välismaal või teistest linnadest pärit üliõpilased või külalised võivad juudi koguduse kaudu osaleda sabatiõhtusöögil juudi peres.
Kuna usklikud juudid ei reisi sabatil, siis sageli ööbivad pikemal reisil olijad kohas, kus nad on õhtusöögil, mistõttu sabatipäev on tõeline suhtlemispidu, mil pered veedavad aega vesteldes külalistega teemadel, millesse argipäeval ei ole aega süveneda. Piduliku päeva tarvis varutakse ka sabatiriided, mille kohta Shulchan Aruch seab, et need "peavad olema veetlevad". Mõned hangivad ainult sabatil kantava palvemantli.

 

Parimad pakkumised leiate siit

Tagasi üles

Bulgaaria - Golden Sands, Sunny Beach, Obzor

BULGAARIA - Kuldsed liivarannad

Bulgaaria valivad oma puhkusepaigaks sagedasti mitte üksnes need, kes soovivad lõbusalt ja odavalt rannamõnusid nautida, vaid ka need, keda huvitavad kultuur, ajaloolised ja arheoloogilised mälestised ning loodusimed. Perepuhkus Bulgaarias Musta mere ääres on hea valik, mille muudavad veel paremaks teenuste ja toodete soodsad hinnad.
Bulgaaria köidab puhkajaid maheda mäestikukliima, lõhnavate männimetsade, kuldsete peeneliivaliste mererandade ning puhta ja vaikse smaragdikarva Musta merega, mille soolasus on kaks korda väiksem kui Vahemere oma. Musta mere parimates kuurortides pakutakse taskukohaseid ja rahulikke puhkusevõimalusi erinevale maitsele. Aktiivse puhkuse eelistajatel on Bulgaarias võimalik järele proovida kõikvõimalikud veespordialad, samuti saab siin tegeleda ratsutamise ja keegliga.
Bulgaaria kuurortides leidub ohtralt tervisekeskuseid, mida armastavad külastada need, kes ihkavad puhkuse ajal mitte ainult päikesest rõõmu tunda ja rannamõnusid nautida, vaid erinevate looduslike raviprotseduuridega ühtlasi ka tervist parandada.
Ka neile, keda köidab ööelu on Bulgaaria kuurortides erinevad ahvatlused: siin on palju ööklubisid, baare, kasiinosid ning mitmeid meelelahutusüritusi.
Bulgaaria kuulsamad kuurordid on Golden Sands, Sunny Beach, St Konstantin, Nessebar ning Obzor.

 

Golden Sands - Kuldsed liivad.
Bulgaaria kuulsaim ja populaarseim puhkusepaik on romantilise nimega kuurort Golden Sands. See kuurortlinn asub Varnast 18 km kaugusel põhjas. Siinne peene kollase liivaga mererand on 3,5 km pikk ja kohati koguni kuni 100 m laiune. Merevesi on selge ja puhas. Golden Sandsi territooriumil on 17 mineraalveebasseini, lisaks mitu tervisekeskust, kus pakutakse erinevaid taastusraviteenuseid.
Golden Sandsi menukust mõjutab osaliselt kindlasti tõsiasi, et linn on tunnistatud riigi puhtaimaks kuurordiks. Golden Sands on kuurordi laitmatu ökoloogilise puhtuse säilitamise eest pälvinud rahvusvahelise sinise lipu märgi. Siinsed rohelised pargid, kullakarvalise peene liivaga mererannad ning kristallselge meri muudavad Golden Sandsi imetoredaks puhkusepaigaks. Kuurordis on ideaalsed tingimused loodud ka spordisõpradele – siin on jahid, kaatrid, paadid, vesijalgrattad, veesuusad, samuti tennise-, korvpalli- ja käsipalliväljakud, keeglisaalid ning ratsutamisplats. Golden Sandsis on 2003. aasta suvel rajatud veelõbustuspark.
Golden Sands on siinse rannikuala elavaim kuurort, mistõttu on linn noorte turistide üks meelispuhkepaiku – kuurordis on kasiino, ajaviiteteater, arvukalt restorane, ööklubisid, varieteesid ning kaupluseid. Linnas on ligikaudu 80 uut ja rekonstrueeritud hotelli, mis kõik on erahotellid.
Tänu võrratutele supelrandadele, arvukatele baaridele ja kõrtsidele ning romantilisele ja õdusale ümbruskonnale on Golden Sands saanud puhkajate lemmikkuurordiks. Siinne soe suvi võimaldab külastajatel päikesevanne võtta maist oktoobrini. Kuurordi keskmine suvine õhutemperatuur ulatub 27°C-ni. Rahulik ja puhas merevesi püsib soe nii päevasel kui ka õhtusel ajal – keskmine veetemperatuur on 24–25°C.

St Konstantin
St Konstantin asub Varnast 10 km kaugusel. See on Bulgaaria esimene rahvusvaheline rannakuurort, mille rajamist alustati 1948. aastal. 1993. aastani tunti St Konstantini Družba nime all. Kuurort meelitab puhkajaid oma pehme kliima, kuldsete liivarandade, mineraalveeallikate ja modernse infrastruktuuriga. St Konstantini tasub külastada mitmel põhjusel – erilise kliima, maheda meretuule, jaheda ja värskendava õhu, saja-aastaste viigipuude, küpressi- ja pärnalõhna ning arvukate mineraalveeallikate pärast. Kogu see looduslik rikkus mitte ainult ei lõõgasta, vaid ka ravib. Kuurort ootab külastajaid aastaringselt.
St Konstantin on tuntud vanade traditsioonide ja külalislahkuse poolest. St Konstantin on väike omaette asetsev kuurort, mis pakub suurepärast võimalust rahus ja vaikuses puhata ning lõõgastuda. Külastajad saavad siin mööda pargi alleesid jalutada, meres supelda ning rannas päikese käes mõnuleda. Õhtuti kutsuvad mitmesugused restoranid turiste maitsvaid rahvusroogi mekkima või folklooriprogramme jälgima.

 

 

 

 

 

 

 

Obzor
Obzor jääb Varnast 60 km kaugusele lõunakaarde. Linna rajasid Antiik-Kreeka meremehed. Muistsetel aegadel tunti Obzori Heliopolise (Päikeselinna) nime all. Hiljem sai Heliopolisest kuulus roomlaste kindluslinn. Tänapäeval on Obzor populaarne Musta mere kuurort, kus on 1 km pikkune avar ja kena liivarand. Selles õdusas kuurordis on elav ja kirev kesklinn, mis pakub külastajatele rohkete meelelahutusvõimalustega muljeterikkaid puhkusepäevi.
Linna kõrval laiub 6 km pikkune liivarand (see on Sunny Beachi ja Golden Sandsi vahel pikim liivarand). Suurepärasele asukohale vaatamata ei ole see kuurort isegi tipphooajal ülerahvastatud.

Nessebar.
Asukoht: 20km põhja Bourasest
Alus: Rocky poolsaar (vanalinn)
Rannad: 2 randa uue linna läheduses. Ilusad rannad on ka Sunny Beach resordis vaid 2 km kaugusel Nessebari keskusest.
Turismi hooaeg: juuli ja august.
Majutus: vanalinnas on peamiselt  privaat toad ja väga vähesed pere hotellid, uues linnas on palju toredais hotelle ja ka isiklik elu.
Üldised muljed: Suurepärane valik!!!
Mida teha: Siin on kõik võimalik! Ajalooliste hoonete ja ajaloomälestiste kõrval on vaiksed restoranid , moodsad kohvikud ja klubid. Bulgaaria suurim ranna kuurort Sunny Beach, mis on ainult 3 km kaugusel, pakub palju lõbustusi ja suurepärast öö elu.
Internet: Laialdaselt saadaval interneti kohvikutes nii uues kui ka vanas linnas..
Nessebar asub musta mere ääres väiksel poolsaarel, mis on seotud maismaaga ainult tänu maakitsikusele. Linn on tegutsenud juba rohkem kui 9000 aastat. Nessebar on olnud kreeka polis ja Rooma koloonia.  Linn jaotub praegu kaheks osaks – vanalinnaks ja uueks linnaks.
Nessebar on poolsaarel tuntud tänu vanalinnale. Kõige rohkem ja tuntumad hooned on kirikud mis pärinevad 11. – 14. Sajanditest.
Mõned kirikud on uskumatult kaunite fassaadide ja interjööridega ja ka kõige paremini säilinud kogu balkani poolsaarel. Vanim neist on Sveti Ioan Krastitel, mis ehitati 10.-11. Saj.
Tänaseks on taastatud vanalinna romantiline atmosfäär: kitsad munakivi tänavad, väiksed väljakud, keskaegsed kivist ja puidust majad, kingitustepoed, pubid, kõrtsid ja armsad lilleaiad.
 
Sunny Beach
Sunny Beach on vaieldamatult Lõuna-Bulgaaria Musta mere äärse rannikuala suurim ja elavaim kuurort, mis paistab silma oma madalate hindade poolest. Kuurordis on väga vähe püsielanikkonda. Sunny Beachi põhjaserva ääristab Stara Planina mäestik. Varna lennujaamani on siit 100 km.
Sunny Beach on võrratu paik puhkuse veetmiseks – siin on 6 km pikkune kuldse liivaga rand, puhas vesi, vaikne smaragdikarva meri ja värske õhk.
Spordisõpru ootavad siin erinevad veespordi harrastamise võimalused: purjekad, purjelauad, veesuusad, kaatrid, skuutrid jms. Rannamõnudele pakuvad vaheldust head tenniseväljakud, tennisekool, ratsutamisväljak koos ratsutamiskooliga, keegliklubi ning minigolfi- ja rannavõrkpalliväljakud. Teravate elamuste eelistajatele on kuurordis kasiinod. Siinsed enam kui 300 restorani ja taverni (mis pakuvad külastajatele ka folklooriprogramme), lisaks kõrtsid, kohvikud, ööklubid, baarid ja varieteed on kõik üksnes turistide päralt, et nood end alati hästi tunneksid ning siinseist kokakunsti meistriteostest osa saaksid. Öömelu kestab ehast koiduni. Kuurordis ootab teid kõikjal euroopalik teenindus ja sõbralik keskkond.
Sunny Beachis pööratakse erilist tähelepanu laste aktiivsele puhkusele – siin on nende jaoks tenniseväljakud, erinevad ajaveetmisvõimalused spordikoolis ning ööpäevaringselt avatud lasteaiad. Pisikestele puhkajatele korraldatakse sageli mitmesuguseid pidusid, kõikvõimalikke mänge ning lastediskosid. Siinsetel toitlustusettevõtetel on laste jaoks erimenüüd.
Suvel on Sunny Beachi keskmine õhutemperatuur 24–30°C, veetemperatuur 20–26°C. Selles Bulgaaria kuurordis saate nautida sooja ja puhast mineraaliderikast merevett ning värskendavaid merebriise.

BULGAARIA - SUNNY BEACH`IL KORTERMAJUTUS!

Lisaks teistele Bulgaaria tootele pakume nüüd ka Bulgaarias korterite rentimise võimalust.
Korterid asuvad Musta mere ääres Sunny Beachil, mis on populaarseim kuurort Bulgaarias Euroopa turistide seas. Sunny Beach´i ääristab 6 km pikkune ja üle 50 m lai kuldse liivaga rannariba. 3 km pikkune lai rannapromenaad on ääristud rohkete kohvikute, baaride, restoranide ja poekestega.         

Miks korterid?
Korter on mõnus alternatiiv hotellile, kus nt lastega pere peab tihti võtma 2 tuba. Korterisse mahub kokku 4 inimest ning hind on fikseeritud ja inimeste arvust ei sõltu. Kokku renditakse 6 kahetoalist korterit.
Eestlastele kuuluvad korterid paiknevad 2008 aasta suvel ehitatud majas, mis asub 400m kaugusel rannast ja umbes 10 min jalutuskäigu kaugusel ööelust ja keskusest. Majal on suur bassein lamamistoolidega, jõusaal, saun jm.
Korterid on kõik kahetoalised (laia voodiga magamistuba ja koos kööginurgaga elutuba, kus on lahtikäiv diivan kahele) ja täielikult sisustatud. Kõik elamiseks vajali (voodipesu, rätikud, nõud, pliit, külmik, kohvimasin jne) on olemas. Toitlustamist hinnas ei ole.

Täpsemat infot korterite, maja ja Sunny Beachi kohta lugege siit


Rendihind korteri kohta on 785 EEK/öö olenemata inimeste arvust. Max 4 inimest mahub ühte korterisse.
Lühim rendiperiood on 3 päeva.

Korteri rentimisel kauemaks, kui 1 nädal, toimub pesuvahetus ja koristus iga nädala järel. Nädala sees koristust ja linadevahetust ei toimu.

Hinna sees ei ole muid teenuseid peale majutuse ja kõige selle, mis korteris on. Söögid, transfeerid, lennud tulevad lisaks.

 


Tagasi üles

Horvaatia - Istra poolsaar Poreč, Umag

 

 

 

 

 

 

 

 

Horvaatia-maaliline maa.

Lennuk maandub Trieste lennujaamas (Itaalias) , kust transfeer Istra poolsaare (Horvaatia) kuurortidesse kestab umbes 1,30-2 tundi. Istra on Aadria mere suurim poolsaar (3600km2) Itaalia linnast Triestest pisut lõuna pool, millest enamik kuulub Horvaatiale.
Meie kuurortpiirkondadeks on Poreč ning Umag.

Istra poolsaar on üks väheseid oma traditsioonilise eheduse säilitanud piirkondadest Euroopas, so tõeline roheline paradiis kesk urbaniseerunud ja kiirustavat maailma. Südamekujulise poolsaare loodusrikkuste värvipaletis domineerivad valged, hallid ja punased toonid. Põhjaosa lainjat rannajoont palistavad valged lubjakivikaljud, keskel laiub hallikat tooni veerohke tasandik, edelas lõõmavad punase pinnasega orud. Salvei-lõhnaline idarannik, põhjas varjulised tamme- ja pöögisalud, lõunas ja läänes aromaatsed männimetsad, igihaljad makjapuhmad, tuhandeaastased oliivipuud ning viinamarjaväljad.
Maalilised ranna- ja mägikülad, Vahemere-hõngulised ning elust pulbitsevad rannikulinnad, sisemaa rahu ja vaikuse rüpes, kesk rohelust ja kristallpuhast õhku peituvad maalilised keskaegsed kindlus-linnad Motovun, Buzet ja Labin.
Poolsaare põhjaosas laiuv Dinaric mäemassiiv eraldab Istrat ülejäänud mandri-Horvaatiast ja siit üle lahe asub juba Itaalia. Istra on ajalooliselt kuulunud ka Veneetsia linnriigi koosseisu. Itaalia  nö kohalolekut tunneb piirkonnas ka tänapäeval kõikides sfäärides – itaalia keel on tihti kohalikele teiseks suhtluskeeleks, paljudel on itaalia pass ning Istra kõikide linnade nimetustel on ka itaaliakeelne vaste ning tänavanimedki rööpselt nii horvaatia kui itaalia keeles.
Lisaks Itaaliale on Istria üle elanud Bütsantsi, Rooma, Austria-Ungari ja Jugoslaavia valitsejad ja seetõttu hõlmab endas rikkalikku ja mitmekesist kultuuripärandit. Arheoloogilisi vaatamisväärsusi leidub erinevatest ajastutest - võluvaimad neist on Pula suurejooneline Rooma amfiteater, Poreči keskaegse linna romantika ning UNESCO kultuuripärandi nimekirja kantud Püha Euphrasiuse basiilika.
Istra administratiivkeskuseks on sisemaal asuv Pazin, seevastu rannikulinn Pula oma vilka sadamapiirkonna ja rooma-aegse amfiteatri varemetega on vaieldamatult poolsaare majandus- ja kultuurielu keskuseks. Tõeliseks magnetiks on idülliline kaluriküla Rovinj, kunagise antiiklinna kohale rajatud Poreč ja Istra spordikeskuse tiitlit kandev Umag.
Istra poolsaarel on 537 km ulatuses valgeid kiviklibuseid randu - üle 40 ranna on puhtuse märgiks pärjatud sinise lipukesega.
Sind ootavad maitsvad söögid ja jumalikud veinid. Poolsaare põhjaosa maapõues peituvad hinnalised trüflid.
 
Plussid
Rikkumata loodus, puhta ja kirka veega rannad
Sõbralikud inimesed, mõnus atmosfäär
Suurepärane võimalus külastada ka naaberriike

Miinused
Rannad on valdavalt kivised

Poreč
Hotellid Üldinfo Horvaatia kohta Horvaatia keel Vaatamisväärsusi Istra piirkonnas Poreč Umag Pula Brijuni Rovinj Hea teada Hinnad, Poreči piirkond Hinnad, Umagi piirkond Horvaatia reisidokumendid ja piiriületus Lennuajad Ekskursioonid .
POREČ EHK PARENZO on ligi 17 000 elanikuga ja 2000 aasta vanuse ajalooga linn, mille lähistel paiknev kuurort on suvekuudel üks populaarsemaid Horvaatias. Siinsetele rannikualadel laiuvad heatasemelised puhkekeskused, neist suurim on Zelena Laguna.
Poreči kompaktne vanalinn pakub oma varjulistel tänavatel suurepärase võimaluse sooritada sisseoste lugematutes väikestes poodides ja butiikides, lõunatada ja lihtsalt nautida kunagise Rooma linna peatänava – Decumanuse - vilgast elu.
Poreči vaieldamatult kuulsaim vaatamisväärsus on 6.saj. pärit Euphrasiuse basiilika, mis on kantud ka UNESCO maailmapärandite nimekirja. Sakraalkompleks koosneb kirikust, aatriumist ja ristimiskohast. Siinsed säravad altarimosaiigid kujutavad lisaks erinevatele religioossetele teemadele ka piiskop Euphrasiust ennast.
Külastada soovitatakse veel piiskopipaleed, kus on väljapanek antiikskulptuuridest, religioossetest maalidest ja palju muud huvitavat. Samuti tasub käia ning Marafori väljakul, kus kunagi asus rooma foorum.  Siin on võimalik näha ka originaalfragmente ajaloolisest kogunemiskohast, väljaku lääneosas on säilinud 2.saj. pärit merejumal Neptunile pühendatud templi varemed.
Plava Laguna ja Zelena Laguna on aktiivse puhkuse sõpradele ideaalsed kohad, siin on võimalik mängida tennist, tegeleda veespordiga, matkata ja soovi korral rentida jalgrattaid. Korraldatakse ka ratsaretki looduslikult kaunitesse paikadesse. 
Sukeldumishuvilised saavad nautida Aadria merealuseid võlusid ja eriti põnevaks teeb selle piirkonna võimalus näha vetesügavuses II Maailmasõja käigus uppunud briti laevavrakki.

POREČI RESTORANID JA BAARID
Peshkera – asub pisut vanalinna müüridest väljas, pakutakse lihtsat ja soodsate hindadega toitu, olemas ka merevaatega väliterrass

Dva Ferala – maitsva köögiga restoran, soovitatakse proovida istarski tris-i kahele ( kolm erinevat ja ülimaitsvat kodupastarooga )
Peterokutna Kula – keskaegses tornis asuv kõrgema klassi restoran, kvaliteetsed kala- ja liharoad

Konoba Ullixes – restoran peatänava ääres, eriti kuulus oma mereandide poolest, nt „Poseidon plate“ kahele

B&W – eriti nooremate inimeste hulgas populaarne rannakohvik, avatud ka õhtusel ajal

Epoca – võimalus imetleda romantilist päikeseloojangut mere ääres , nautides maitsvat kohvi või kokteili

Torre Rotunda – hubane vabaõhukohvik ajaloolise nn. ringitorni tipus

Lapidarium – heatasemeline baar regionaalmuuseumi taga, suveperioodil elav muusika

Byblos – asub Zelena Lagunas, vabaõhuklubi, eri stiilides muusika, kuulsad DJ-d, peetakse „kuumimaks“ ööklubiks Horvaatias

Hinnatasemelt ei ole Horvaatia kallis – restoraniroad maksavad alates 35-40 KN, hotellide juures olevates söögikohtades on hinnad kallimad

POREČI TRANSPORT
Poreči bussijaam asub Rade Koncara tänaval, sõita saab Rovinjisse ( 40min, piletihind u. 40 KN), Zagrebisse ( 5 tundi, pilet u. 220 KN ), Rijekasse ( 2tundi, pilet u.80 KN ) ja Pulasse ( 1 ½ tundi, pilet u. 50 KN ). Pazinisse sõidab päeva jooksul 10 bussi, ühe otsa pilet u. 35KN, sõit kestab u. 30min. Pazinis asub ka lähim rongijaam.
Suveperioodil ajavahemikus märtsist-oktoobrini liigub Plava Laguna ja Zelena Laguna piirkonnas turistidele ka minirong, pileti maksumus 10-15 KN ja iga tunni tagant reisipraam, tehes peatusi erinevates kuurordisadamates. Pilet u 25KN.

ROVINJ -itaaliapäraselt Rovigno- on rannapiirkonna vaieldamatu pärl. Kuigi suvekuudel üle rahvastatud, on see linn säilitanud tõelise vahemerehõngulise sadamalinna ilme. Nii nagu sadu aastaid tagasi, lähevad igal varahommikul kalapaadid merele ja naasevad saadetuna kajakate läbilõikavast kisast värskete mereandidega.
Kalaõnne paluvad kohalikud  St Euphemia katedraalis, mille võimas 60 m kõrgune kellatorn paistab juba kaugele merele.
Rovinjis olles tasuks kindlasti külastada rahvapärimusmuuseumi,  Batana maja – see on omapärane ja huvitav muuseum, mis on pühendatud vapratele kalameestele läbi aegade ja edastab ka kaasaegsel interaktiivsel moel põnevat infot.
Lastele on tõmbenumbriks akvaarium, kus võib näha head kollektsiooni Aadria mere faunast ja floorast.
Linnakeskusest u 2 km kaugusel on teinegi huvitav objekt, mida on põnev uudistada nii lastel kui ka nende vanematel – see on nn mini-Horvaatia teemapark, kus miniatuurses vormis kujutatud kuulsamaid ehitisi, monumente ja linnu. Samas paikneb ka väike loomaaed. Sissepääsupiletite hinnad on u 20-25 KN, lastele soodushind.
Kui linnamelust on küll saanud, siis soovitame jalutada piki veepiiri keskusest välja, lõuna suunas. U 1,5 km pärast jõuate kaunisse lõõgastavasse parki Zlatni Rt, mis rajatud juba 1890.a. austria armee admirali poolt ja kus saab  küpresside ja mändide varjus mõnuleda.

UMAG ( Umago )
Porečist põhja poole jäävat Umagit  on ajalooliselt mainitud juba 7.saj. Kummalisel kombel anti aga linna staatus ( grad )  talle alles 1997.a.
Ammustel aegadel nimetati Umagi „väravaks Euroopasse“ ja tänu soodsale geograafilisele asukohale rajasid siia oma suveresidentsi ka mitmed Rooma ülikud.
Tänapäeval elab siin üle 7000 elaniku ja tegemist on Horvaatia ilmselt kõige rahvusrohekma linnaga – peale etniliste horvaatide elavad siin veel itaallased, serblased, sloveenid, bosnialased ja albaanlased.
Umag asub 40 km kaugusel Triestest, 150 km kaugusel Ljubljanast ja Veneetsiaat lahtutab teda vaid 50 meremiili – seega on siit mugav avastama minna ka Horvaatia naaberriike.
Tänapäeval on Umag saanud Horvaatia spordipealinna auväärse nimetuse – siin peetakse juba pikemat aega ATP tenniseturniiri, mis meelitab kokku palju spordihuvilisi nii kaugelt kui lähedalt.

PULA
Pula on Istra regiooni administratiivkeskus ja suurim linn rannikul, elanike arvuks 65 000.
Linna suurimaks ja imposantseimaks vaatamisväärsuseks peetakse 1.saj. rajatud Rooma amfiteatrit, mis on ehitatud kohalikust lubjakivist ja mahutas oma tegutsemisajal ligi 20 000 külalist.
Tänapäeval korraldatakse siin iga-aastast Pula filmifestivali ja suviti erinevaid kaasaegse ja klassikalise muusika kontserte.
Kindlasti tasuks külastada ka Pula katedraali, arheoloogia- ja ajaloomuuseumit, mis annavad huvitava ülevaate linnakese minevikust.
Pula on kuulus ka oma suurepäraste randade poolest : kõige rahvarohkemad on Verudela Peninsula ja Hawaii Beach. Neile, kes soovivad rahulikumat omaette olemist, sobib kindlasti Rt Kamenjak, 10km linnast lõuna poole jääv piirkond . Sellel asustamata neemel saab nautida imelist loodust, näha metsikuid orhideesid, viljapuid, erinevaid ravimtaimi. Ligi 30km pikkune rannariba pakub unustamatu võimaluse põigata erinevatesse lahesoppidesse ja nautida rannamõnusid. Sikk-sakina kulgevad teed ja rajad teevad ringi liikumise mugavaks ja küngastelt avanevad lummavad vaated Cresi saarele ja Velebiti rohelistele nõlvadele. Oma olmepraht palutakse kilekotiga kaasa viia. Rt Kamenjakki saab kõige mugavalt sõita rendiautoga, kuid loodussõbralikum viis on tulla linnaliini busssiga nr.26 maršruudil Pula-Premantura, pilet u15 KN

BRIJUNI SAARED ( Brioni )
Brijuni arhipelaag koosneb kahest suurest männimetsaga kaetud saarest ja 12st väiksemast saarekesest. Lisaks lopsakatele tammesaludele ja okaspuumetsadele kasvavad siin ka mitmed haruldased taimeliigid nagu metskurk ja merimoon.
Alates 1983.a. sai Brijuni piirkonnast rahvuspark, kuid enne seda oli see Jugoslaavia pikaajalise liidri Josif Bros Tito privaatne puhkusepaik, kus ta veetis igal aastal peaaegu 6 kuud. Nn Jugoslaavia rahvaste isa lasi siia rajada unikaalse subtroopilise pargi ja veetis üliluksluslikult ja glamuurselt aega, võõrustades nii riigijuhte kui ka maailmakuulsaid näitlejaid.

Saari kasutatakse aeg-ajalt ka tänapäeval kõrgete riigitegelaste vastuvõtuks, kuid valdavas enamuses sõidavad nii kroonitud kui kroonimata pead siia eraviisiliselt. Rahvusparki saab  laevaga  Pula rannast või bussiga nr.21, mis sõidab maršruudil Pula-Fazhana.

Vt: www.brijuni.hr

NOVIGRAD
Sümpaatne arhailine linnake Umagi ja Poreči vahel, väidetavalt parima kalarestoraniga (Damir i Ornella ) tervel poolsaarel. Proovige kindlasti toorest kalast valmistatud hõrgutisi!

SAVUDRIJA
Istra kõige läänepoolseim punkt, kus paikneb 1818.a. ehitatud majakas, mida tänapäeval ka välja renditakse

VRSAR
Armas väike kalurilinn Rovinji ja Poreči vahel, pisut rahulikum kui tema kuulsad naaberlinnad. Vrsarist leiab mäekülgedele ehitatud keskaegsed hooned ning kindlasti tasub külastada  siinset põnevat skulptuuriparki.

BEREDINE koobas
Põnev looduslik koobas Poreči lähedal, kust leiab muljetavaldavad stalagmiidid ja stalaktiidid

BALE
Arhailine kivilinn, mis on justkui Istra hoolikalt peidetud pärl. Siin armastavad koguneda vabameelsed kunstiinimesed.
Kamene Price“ restoranis korraldatakse mõnusaid džässkontserte ja pakutakse maitsvaid suupisteid ning nö parandatakse  spontaanse musitseerimisega maailma.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tagasi üles

Küpros - Nicosia, Agia Napa, Limassol, Larnaca, Pafos

Küpros - Ilu ja armastusjumalanna Aphrodite saar

 


 

 

 

 

 

 


Küpros

Küpros on Vahemere idapiirkonna suurim saar, mis jääb Türgist lõunasse. Saarel on kaks kõrgustikku: Troodos kesk- ja edelaosas ning Pentadactylos põhjas. Nende vahel asub viljakas Messaoria tasandik.
Küpros on pikka aega olnud Euroopa, Aasia ja Aafrika teede ristumiskohaks ning seal on näha mitme tsivilisatsiooni kultuuripärandit – Rooma teatreid ja villasid, Bütsantsi kirikuid ja kloostreid, ristisõdijate kindlusi ning eelajalooliseid asulaid.
Saare majanduses on põhiline turism, riiete ja käsitöö eksport ning kaubalaevandus. Traditsiooniline käsitöö hõlmab tikandeid, savinõusid ja vaskesemeid.
Küprose türgi ja kreeka kogukonda eraldab nn roheline joon alates 1974. aastast, mil Türgi okupeeris saare põhjaosa.

Küprost tuntakse ka armastus- ja ilujumalanna Afrodite saarena, kes legendi järgi siin sündis.

Kaasaegse kirjanduse alal paistavad silma Kostas Montis (poeet ja kirjanik) ning Demetris Gotnis (kirjanik). Evajoros Karageorgis ja Marios Tokas on tuntud oma heliteoste poolest.


Küpros on  suuruselt kolmas saar Vahemeres, mis paikneb Türgi ranniku lähedal.
Pealinn: Nicosia (Lefkosia), u. 230 000 elanikku
Rahvaarv: u 797 000
Pindala: 9251 km2
Riigikord: saare kreeklastele kuuluv osa on vabariik
Usk: õigeusk
Keel: kreeka,türgi, turismipiirkondades räägitakse inglise ja muid keeli
Ajavahe: kellaaeg on sama, mis Eestis
Valuuta: euro

Suuremad linnad
Limassol ( Lemesos ) - 145 000 elanikku
Larnaka - 48 900 elanikku
Paphos - 31 700 elanikku

Pealinn - Nicosia
Nicosia, kreekapäraselt Lefkosia, on Küprose pealinn keskajast alates. Piirkond, mida tunti ka Podromose nime all, oli asustatud juba ligi 5000 aastat tagasi. Alates 1974.a on linn nn rohelise joonega pooleks jagatud, seda peavad oma pealinnaks nii Küprose Vabariik kui ka rahvusvaheliselt tunnustamata Põhja-Küprose Türgi Vabariik. Nicosias asuvad vabariigi valitsus ja diplomaatilised esindused,ülikool. Pealinnas leiavad aset tähtsamad kultuuriüritused. Kitsaste tänavatega ajalooline vanalinn pakub põnevaid avastusi-siin on huvitavaid muuseume, kirikuid ja rohkelt erinevaid kunstigaleriisid ning suveniirikauplusi.
Laiki Yitonia (vanalinn) on ümbritsetud veneetslaste poolt 16.saj rajatud linnamüüriga, mis on üle 4 km pikk ja selles on kolm väravat – Pafose,Kyrenia ja Famagusta väravad.

Nicosia muuseumid
Ajaloohuvilistel tasuks kindlasti külastada Küprose muuseumi (Museum str), kus on rikkalik väljapanek erinevaid arheoloogilisi leide neoliitikumist kuni bütsantsi valitsemisajani saarel.
Bütsantsi muuseum (tuntud ka ikoonimuuseumi nimetuse all) pakub suurepärase võimaluse nautida erinevate koolkondade ikoone,milledest vanimad pärinevad 8.sajandist.
Rahvakunstimuuseumis (Kyprianos sq. ) on väljapanek 19-20.saj. tarbeesemetest,rõivastest,keraamikast.
Omapärane ja huvitav on ka Leventise muuseum, mis rajatud Leventiste perekonna poolt.
Korneriose maja (Gregorion str.) on üks tähtsamaid Veneetsia-aegseid ehitisi, rajatud 18.sajandil, kus  algselt elas dragoman( rahukohtunik ), tänapäeval on hoonesse rajatud etnograafiamuuseum

Nicosia kirikud
Agios Yoannise (Püha Johannese) kirik on ehitatud 1662.a tollase piiskopi Nikiforase poolt. Kirikus on hästi säilinud seinamaalid.
Chysaliniotissa kirik – vanim bütsantsi kirik Nicosias, rajatud 1450.a. kuninganna Helena Paleologose juhtimisel.
Huvipakkuvad on ka franko-bütsantsi stiilis 17.saj. pärit Tripiotise kirik oma rikkaliku sisekujunduse ja kauni hõbedast ikonostaasiga ning Phaneromeni kirik, mille marmormausoleumi on maetud 1821.a Kreeka iseseisvussõja jooksul tapetud vaimulikud.
Nicosias on ka mitmeid islamivalitsejate ajast jäänud hooneid, näiteks Omeryeh mošee (endine Santa Maria kirik) , mis rajatud 1571.a Mustafa pasha poolt ja selles olla puhanud prohvet Omar.
Nicosia-Limassoli tee alguses (Athalassa avenue) on Küprose Käsitöökeskus, mille tegevust toetab riik. Siin täiustatakse ja edendatakse käsitööoskusi, õpitakse uusi tehnikaid. Valminud esemeid müüakse saare erinevates piirkondades.
Soovi korral on võimalik minna ka üle demarkatsiooniliini, türklastele kuuluvale poolele, selleks on vaja aga kaasa võtta isikut tõendav dokument.

Agia Napa
Veel mõned aastakümned tagasi oli tegemist rahuliku väikese kalurikülaga, millest tasapisi on kujunenud  vilkaima ööeluga turismikuurort Küprosel. Agia Napat võrreldakse lausa kuulsate pidutsemispaikade Ibiza ja Mykonosega. Agia Napat külastavad kõrghooajal euroopa kuulsad DJ-d, rannapeod ja kõikvõimalikud muud sellelaadsed üritused on tuntud ka väljaspool Küprose piire…
Siinne turisminduse areng sai alguse 1974. aastal saare poolitamisega Kreeka ja Türgi vahel, mille tulemusena  jäid kreeklased ilma ka kaunitest Famagusta randadest.  Seega rajasid kreeklased uue turismikeskuse Famagusta naabrusesse.
Linnakese keskuseks on Square e linnaväljak, mille ümber on lugematu arv baare, diskoteeke, söögi-ja joogikohti.
Agia Napa ümbruses asuvad ka Küprose kauneimad rannad, milledest eranditult kõik on ära märgitud randade puhtusest kõneleva sinise lipuga. Populaarseimad neist on Nissi, Limanaki, Lanta Bay, võimalik  tegeleda ka veespordiga ja sukeldumisega.
Neile, kes otsivad pisut rahulikumat keskkonda, sobivad Agia Napast mõne km kaugusele jäävad Paralimni ja Protaras.
Kindlasti tasuks ära käia ka Cape Greco´l – tegemist on Küprose ühe kauneima piirkonnaga, kust avaneb imeline vaade merele.

Limassol
Kreekapäraselt Lemesos – suuruselt teine linn Küprosel,kunagi tuntud ka Nemesose nime all.Esimesed märgid asustuse kohta selles piirkonnas pärinevad 14.saj e.Kr.
Limassol on samanimelise ringkonna halduskeskus, siin asub Vahemere suurim transiidisadam, linnast on aastate jooksul saanud ka populaarne turismikuurort.
Limassol jaguneb kaheks osaks: stiilsete kohvikute, restoranide, baaride ja kauplustega vanalinnaks (Palia Yitonia), mis paikneb endises türgi linnajaos, ümber vana kalasadama ning kuurordikeskuseks. Vanalinn on populaarne piirkond nii turistide kui ka kohalike hulgas - söögi- ja joogikohti on igale maitsele, samas toimub ka vilgas kaubandustegevus.
Kuurordikeskus e Yermasogeia on eraldi linnaosa, mis paikneb vanalinnast u 3 kilomeetrit ida pool. Limassoli kuurordi ööelu jääb alla vaid Agia napa omale, tants ja trall kestab samuti õhtust varajaste hommikutundideni.
Huvitavaid kohti leiab ka ajaloohuviline – Limassoli piirkondlik arheoloogiamuuseum esitleb selle piirkonna muinasleide alates 4-5.saj.
1228.a rajatud ja 19.sajandil türklaste poolt ümber ehitatud Limassoli kindluses abiellusid ammustel aegadel kuningas Richard Lõvisüda ja kuninganna Berengaria. Käesoleval ajal on kindluse ruumides keskaega käsitlev muuseum.
Ligi 300 erineva looma-linnuliigiga  Limassoli loomaaed asub rannapromenaadi lähistel. Siin on loodusloomuuseum, ja hariduskeskus, kus näidatakse loodusteemalisi filme. Loomaaia territooriumil on ka eraldi osa lastele.
11 km kaugusel Limassoli keskusest idas, Amathuse piirkonnas, asuvad saare ühe tähtsaima antiikaegse kuningriigi varemed. Arheoloogiliste väljakaevamiste käigus leitud esemed viitavad inimasustusele ligi 14.saj. e.Kr. Siin võib näha Afrodite templi varemeid ning kreeka-foiniikia hauakambreid.
15. sajandil rajatud Kolossi kindlus asub Limassolist lääne pool, Kolossi külas. Just siin hakati valmistama kuulsat COMMANDARIA veini, mis ongi nime saanud sõjaväe juhtkonna „grand commanderie“ järgi. Kolossi maad olid viljakad ja siin kasvatati peale viinamarjade ka puuvilla, oliive ja suhkruroogu, mida eksporditi erinevatesse Vahemere piirkondadesse ning kaugemalegi.

Larnaca
Larnaka asub saare lõunarannikul ja on Küprose tähtsuselt teine kaubasadam ning suuruselt neljas linn.
Linnakeskuses leiadub sümpaatseid söögikohti, kohvikuid ja poekesi.
Linna tunti juba 14.saj e.Kr, sel ajal Kitioni nime all. Tänapäeval on tegemist populaarse turismilkeskuse ja transpordisõlmega –
Larnakast lõunas asub Küprose suurim rahvusvaheline lennujaam.
Larnaca bay'ks kutsutav turismikuurort paikneb mere ääres, Larnaca linnast u 6 km kaugusel.

Pafos
Pafos asub saare lääneosas. Tänu legendile merevahust sündinud armastusejumalanna Afroditest, kes justnimelt Pafose lähistel kaldale astus, sai linnast kultuspaik juba ammustel aegadel.
Tänapäeval meelitavad inimesi siia kristallselge veega lahesopid, meeldiv atmosfäär ja mitmekesised puhkevõimalused.
Pafos kuulub Unesco kultuuripärandi nimekirja, üks siinseid huviobjekte on näiteks Dionysose maja oma hästisäilinud Rooma-aegsete mosaiikidega. Linnas on oma arheoloogia-, bütsantsi- ja etnograafiamuuseum.
Pafose sadamast u. 2,5km lääne poole jäävad kuningate hauad – kaljudesse raiutud hauad on pärit hellenistlikust ja rooma perioodist. Siia maeti u 200 a e.Kr. Pafose rikkad linnakodanikud.
Antiik- Kreeka ühe tähtsaima pühapaiga – Afrodite templi varemed jäävad Pafosest u16 km itta, Kouklia külla. Samas asub ka väike muuseum.

Tuntuimad vaatamisväärsused
Antiik-Kitioni varemed – Kreekast saabunud ahhaialased rajasid 13 saj e.Kr siia 5 templit ja linnamüürid 
Soolajärv – asub lennujaama läheduses, suviti kuiv, talveperioodil täitub veega ja seal talvituvad flamingod. Kunagi kaevandati järvest ka soola, tänapäeval enam mitte.
Hala Sultan Tekke – mošee asub u 5 km kaugusel Larnaka lennujaamast, Soolajärve kaldal. Siin on Umm Harami – prohvet Muhamedi kasuema haud. Avatud ainult tähtsamate islami pühade puhul.
Larnaka linna tähtsaim kirik on Agios Lazaros ( Püha Laatsaruse kirik ), mis on rajatud Püha Laatsaruse haua kohale. Linna keskusesse on koondunud ka kaubandus, leiab sümpaatseid söögikohti ja kohvikuid.


Rannad
Tervelt 39 Küprose randa on pärjatud sinise  lipukesega, mis annab tunnistust nende puhtusest.
Saare populaarseimad rannad jäävad Ayia Napa piirkonda – Fig Tree Bay, Nissi Bay jt.
Ayia Napa piirkonnas, Protarase ja Paralimni lähistel, leidub ka väiksemaid rahulikke rannasoppe.
Limassoli-Larnaka vahelisele rannateele jääb Governor´s Beach, mis on nime saanud kunagise briti kuberneri järgi.
Limassoli keskusest u.15min jalutuskäigu kaugusel on Ladies Mile rand.
Saare lääneosas asuvad kaunid Pissouri, Coral Bay ja pisut väiksemad Pomose ja Polise rannad.


Veepargid.

FASSOURI VEEPARK
Suurim ja populaarseim veepark, mis asub Limassoli lähistel. Park töötab aprillist-oktoobrini, vastavalt ilmastikuoludele võivad konkreetsed avamise-sulgemise kuupäevad muutuda. Veepark on avatud 10.00-18.00, varakevadel ja sügisel 10.00-17.00.
Pilet täiskasvanutele 29€, lastele kuni 12.a. - 16€ ja lastele alla 3.a. sissepääs tasuta.
Limassoli, Paphose ja Larnaka turismipiirkondadest on võimalik Fassouri veeparki sõita ka tasuta bussiga. Lisainfot leiate aadressilt www.fasouri-watermania.com

AGIA NAPA WATERPARK
Seda Ayia Napa veeparki peetakse suurimaks temaatiliseks veepargiks Euroopas, põhirõhk kujunduses on antiik-Kreekal. Veepargi atraktsioonivalik on väga rikkalik. Park on avatud 10.00-17.00 ja kõrghooajal 10.00- 18.00.
Piletihind täiskasvanutele 32€ ja lastele kuni 12.a. 18€. Täpsemat infot veepargi kohta saab aadressil http://www.waterworldwaterpark.com/

APHRODITE VEEPARK
Sümpaatne veepark Paphose rannapiirkonnas, kus on erinevaaid huvitavaid atraktsioone.
Pilet täiskasvanutele 29€, lastele kuni 12.a. - 16€ ja lastele alla 3.a. sissepääs tasuta.
Lisainfor vt: www.aphroditewaterpark.com

Kõikides veeparkides on nagu ikka, arstiabipunkt, vetelpäästjad, erinevad söögikohad, seifirendi võimalus.

Huvitavaid kohti saarel
Curium
Curium oli üks saare vanimaid kuningriike, mis oli asustatud kreeklaste poolt u 1200.a. e. Kr. Arheoloogiliste väljakaevamiste käigus on päevavalgele toodud palju huvitavaid leide, mida võib näha nii Küprosel kui paljude teiste riikide muuseumites. Kindlasti tasub jalutada Curiumi teatri iidsetel kividel ja külastada kaunite mosaiikpõrandatega Eustoliose maja varemeid. Samas piirkonnas asuvad ka ristirüütlite ajast pärit Kolossi kindlus ning Apollo templi varemed.

Petra tou Romiou – Afrodite sünnipaik
Saare lõunarannikul asub looduslikult kaunis lahesopp, mis on tuntud Afrodite sünnipaigana. Legendikohaselt sündis just siin merevahust Kreeka mütoloogia ilu- ja armastusejumalanna … usutakse, et kui südaööl teatud arv kordi meres asuva kivi ümber ujuda, säilitatakse igavene noorus …

Troodose mäemassiiv
Saare üks kaunimaid looduslikke piirkondi-kaunid seedripuusalud, idüllilised mägikülad ja ligi 20 erinevat matkarada, mis annavad suurepärase võimaluse tutvuda Küprosega väljaspool rannikuäärseid turismipiirkondi. Siin asub ka saare kõrgeim tipp Olympos, mis paikneb 1951 m kõrgusel üle merepinna.  Troodose rüpest leiab veinikülad Omodos, Kilani, Laneia, kus saab proovida ja kaasa osta nii veine kui ka Küprose kangemat jooki – zivaniat .


Kykko klooster
Klooster on rajatud 11. sajandil ning paikneb ligi 1318 m kõrgusel  Troodose mägedes. Küproslaste japks on see üks tähtsamaid religioosseid keskusi, kuhu saabub aastaringselt palju palverändureid. Siin alustas oma vaimulikuelu hilisem Küprose vabariigi president Makarios III, kelle viimane puhkepaik asub u 3 km kloostrikompleksist läänes. Kykkos on võimalik näha suurepäraseid bütsantsi ikoone, külastada muuseumit ja nautida selle paiga erilist atmosfääri. Kindlasti tasub meeles pidada, et kirikutesse-kloostritesse minekuks tuleb sobivalt riietuda.

Akamas
Piirkond saare lääneosas, millega on põnev tutvuda näiteks džiibisafari käigus. Teid ootavad kurvilised mägiteed, huvitav loodus, kilpkonnarannik Lara Bay ning Afrodite kümbluspaik. Ringsõidu vältel avanevad mägede vahelt ka kaunid merevaated.

Lefkara
See on käsitööküla umbes 10 km pealinnast Nicosiast lõunas. Lefkara on läbi aegade olnud kuulus oma pitsikudujate poolest. Ajaloolise pärimuse järgi vaimustus kuulus itaalia kunstnik  Leonardo da Vinci Küprosel viibide lefkara pitsidest ning viis siit ka näidise kaasa. Selle näidise alusel valmistati Milaano katedraali altarikaunistused. Kuulsatetel lefkara pitsidel on lausa oma nimetus – „lefkaritika“. Lefkaras tasub külastada ka Püha Risti kirikut, käsitöömuuseumi ja tutvuda kohalike hõbedaseppade valmistatud kaunite ehetega.

ILM

Kliima on vahemereline – pehmed talved ning kuumad kuivad suved, kevadel ja sügisel võib ilm olla tuuline, hommikud – õhtud jahedamad

Keskmised temperatuurid on:
                                               aprill mai september oktoober
Keskmine temperatuur päeval    17     22       25           22
Keskmine merevee temperatuur 18     20       25           24
    
VAHEMAAD:
Limassol-Nicosia 81 km
Limassol-Pafos 72 km
Limassol-Larnaca 66 km
Limassol-Agia Napa 103 km

LIIKLUS
Küprosel on vasakpoolne liiklus
Turvavöö peab olema kinnitatud nii auto esi- kui tagaistmel -
Mobiiltelefoniga rääkimine roolis on keelatud
Lubatud promillid 0,9
Põhja-Küprose Türgi poolele ei ole lubatud rendiautoga sõita
Parkimine linnades on valdavalt tasuline. Parkimisautomaadid töötavad 0,20,50 eurosentidega.
1 tund parkimist maksab u 1-2€

Helistamine
Helistada saab telefonikioskidest, kasutusel on 3,5,10-eurosed telefonikaardid, mis on müügil postkontorites, supermarketites, suveniirikauplustes. Hotellidest helistamine on tunduvalt kallim. Mobiililt helistades on kõneminuti maksumus u. 0.46€.

Elekter
220-240 V. NB! Küprose hotellides on tavapärasest erinevad pistikud ja elektriseadmete kasutamiseks on vaja adaptrit. Mõnes hotellis saab neid retseptsioonist laenutada, samuti on neid  võimalik osta kas hotelli- või mõnest teisest kauplusest. Adapter maksab u 3€

Roheline e. demarkatsiooniliin
Alates 1974.a. on Küprose põhjaosa türklaste poolt okupeeritud. Saare lõuna- ja põhjapiirkond on eraldatud nn. „rohelise joonega“, mis muuhulgas läbib ka pealinna Nicosiat (Lefkosia). Liini on võimalik ületada, kaasas peab olema isikut tõendav dokument, rendiautoga ei ole põhjaaladele sõit lubatud, kuna põhja pool Küprose Vabariigi autorendifirmade kindlustuslepingud ei kehti. Okupeeritud aladele on võimalik minna Nicosia keskusest Ledra tänava lõpust, samuti Ledra Palace´i piiriületuspunktist Nicosias, kus on ka ööbimisvõimalus. Kindlasti peavad kaasas olema isikut tõendavad dokumendid – pass või ID kaart.  Korraldatakse ka rahvusvahelisi ekskursioone Kyreniasse ja Famagustasse, lisainfo kohapeal Horizon Traveli reisiesindajatelt.

Pildistamine
Pildistamine ja filmimine on keelatud lennujaamades, briti sõjaväebaasides ja teistes militaarpiirkondades. Samuti ei ole lubatud pildistada muuseumides ning  kirikutes-kloostrites.

Kirikud ja kloostrid
Jumalateenistusi peetakse pühapäeva ning kiriklike pühade hommikupoolikul. Kirikupühade eelõhtul toimub tavaliselt ka õhtune jumalateenistus.  Päevasel ajal on kirikutesse enamasti vaba sissepääs. Ka kloostritesse on lubatud eraviisiliselt minna, rühmade kaupa paraku mitte. Tasuks meeles pidada, et ajavahemikus 12.00 – 15.00 on väravad suletud. Saare vanimasse kloostrisse Stavrovounisse on naistele sissepääs keelatud.

NB! Pühakodade külastamisel pidage meeles vastavalt riietuda, põlved-õlad peavad olema kaetud.

Tagasi üles

Itaalia - Lidi di Jesolo, Veneetsia, Sitsiilia, Bari, Loutraki

 

 

 

 

 

 

 

Lido di Jesolo - suurepärane liivarand ja üliromantiline Veneetsia

Jesolo asub Aadria mere pärlist Veneetsiast  kõigest 30 km kaugusel! Piirkonda on õnnistatud ligi 15 km pikkuse liivarannaga, mida nimetataksegi Lido (rand) di Jesolo. Mere äärde kõndides rabab avar panoraamvaade ka paljunäinud reisiselli, sest valget liivariba jätkub nii kaugele kui silm seletab. Lido di Jesolos  puhates saab täiel rinnal nautida pikki päikselisi rannapäevi ning õhtu saabudes sukelduda lummavasse Veneetsiasse.
Lido di Jesolo kuurortlinna külastab ligi 4,5 milj. turisti aastas. Seega on siin on olemas kõik, mis meeldivaks puhkuseks vajalik - suurepärane rand, õdusad kohvikud-restoranid, head ostuvõimalused, ööelu.
Aqualandia veeparki peetakse Euroopa parimaks - veepark pakub põnevaid elamusi nii suurtele kui väikestele ja on tavapäraselt avatud maist septembrini. Vt: www.aqualandia.it
Golfisõprade päralt on aastaringselt avatud 18-rajaline golfiväljak. Suurepärane võidusõidurada Go karting rajati juba 1961. See on hea võimalus, et end proovile panna.
Kui päikeselisel rannal lebamisele veel vaheldust otsida, siis võib minna näiteks ratsaretkele mõnesse looduskaunisse piirkonda. Lido di Jesolos on mitmeid ratsatalle, kus teid ootavad asjatundlikud juhendajad ja nende sõbralikud hoolealused.

PLUSSID
jalutamiseks pikk rannapromenaad
suur valik häid ajaveetmiskohti
mugav ja kerge kuurordis orienteeruda
Veneetsia kõigest 30 km kaugusel

MIINUSED
kõrghooajal palju turiste
sääsed võivad kimbutada
esineb vargusi

Veneetsia

Veneetsia - kitsad tänavad, San Marco väljak, vanad kirikud ja majesteetlikud paleed muudavad selle kanaliterohke linna erilise õhustikuga paigaks. Linna keskuseks on tuvidest tulvil Piazza San Marco ehk Püha Markuse väljak, mis on ülipopulaarne kohtumispaik. Väljaku servas asub suurejooneline Basilica di San Marco katedraal, mida ilmestavad bütsantslikud kuplid ja kullatud mosaiikdekoratsioonid. Palazzo Ducale ehk doodžide palee oli koduks Veneetsia valitsejatele enam kui kuus sajandit. Museo Civico Correr ehk Veneetsia Linnamuuseumis on võimalus väljapanekute hulgas näha maale, skulptuure, riideid, maakaarte, münte, soomusrüüsid ja muid esemeid Veneetsia hiiglepäevadest. Madonna dell'Orto on väidetavalt kauneim Veneetsia gooti stiilis kirik, samuti on palju tähelepanu pälvinud 17. sajandist pärinev Santa Maria della Salute kirik. 16.sajandil ehitatud Ponte di Rialto sild on tuntud oma rohkete suveniiripoodide tõttu. Võimaluse korral külastage Veneetsia getot, mis rajati 1516.a. eesmärgiga luua juutidele eraldatud rajoon. Geto ei loodud juutide tagakiusamiseks, vaid Veneetsias resideeruvate juutide kaitseks. Kuna linnatänavad koosnevad peamiselt kitsastest kanalitest, siis unustamatu on ka üliromantiline gondlisõit. Kestus üldjuhul umbes 30 minutit.
Kui Lido di Jesolo on ilusa rannaga sümpaatne kuurort, siis tõeline „pärl“ asub siit 30km kaugusel. See on loomulikult romantiline, ajalooline, salapärane Veneetsia. Seda rikkaliku ajalooga linna on ülistatud mitmetes surematutes kirjandusteostes. Kes juba kord on siin käinud ja Veneetsi pisikuga nakatunud, soovib kunagi kindlasti naasta.
Veneetsia Vabariik oli üks keskaja rikkamaid ja mõjuvõimsamaid mereriike. Veneetsias on sündinud Antonio Vivaldi, siin on tegutsenud maadeavastaja Marco Polo ja seigelnud kuulus südametemurdja Giaccomo Casanova.
Tänapäeva Veneetsia on Veneto regiooni pealinn, kus elab üle 272 000 elaniku. Linn asub arhipelaagis, mis koosneb kokku 117 saarest, kus on kokku  177 kanalit ja 409 silda.
Veneetsia linn oma kitsaste tänavate, kanalitel liuglevate gondlite, suursuguste paleede ja kirikutega moodustab ainulaadse atmosfääri. Piazza San Marco (Püha Markuse väljak) on tuntud mitte ainult selle servas asuva imposantse bütsantsi kuplitega Basilica di San Marco ja kuulsa Campanile (kellatorni ) poolest, vaid ka tuvide rohkuse poolest. Nii mõnigi kord tuleb ette, et tuvid oma soovimatu „visiitkaardi“ uudistavate turistide käistele viskavad.
Palazzo Ducale (Doodžide palee) on olnud mitmeid põlvkondi Veneetsia valitsejate residents, mille ligi 500 aasta vanune katus on tõeliselt kaunis vaatamisväärsus. Siin asub muuseas ka Casanova vangikong.
1516.a rajatud Getto oli Veneetsia hiilgeaegadel juudi soost linlastele eraldatud elupiirkond. Ka tänapäeval elab Veneetsias oma juudi kogukond. Getosse ei ole mõtet laupäeviti jalutama minna  – siis on sabati aeg ja kauplused – söögikohad suletud.
Muuseumitest tasuks kindlasti külastada Museo Civico Correr´i – siit leiate huvitava väljapaneku alates kunstiteostest kuni müntide, rõivaste ning soomusrüüdeni, mis kõik annavad tunnistust Veneetsia hiilgeaegadest.
Võluvad ja kohalike jaoks tähtsad on St Maria della Salute ja Madonna dell´Orto kirikud. Kuulsa Ponte di Rialto silla ümbruses on rohkelt suveniirikauplusi ja söögikohti, ent hinnad ei ole just kõige odavamad.
Veneetsia sümboliks on saanud gondlid, ja kasvõi kord elus tuleks see omapärane ja lummav sõit läbi teha, laguunisaartele aga on soodne ja mugav sõita kasutades vaporettot – veebussi või ka veetaksot.

Laguunisaared - külastage erinevaid Veneetsia laguuni väikesaari. San Michele on nn kalmistusaar, mida ilmestavad sihvakad küpressid, 15.sajandist pärit kirik ja surnuaed. Murano on tuntud klaaskäsitöö, klaasimuuseumi ja kaunite kirikute poolest. Kunagine kalurisaar Burano on kuulsust kogunud pitskäsitöö ja armsalt erivärviliste majade tõttu. Torcellos, mis oli kunagi Veneetsiast suurem linn, leiate 1000.a. vanuse katedraali ning õdusaid välirestorane.Lido di Venezia on rannakuurort Veneetsia laguuni ja Aadria merd eraldaval maaribal. Siin on kunagistest villadest ümber kujundatud luksushotellid, butiigid, kohvikud ja restoranid.

On võimalik külastada imekaunite klaasist käsito toodete poolest kuulsat Murano saart, kus muuhulgas asub ka klaasimuuseum , Burano saar on tuntud oma pitside poolest, Torcello saarel asub ligi 1000 aastat vana katedraal. San Michelel ( kalmistusaar ) asub 15.sajandist pärit kirik ja surnuaed.
Lido di Venezia on rannakuurort, mis paikneb Veneetsia laguuni ja Aadria mere vahel. Ajaloolised  luksusvillad on ümber ehitatud sama luksuslikeks hotellideks. Siinsed  peened butiigid ja kõrgetasemelised restoranid-kohvikud meelitvad kohale varakaid külalisi lähedalt ja kaugelt. Siin on Veneetsia Filmifestivali ajal hea õnne korral näha ka filmimaailma kuulsusi.

San Lazzaro degli Armeni on pisut süngema minevikuga saar, mis on oma nime saanud leeprahaigete kaitsepühaku Püha Laatsaruse järgi, sest 12-16.saj. paiknes siin pidalitõbiste koloonia. San Lazzaro kloostri müüride vahele on peitunud ka unikaalne raamatukogu.

Chioggia – sümpaatne piirkond, kus sulanduvad ajalooline, traditsioonile ning modernne. Siit leiate häid kalarestorane ja mõnusaid kohvikuid.

Vicenza – asub Padua ja Verona vahel.  Siin on sündinud kuulus arhitekt Andrea Palladio, kelle poolt rajatud majesteetlikel paleedel ja villadel on oma kindel koht arhitektuuriajaloos.

NB! Kasulik teada:
Veneetsia peaväljakutel on teenuste-roogade hinnad ehmatavalt kõrged, kõrvaltänavatel keskusest väljas aga leiate ka soodsaid ja hea tasemega väikeseid söögikohti
Siesta ajal u13.00 – 16.30 on suurem osa kauplusi suletud, turismipiirkonnas siiski mõned töötavad
Taksoteenus on võrreldes paljude teiste kuurortpiirkondadega  samuti üsna kallis, lisatasu soovitakse pagasiveo eest.
Kui olete hotelli vastuvõtust takso tellinud, hakkab taksomeeter tööle tellimuse edastamise hetkest
Rahvarohketes kohtades ärge jätke oma isiklikke esemeid järelvalveta, soovitav on dokumente ja väärisesemeid hoida hotelli seifis
Kasulik on mõned sõnad itaalia keelt osata, see loob meeldivama suhtlusõhkkonna ja teeb kohalikele ka lihtsalt heameelt

 

 

 

 

 

 

SITSIILIA - muljetavaldav loodus ja Catania unikaalne arhitektuur

Sitsiilia on Vahemere suurim saar, mida eraldab mandri- Itaaliast Messiana väin. Saare algupärane nimi on olnud Trinacria, mis viitab saare kujule – kolmele selgelt väljajoonistuvale neemetipule.

1860.a. liideti saar Itaaliaga ja aastal 1946 saavutas Sitsiilia autonoomse staatuse, mis tähendab, et Sitsiilia parlamendil on õigus vastu võtta seadusi, mis puudutavad selle piirkonna põllumajandust, tööstust, kaubandust ja sotsiaalsfääri.

Pealinn: Palermo, u. 800 000 elanikku
Pindala:  25 708 km2
Rahvaarv: u.6 miljonit

Palermo
Üldinfo Kuurortlinn Cefalu Transport Cefalu vaatamisväärsused Söök ja jook Hea teada Palermo Teised Sitsiilia linnad Etna Hotellid Hinnad Lennuajad Ekskursioonid 2011 Riigipühad ja tähtpäevad Itaalia keel Itaalia köök Itaalia joogid .
Palermo linn on asutatud foiniiklaste poolt juba ligi 2700 aastat tagasi, kuid oma nime saanud kreeklastelt – Panormus – (kr.k „suurim sadam“). Palermost sai kireva ajaloo käigus kõigepealt üks osa Rooma impeeriumist, sellele järgnes ligi 1000 aastat bütsantsi valitsemisaega. Esimest korda sai Palermo pealinna staatuse araablaste ajal, mil kogu Sitsiilia kandis Sitsiilia Emiraadi nimetust. Järgnenud normannide vallutusretke tulemusena sai linnast Sitsiilia kuningriigi pealinn, seda kuni 1816.aastani. Ühinemine Itaaliaga leidis aset 1860.a ning tänapäeval on Palermo Sitsiilia autonoomse regiooni ja Palermo provintsi keskuseks.
Palermos elab üle 800 000 inimese, ent koos äärelinnade piirkondadega pakutakse rahvaarvuks u 1,2 miljonit ja seega on tegemist suuruselt viienda linnaga kogu Itaalias. Palermo elanikke nimetatakse palermiti või poeetilisemalt – panormiti.
Palermo on saare kultuuri-, majandus- ja turismipealinn. Lugematu arv turiste saabub siia igal aastal nautimaks mahedat Vahemere kliimat, kuulsat kokakunsti, ja loomulikult romaani, gooti ja baroki kirikuid, suursuguseid paleesid ja teisi ajaloolisi mälestusmärke …
Tänapäeva Palermo on samas ka üsna vastuoluline linn – kõrvuti tähtsate transportsõlmedega (rahvusvaheline lennujaam, sadam ) ja suurte kommertsettevõtetega, lokkab siin varimajandus ja ka organiseeritud kuritegevusel on oma osa nii majandus- kui igapäevaelus.
Rooma katoliku usk on palermolaste ( ja kõikide sitsiillaste) jaoks väga tähtsal kohal, linna kaitsepühaku Santa Rosalia päeva tähistatakse iga aasta 15. juulil ja see on vaieldamatult suurim ja tähtsaim sündmus, mil linna saabub palju rahvast lähedalt ja kaugelt, nii itaallasi kui ka välisturiste. Kindlasti külastatakse ka värvikirevat ja ehedat Vucciria turgu asukohaga otse linnasüdames.
Palermo ei suuda võib-olla võistelda selliste kuulsate Itaalia pärlitega nagu Milaano, Rooma ja Firenze – ometi on selles linnas oma kordumatu atmosfäär, põnev ajalugu ja siin tasub veeta tunde, et kiirustamata kõigega tutvuda ja luua oma ettekujutus Sitsiilia pealinnast …

Palermo vaatamisväärsused
Palermo katedraal – katalaani mõjudega kuldsetes toonides kirik, kuhu on maetud Barbarossa poeg, Frederick II . Katedraali on mitmeid kordi ümber ehitatud, viimast korda 18.sajandil. Asukoht – Corso Vittorio Emmanuele
Chiesa del Gesu – jesuiitide poolt ehitatud kirik otse linna südames, mis pärineb aastast 1564. See on Sitsiilia baroki ilus näide, mis sai kannatada 1943.a. pommitamise tagajärjel. Kiriku sisekujunduses on kasutataud rohkelt marmorit, stukkat, intarsiat.
Quattro Canti – sümboolne risttee vanalinnas, mille lähistel paikneb sümpaatne väike kirik La Martorana, kus saab  imetleda bütsantsiaegseid mosaiiike
Arheoloogiamuuseum – suurepärane väljapanek etruski, kartaago, rooma ja hellenistliku perioodide eksponaate, siin on ka huvitavaid leide Sitsiilias asunud Segesta ja Selinunte templitest
Catacombe de Cappucini – kunagise kaputsiinide kloostri katakombid, kus on u 8000 palermolase ja lähikülade elaniku mumifitseerunud kehad. NB! Paik on huvipakkuv, ent lastele mitte soovitatav, sissepääs 3€
San Giovanni degli Eremiti – normannide palee lähistel, kaunis kirik iseloomulike punaste kuplitega, ilmsete araabia mõjutustega, rekonstrueeritud 12.saj.
Normannide palee – üks võluvaimaid itaalia paleesid ning hea näide normannide arhitektuurist. Siin on ka kuulus Cappella Palatina- tõeline kunstipärl, kaunid mosaiigid ja araabia stiilis dekoratsioonid)
Zisa (rajatud 1160.a.) ja Cuba – kindlusmajad, mida kasutati Palermo kuningate  jahimajadena. Sarnaseid ehitisi võis omal ajal näha Põhja-Aafrikas, tänapäeval on Zisa ja Cuba ainsad taolised ehitised, mis on säilinud. Zisa-s asub islami muuseum.
Teatro Massimo – teater avati 1897.a, oli hiljem pikka aega restaureerimisel ja tänapäeval taasavatud ja arvestatava mängukavaga. Siin laulis oma karjääri lõpetades kuulus Caruso. Teatro Massimo on suurim Itaalias ja kolmandal kohal Euroopas
Monreale - väike küla u. 8 km Palermost läänes, mille mäekülgedelt avaneb lummav vaade Palermo linnale. Siin olles tasub kindlasti külastada ka Duomo katedraali.
 Kui Palermoga tutvumisel väike lõunapaus teha, siis soovitatakse keha kinnitada näiteks restoranides Il Proverbio (Quattro Conti lähedal) – hea Sitsiilia köök ja suhteliselt soodsad hinnad; Al Chioschetto ( piazza Indipendenza) – mahlakad värsked salatid, maitsvad panninid ; Antica Focacceria ( S.Francesco kiriku ees) – hinnatud ja kvaliteetne restoran, Sitsiilia road vabas õhus. Loomulikult on võimalik einestada ka väiksemates võileivabaarides ja kiirtoidukohtades.

CATANIA
Suuruselt teine linn Sitsiilias, kuulus barokkehitiste ja huvitava modernse arhitektuuri poolest. Linn asub Etna jalamil, kuhu on võimalik sõita rongi või ka bussiga. Ajalooline Piazza del Duomo ja kaasaegne ostutänav Via Etnea moodustavad huvitava kontrasti mineviku ja kaasaja vahel. Cataniat külastades tasub kindlasti ringi jalutada ka köögiviljade ja kalaturul, viimast peetakse muuseas mõnede tippkokkade poolt maailma parimaks … NB! turud on pühapäeviti suletud.

MESSINA
Messina on tähtis sadamalinn, mille rajasid kreeklased 8.saj. e Kr. Messinal on  praamiühendus mandri-Itaaliaga ning sõit kestab kõigest 30 minutit. Linna ümbruses on piisavalt viljakat maad- siin küpsevad maitsvad tsitruselised ning tegeletakse oliivikasvatusega. Messina vaatamisväärsusteks on 12.saj.pärit katedraal, kaunid purskkaevud, botaanikaaed ja teadmiseks kultuurihuvilistele  – regionaalmuuseumis on eksponeeritud väärtteosed, millede hulgas esindatud ka kuulsa Caravaggio teosed.

SÜRAKUUSA
Sürakuusa nimi on tuttav juba Piiblist, tänapäeval on tegemist UNESCO kultuuripärandite nimekirja kuuluva piirkonnaga. See ajalooline linn kannab endas rikkalikku kreeka kultuuripärandit ja siit on pärit mitmed suurkujud, näiteks Archimedes… kreeka-rooma teater ja Pantalica nekropolis on vaid mõned arheoloogilised vaatamisväärsused, mida kindlasti siin olles külastada tasuks.
Saare idarannikul paikneb väike sümpaatne linnake Taormina, millest u 3 km eemal  asub populaarne rannakuurort Giardini Naxos. Suviti on linn üsna üle rahvastatud, kuna siia armastavad puhkama tulla turistid üle kogu Itaalia.

RAGUSA
Pisut rahulikum on lõunas olev Ragusa – huvitava asukohaga linn on rajatud lubjakivimägedele, milledest kahele poole jäävad kaunid künkad. Linn jaguneb kaheks – Ragusa Ibla ja Ragusa Superiore – ja siingi on peamisteks vaatamisväärsusteks kohalikud katedraalid.

VAATAMISVÄÄRSUSED
Duomo katedraal
Vanalinnas asuv uhke normanniaegne katedraal rajati 1131.a., kuid seda on aja jooksul muudetud. Kaksiktornid lisati sakraalehitisele 1471.a. Kirik on külastajatele avatud iga päev

La Rocca mägi
Vanalinna taga 300 m üle merepinna kõrguv mägi, kuhu korraldatakse ka lühemaid retki. Ülevalt avaneb vapustavalt kaunis vaade alla merele ja Cefalu linnale. Mäeküljel asuvad ka vana kindluse müürid ja u 500 e Kr. rajatud Diana templi varemed

Etna
Üldinfo Kuurortlinn Cefalu Transport Cefalu vaatamisväärsused Söök ja jook Hea teada Palermo Teised Sitsiilia linnad Etna Hotellid Hinnad Lennuajad Ekskursioonid 2011 Riigipühad ja tähtpäevad Itaalia keel Itaalia köök Itaalia joogid .
Etna on tegevvulkaan Sitsiilia idaranniku lähistel. Tema kõrguseks loetakse 3330m ja ta on kõrgeim Euroopas. Vulkaan moodustus ligi 80 miljonit aastat tagasi. Etna koosneb keskmisest , uuest, kirde- ja kagukraatrist. Tulemäe idaküljel laiub kaunis Bove org.

Etna oli üks maailma aktiivsemaid vulkaane juba antiikajal ja temaga on seotud mitmed legendid kreeka mütoloogiast. Just siin, kraatri sügavuses, olevat asunud Kreeka tule- ja käsitööjumala Hephaistose töökoda… Aischylose järgi aga olla Zeus paisanud gigantide ja jumalate vahelises sõjas Etna mäe gigant Typhoni peale, kes siiani sealt alt väljapääsu otsib ja maapinna liikuma paneb …. Etna kraater olla ka allilma Tartarose sissepääs ….

Süngevõitu legendidest hoolimata lasi kunagine Sürakuusa türann Hieron rajada mäejalamile esimese linna juba 476.a. E.Kr ja tänapäeval klassifitseeritakse Etnat väikese ohuteguriga vulkaaniks. Tulemägi on vaieldamatult Sitsiilia tõmbenumber ja kui ilmastikuolud lubavad ja vulkaan parajasti „puhkab“, on võimalik Etnal ära käia - ekskursiooni käigus tõustakse u 2000 m kõrgusele Silvestri kraatrini. Etnale viib ka 1859.a rajatud rongiliin ( circumetnea ). Sõit algab Cataniast ( via Etnea) või Giarre-st (Trenitalia jaama lähedal ). Teekond kulgeb läbi väikeste külade, viinamarja- ja tsitrusviljaistanduste – vulkaaniline pinnas on suurepärane kasvulava . Rong sõidab Etna vahet esmaspäevast laupäevani.

Torre Caldura
Kalura hotelli lähedal asuv vana kaitsetorn. Piirkond on külastajatele suletud Lavatorio mediovale

Keskaegne pesula Vittorio. Emanuele tänaval San Stefano barokk-kirik (Purgatorio) corso Ruggiero tänaval.
Madonie looduspark
See ligi 40 000 ha suurune park on olnud looduskaitseala alates aastast 1989. Siin asuvad ka mitmed traditsioonilised külad ja paik on eriti kaunis kevadises roheluses ja lillemeres.

 

BARI JA APUULIA

Bari - Apuulia pealinn , esimese muljena linnakesse õhtul sisse sõites oli äratundmine- see on ju nagu väike Pariis. Suur on  rõõm, kui kohalikud Bari elanikud toovad sama võrdluse kaunilt sõnastatuna “kui Pariisis oleks meri, siis oleks Bari justkui väike Pariis).
Euroopa pikim rannapromenaad, mis jookseb kõrvuti iidsete linnamüüridega on eriti õhtusel ajal hingematvalt salapärane ja kas oli siis asi selles, et juuni ei ole veel siseturismi kõrghooaeg – on nii Baris kui kogu Apuulias igal pool nii palju ruumi ja avarust:
Ja need meeletult kaunid rohelised oliivipuude väljad, pikituna kollaste ja punaste värvilaikudega. Kordumatu loodusmaal pidevalt silmapiiril ja avastamist ootavad Apuulia erinäolised kohad - seda lihtsalt peab oma silmaga nägema.

Apuulia (itaalia keeles Puglia) on lõuna Itaalia vahva piirkond, mis jääb Aadria ja Joonia mere vahelisele nn.saapakanna ja kontsa alale. Kelle jaoks on Toscana, Veneetsia ja Rooma ehk juba liiga avastatud ning ka pisut kallivõitu, siis neil soovitame veeta oma puhkus Apuulias mille kõrval romaan "Söö. Palveta. Armasta" kahvatub. Vähemalt söömise osas.
Siinsed iidsed oliiviistandused annavad maailma kõige rohelisema maitsega õli ning niisketel rannaniitudel puhast heina söövad lehmad maailma hõrgumat mozzarellat – juba üksnes nende - õli ja juustu maitse peale tasub Apuuliasse tulla.
Kohalikud veinid on suurepärased ning sobivad sealse toiduga ideaalselt kokku. Kõrgest kvaliteedist räägib seegi, et 26 kohalikku veini kannab DOC kvaliteedi märki. Lisaks mereandidele on kogu Itaalias hinnatud siinsed vinnutatud porchetta ja capocollo singid. Barist on pärit väikesi barankasi meenutavad küpsised – tarallid ning sõrmeotsa suurune orecciente pastasort, mille valmistamine käib tänini käsitsi.
Raske on maailmas avastada kohta, kus kõik on justkui olemas. On suurepärane kliima, on vapustavalt maitsvad söögid, on eraldi aktsioonid lastega peredele, on noortele vahvaid tantsuklubisid, on mitmekülgseid randu igale maitsele – nii pikad liivarannad,  romantilised kaljusopid, on shopping peene Itaalia maitse puudutusega, on KULTUUR ja AJALUGU.

Alberobello – linnake sajandite tagusest ajast, milletaolist kusagil mujal pole enne nähtud. Täna UNESCO kaitse all olev linnake koosneb trullidest - lihtsalt öelduna „valgetest mütsikestega majadest“. Kogu seda ilu ja kooskõla üheskoos nähes peatub aeg ja sa justkui kuuled ise hobusekapjade plaginat…
Inimvõime leidlikkusel ei ole tõesti piire ja seesamane vaatepilt, mis silme ees avaneb kinnitab, et kus häda kõige suurem, seal abi kõige lähem. Tolleaja kardetud kabjaplagin tähendas otse loomulikult maamaksu sissenõudja küllatulekut. Kuna tolleaegne seadus oli  selline, et maamaksu tuli tasuda majade eest, millel katus peal, siis seega tuli ehitada katus, mida sai kibekiiresti ja lihtsalt eemaldada nind kui oht möödas, taas hõlpsalt taastada.  Vaid ühe kivi eemaldamisega katusekonstruktsioonist, langesid täna toredad suusamütse meenutavad katused sekunditega. Vapustavalt geniaalne, kas pole? Täna on lisaks silmailule trullikestes ka vahvad suveniirikauplused, mis pakuvad ehtsaid itaalia maitseaineid, orreccette jms. itaalia toidu gurmee valikut ja imekaunist käsitööd.

Polignano - mereäärne linnake, kus kaljudele ehitatud majad kihiti rannapanoraami ilmestavad. Sellel linnakesel on pisike vanalinn, mille suurim vaatamisväärsus on linna poolekslõikav maaliline lahesopp grotiga. Selles linnas soovitame teha mõnusa lõuna- või pärastlõunapausi, jalutada tunnikese enne lähedal asuvatesse liivarandadesse päevitama siirdumist ja süüa ilmselt Itaalia parimat jäätist. Linnatänavad viivad kõik välja mere -,  ei mitte äärde vaid kohale - sest linn asub järsul kaljuastangul ning kõik tänavad lõpevad imeliste vaateplatvormidega.

Martina Franca – Locorotondo - linnake, kuhu võib end jalutama unustada. Tänavad vanalinnas meenutavad labürinti, ekseldes avanevad su ees üha uued ja uued imelised valged sopid lillekastidega pikitud rõdude ja sepiskäsipuudega kaunistatud treppidega. Kõige selle kohal kõrgub orientiirina katedraal, mille järgi lõpuks leiad ikka tee labürindist välja. Eriti nauditav on siinne vanalinn unisel siesta ajal, mil tänavatel ei liigu peaaegu üldse inimesi - ei kohalikke ega tursite. Siis näib otsekui oleksid sattunud mõne kunstniku unenäkku, kus Su ees avanevad üha uued maalilised kaleidoskoopilised pildid valgetest majadest, aknakestest, pühapiltidest tänavanurkadel ja väikestest majade vahele peituvatest kirikutest.

Castel del Monte. Dan Brown on millestki väga olulisest oma raamatuid kirjutades ilma jäänud - ta pole sattunud Castel del Montesse!
Salapärane kindlus näeb välja nagu iga müstiku unistus - täiuslikult kaheksanurkne, täiuslikult kaheksanurksete tornidega. Ehitatud sellesama, Baris kindluse rajanud, legendaarse valitseja Frederic II poolt. Kuid see kindlus siin, pole vaatamata oma kõrgetele järskudele müüridele, kindlasti kaitserajatis.
Tegelikult vaidlevad teadlased, ajaloolased ja mütoloogid tänaseni, mis oli selle lossi algne eesmärk - kas alkeemikute ja erudiitide, toonaste, kuninga saatjaskonna moodustanud ja oma ajastu helgeimate peade varjupaik, kus nood segamatult oma katseid ja uurimustöid said teha? Püha geomeetria järgi ehitatud astronoomiliselt ja astroloogiliselt täiuslik päikesetempel? Templirüütlite pärimust hoidev Taevase Jeruusalemma allegooria?
Tegelikult võib igaüks tulla ja oma versiooni leida - igatahes kuulub see hoone samasse ritta iidsete Stonehenge, Roslyni kabeli ja Egiptuse püramiididega, mille otstarbe ja eesmärkide paljusus teeb neist müstikute Meka.

Ostuni. Lumivalge imekaunis mägilinnake, mille puhul võlub just tema rahulik ja naudisklev õhkkond. Linnakest kroonib kaunis katedraal, kus sees paar haruldast freskot,  kuid milleni jalutades tuleb rühkida üles mööda üsna püstloodselt kulgevaid tänavaid.
Nimelt oli linna tipp rikkama rahva päralt ning teed sinna kulgesid otsejoones, kuna rikkad ei käinud seda teed jala vaid lasid end kanda. Käänulisemad kõrvaltänavakesed kus liikus vaesem rahvas on samuti mõnusalt jalutatavad, neidpidi on huvitav peale katedraali külastamist mäest alla tulla. Linna kuulsaim restoran vaatega ümbritsevale maastikule, (omaaegsed linnad tehti kõik künkatippudele, et nad oleksid kergemini kaitstavad), olevat kuulsa moelooja Armani lemmikpaik.

Fasano – Castellana Grotte. Grott on kindlasti üks Euroopa omapärasemaid. Mitte suurim ega  sügavaim vaid just eriliseim.
Siinne 3 kilomeetri pikkune maa-alune koridor on kaunistatud imekaunite helevalgest roosani ulatuva spektriga alabasterpurikatest. Kristallmoodustised on tilkunud koopalaest aastatuhandete vältel ning moodustavad maa-alusel turistirajal elektrivalguses lummavaid mustreid. Karta, et maa all on rõske või külm, on asjatu, veidi alla kahe tunni kestev matk läbi kogu selle kristalli-ime möödub nii, et ei saa ei kliimast ega ajast arugi.

Gravina-Matera. Viimane võimalus külastada seda tõelist pärli ajalooliste linnade hulgas tema ajaloolises neitsilikkuses enne, kui UNESCO ta maailmpärandisse kannab ja tüüpiliseks turistivaatamisväärsuseks muudab nagu kõrvalasuv Matera on juba muutunud. Materat mäletavad kõik Mel Gibsoni filmi ``Kristuse kannatused`` taustapaigana. Gravina aga on Materast oma 400 aastat vanem koobaslinn, olles kunagi asunud `Via Appia ehk Rooma Impeeriumi peamagistraali ääres.
Siin elasid inimesed juba Kreeka kultuuri õitsengu ajal. Iidsetes koobastes võib jalutada peaaegu ilma piiranguteta, kuskil pole väljas silte "ära astu" (kuid paraku puuduvad ka sildid -"mine sinna").
Parim koht linnakese nautimiseks on restoran Vito, kust avaneb võrratu panoraam linna kõikidele osadele - eelajaloolisest tänapäevani,  ja mis moodustavad ühtse ja erilise terviku.
Kui on olemas linn, millest sa veel midagi ei teadnud, ent mis suudab sind haarata endasse täielikult ja terveks päevaks, siis on see just Gravina!

 

 

Tagasi üles

 

Küsi lisa: asap@asaptravel.ee