Küpros

Küpros - Ilu ja armastusjumalanna Aphrodite saar

 


 

 

 

 

 

 

Kreeka sooduspakkumisi vaata <<Kampaaniad>>

Küpros

Küpros on Vahemere idapiirkonna suurim saar, mis jääb Türgist lõunasse. Saarel on kaks kõrgustikku: Troodos kesk- ja edelaosas ning Pentadactylos põhjas. Nende vahel asub viljakas Messaoria tasandik.
Küpros on pikka aega olnud Euroopa, Aasia ja Aafrika teede ristumiskohaks ning seal on näha mitme tsivilisatsiooni kultuuripärandit – Rooma teatreid ja villasid, Bütsantsi kirikuid ja kloostreid, ristisõdijate kindlusi ning eelajalooliseid asulaid.
Saare majanduses on põhiline turism, riiete ja käsitöö eksport ning kaubalaevandus. Traditsiooniline käsitöö hõlmab tikandeid, savinõusid ja vaskesemeid.
Küprose türgi ja kreeka kogukonda eraldab nn roheline joon alates 1974. aastast, mil Türgi okupeeris saare põhjaosa.

Küprost tuntakse ka armastus- ja ilujumalanna Afrodite saarena, kes legendi järgi siin sündis.

Kaasaegse kirjanduse alal paistavad silma Kostas Montis (poeet ja kirjanik) ning Demetris Gotnis (kirjanik). Evajoros Karageorgis ja Marios Tokas on tuntud oma heliteoste poolest.


Küpros on  suuruselt kolmas saar Vahemeres, mis paikneb Türgi ranniku lähedal.
Pealinn: Nicosia (Lefkosia), u. 230 000 elanikku
Rahvaarv: u 797 000
Pindala: 9251 km2
Riigikord: saare kreeklastele kuuluv osa on vabariik
Usk: õigeusk
Keel: kreeka,türgi, turismipiirkondades räägitakse inglise ja muid keeli
Ajavahe: kellaaeg on sama, mis Eestis
Valuuta: euro

Suuremad linnad
Limassol ( Lemesos ) - 145 000 elanikku
Larnaka - 48 900 elanikku
Paphos - 31 700 elanikku

Pealinn - Nicosia
Nicosia, kreekapäraselt Lefkosia, on Küprose pealinn keskajast alates. Piirkond, mida tunti ka Podromose nime all, oli asustatud juba ligi 5000 aastat tagasi. Alates 1974.a on linn nn rohelise joonega pooleks jagatud, seda peavad oma pealinnaks nii Küprose Vabariik kui ka rahvusvaheliselt tunnustamata Põhja-Küprose Türgi Vabariik. Nicosias asuvad vabariigi valitsus ja diplomaatilised esindused,ülikool. Pealinnas leiavad aset tähtsamad kultuuriüritused. Kitsaste tänavatega ajalooline vanalinn pakub põnevaid avastusi-siin on huvitavaid muuseume, kirikuid ja rohkelt erinevaid kunstigaleriisid ning suveniirikauplusi.
Laiki Yitonia (vanalinn) on ümbritsetud veneetslaste poolt 16.saj rajatud linnamüüriga, mis on üle 4 km pikk ja selles on kolm väravat – Pafose,Kyrenia ja Famagusta väravad.

Nicosia muuseumid
Ajaloohuvilistel tasuks kindlasti külastada Küprose muuseumi (Museum str), kus on rikkalik väljapanek erinevaid arheoloogilisi leide neoliitikumist kuni bütsantsi valitsemisajani saarel.
Bütsantsi muuseum (tuntud ka ikoonimuuseumi nimetuse all) pakub suurepärase võimaluse nautida erinevate koolkondade ikoone,milledest vanimad pärinevad 8.sajandist.
Rahvakunstimuuseumis (Kyprianos sq. ) on väljapanek 19-20.saj. tarbeesemetest,rõivastest,keraamikast.
Omapärane ja huvitav on ka Leventise muuseum, mis rajatud Leventiste perekonna poolt.
Korneriose maja (Gregorion str.) on üks tähtsamaid Veneetsia-aegseid ehitisi, rajatud 18.sajandil, kus  algselt elas dragoman( rahukohtunik ), tänapäeval on hoonesse rajatud etnograafiamuuseum

Nicosia kirikud
Agios Yoannise (Püha Johannese) kirik on ehitatud 1662.a tollase piiskopi Nikiforase poolt. Kirikus on hästi säilinud seinamaalid.
Chysaliniotissa kirik – vanim bütsantsi kirik Nicosias, rajatud 1450.a. kuninganna Helena Paleologose juhtimisel.
Huvipakkuvad on ka franko-bütsantsi stiilis 17.saj. pärit Tripiotise kirik oma rikkaliku sisekujunduse ja kauni hõbedast ikonostaasiga ning Phaneromeni kirik, mille marmormausoleumi on maetud 1821.a Kreeka iseseisvussõja jooksul tapetud vaimulikud.
Nicosias on ka mitmeid islamivalitsejate ajast jäänud hooneid, näiteks Omeryeh mošee (endine Santa Maria kirik) , mis rajatud 1571.a Mustafa pasha poolt ja selles olla puhanud prohvet Omar.
Nicosia-Limassoli tee alguses (Athalassa avenue) on Küprose Käsitöökeskus, mille tegevust toetab riik. Siin täiustatakse ja edendatakse käsitööoskusi, õpitakse uusi tehnikaid. Valminud esemeid müüakse saare erinevates piirkondades.
Soovi korral on võimalik minna ka üle demarkatsiooniliini, türklastele kuuluvale poolele, selleks on vaja aga kaasa võtta isikut tõendav dokument.

Ayia Napa
Veel mõned aastakümned tagasi oli tegemist rahuliku väikese kalurikülaga, millest tasapisi on kujunenud  vilkaima ööeluga turismikuurort Küprosel. Agia Napat võrreldakse lausa kuulsate pidutsemispaikade Ibiza ja Mykonosega. Agia Napat külastavad kõrghooajal euroopa kuulsad DJ-d, rannapeod ja kõikvõimalikud muud sellelaadsed üritused on tuntud ka väljaspool Küprose piire…
Siinne turisminduse areng sai alguse 1974. aastal saare poolitamisega Kreeka ja Türgi vahel, mille tulemusena  jäid kreeklased ilma ka kaunitest Famagusta randadest.  Seega rajasid kreeklased uue turismikeskuse Famagusta naabrusesse.
Linnakese keskuseks on Square e linnaväljak, mille ümber on lugematu arv baare, diskoteeke, söögi-ja joogikohti.
Agia Napa ümbruses asuvad ka Küprose kauneimad rannad, milledest eranditult kõik on ära märgitud randade puhtusest kõneleva sinise lipuga. Populaarseimad neist on Nissi, Limanaki, Lanta Bay, võimalik  tegeleda ka veespordiga ja sukeldumisega.
Neile, kes otsivad pisut rahulikumat keskkonda, sobivad Agia Napast mõne km kaugusele jäävad Paralimni ja Protaras.
Kindlasti tasuks ära käia ka Cape Greco´l – tegemist on Küprose ühe kauneima piirkonnaga, kust avaneb imeline vaade merele.

Limassol
Kreekapäraselt Lemesos – suuruselt teine linn Küprosel,kunagi tuntud ka Nemesose nime all.Esimesed märgid asustuse kohta selles piirkonnas pärinevad 14.saj e.Kr.
Limassol on samanimelise ringkonna halduskeskus, siin asub Vahemere suurim transiidisadam, linnast on aastate jooksul saanud ka populaarne turismikuurort.
Limassol jaguneb kaheks osaks: stiilsete kohvikute, restoranide, baaride ja kauplustega vanalinnaks (Palia Yitonia), mis paikneb endises türgi linnajaos, ümber vana kalasadama ning kuurordikeskuseks. Vanalinn on populaarne piirkond nii turistide kui ka kohalike hulgas - söögi- ja joogikohti on igale maitsele, samas toimub ka vilgas kaubandustegevus.
Kuurordikeskus e Yermasogeia on eraldi linnaosa, mis paikneb vanalinnast u 3 kilomeetrit ida pool. Limassoli kuurordi ööelu jääb alla vaid Agia napa omale, tants ja trall kestab samuti õhtust varajaste hommikutundideni.
Huvitavaid kohti leiab ka ajaloohuviline – Limassoli piirkondlik arheoloogiamuuseum esitleb selle piirkonna muinasleide alates 4-5.saj.
1228.a rajatud ja 19.sajandil türklaste poolt ümber ehitatud Limassoli kindluses abiellusid ammustel aegadel kuningas Richard Lõvisüda ja kuninganna Berengaria. Käesoleval ajal on kindluse ruumides keskaega käsitlev muuseum.
Ligi 300 erineva looma-linnuliigiga  Limassoli loomaaed asub rannapromenaadi lähistel. Siin on loodusloomuuseum, ja hariduskeskus, kus näidatakse loodusteemalisi filme. Loomaaia territooriumil on ka eraldi osa lastele.
11 km kaugusel Limassoli keskusest idas, Amathuse piirkonnas, asuvad saare ühe tähtsaima antiikaegse kuningriigi varemed. Arheoloogiliste väljakaevamiste käigus leitud esemed viitavad inimasustusele ligi 14.saj. e.Kr. Siin võib näha Afrodite templi varemeid ning kreeka-foiniikia hauakambreid.
15. sajandil rajatud Kolossi kindlus asub Limassolist lääne pool, Kolossi külas. Just siin hakati valmistama kuulsat COMMANDARIA veini, mis ongi nime saanud sõjaväe juhtkonna „grand commanderie“ järgi. Kolossi maad olid viljakad ja siin kasvatati peale viinamarjade ka puuvilla, oliive ja suhkruroogu, mida eksporditi erinevatesse Vahemere piirkondadesse ning kaugemalegi.

Larnaca
Larnaka asub saare lõunarannikul ja on Küprose tähtsuselt teine kaubasadam ning suuruselt neljas linn.
Linnakeskuses leiadub sümpaatseid söögikohti, kohvikuid ja poekesi.
Linna tunti juba 14.saj e.Kr, sel ajal Kitioni nime all. Tänapäeval on tegemist populaarse turismilkeskuse ja transpordisõlmega –
Larnakast lõunas asub Küprose suurim rahvusvaheline lennujaam.
Larnaca bay'ks kutsutav turismikuurort paikneb mere ääres, Larnaca linnast u 6 km kaugusel.

Pafos
Pafos asub saare lääneosas. Tänu legendile merevahust sündinud armastusejumalanna Afroditest, kes justnimelt Pafose lähistel kaldale astus, sai linnast kultuspaik juba ammustel aegadel.
Tänapäeval meelitavad inimesi siia kristallselge veega lahesopid, meeldiv atmosfäär ja mitmekesised puhkevõimalused.
Pafos kuulub Unesco kultuuripärandi nimekirja, üks siinseid huviobjekte on näiteks Dionysose maja oma hästisäilinud Rooma-aegsete mosaiikidega. Linnas on oma arheoloogia-, bütsantsi- ja etnograafiamuuseum.
Pafose sadamast u. 2,5km lääne poole jäävad kuningate hauad – kaljudesse raiutud hauad on pärit hellenistlikust ja rooma perioodist. Siia maeti u 200 a e.Kr. Pafose rikkad linnakodanikud.
Antiik- Kreeka ühe tähtsaima pühapaiga – Afrodite templi varemed jäävad Pafosest u16 km itta, Kouklia külla. Samas asub ka väike muuseum.Tuntuimad vaatamisväärsused
Antiik-Kitioni varemed – Kreekast saabunud ahhaialased rajasid 13 saj e.Kr siia 5 templit ja linnamüürid 
Soolajärv – asub lennujaama läheduses, suviti kuiv, talveperioodil täitub veega ja seal talvituvad flamingod. Kunagi kaevandati järvest ka soola, tänapäeval enam mitte.
Hala Sultan Tekke – mošee asub u 5 km kaugusel Larnaka lennujaamast, Soolajärve kaldal. Siin on Umm Harami – prohvet Muhamedi kasuema haud. Avatud ainult tähtsamate islami pühade puhul.
Larnaka linna tähtsaim kirik on Agios Lazaros ( Püha Laatsaruse kirik ), mis on rajatud Püha Laatsaruse haua kohale. Linna keskusesse on koondunud ka kaubandus, leiab sümpaatseid söögikohti ja kohvikuid.


Rannad
Tervelt 39 Küprose randa on pärjatud sinise  lipukesega, mis annab tunnistust nende puhtusest.
Saare populaarseimad rannad jäävad Ayia Napa piirkonda – Fig Tree Bay, Nissi Bay jt.
Ayia Napa piirkonnas, Protarase ja Paralimni lähistel, leidub ka väiksemaid rahulikke rannasoppe.
Limassoli-Larnaka vahelisele rannateele jääb Governor´s Beach, mis on nime saanud kunagise briti kuberneri järgi.
Limassoli keskusest u.15min jalutuskäigu kaugusel on Ladies Mile rand.
Saare lääneosas asuvad kaunid Pissouri, Coral Bay ja pisut väiksemad Pomose ja Polise rannad.


Veepargid.

FASSOURI VEEPARK
Suurim ja populaarseim veepark, mis asub Limassoli lähistel. Park töötab aprillist-oktoobrini, vastavalt ilmastikuoludele võivad konkreetsed avamise-sulgemise kuupäevad muutuda. Veepark on avatud 10.00-18.00, varakevadel ja sügisel 10.00-17.00.
Pilet täiskasvanutele 29€, lastele kuni 12.a. - 16€ ja lastele alla 3.a. sissepääs tasuta.
Limassoli, Paphose ja Larnaka turismipiirkondadest on võimalik Fassouri veeparki sõita ka tasuta bussiga. Lisainfot leiate aadressilt www.fasouri-watermania.com

AGIA NAPA WATERPARK
Seda Ayia Napa veeparki peetakse suurimaks temaatiliseks veepargiks Euroopas, põhirõhk kujunduses on antiik-Kreekal. Veepargi atraktsioonivalik on väga rikkalik. Park on avatud 10.00-17.00 ja kõrghooajal 10.00- 18.00.
Piletihind täiskasvanutele 32€ ja lastele kuni 12.a. 18€. Täpsemat infot veepargi kohta saab aadressil http://www.waterworldwaterpark.com/

APHRODITE VEEPARK
Sümpaatne veepark Paphose rannapiirkonnas, kus on erinevaaid huvitavaid atraktsioone.
Pilet täiskasvanutele 29€, lastele kuni 12.a. - 16€ ja lastele alla 3.a. sissepääs tasuta.
Lisainfor vt: www.aphroditewaterpark.com

Kõikides veeparkides on nagu ikka, arstiabipunkt, vetelpäästjad, erinevad söögikohad, seifirendi võimalus.

Huvitavaid kohti saarel
Curium
Curium oli üks saare vanimaid kuningriike, mis oli asustatud kreeklaste poolt u 1200.a. e. Kr. Arheoloogiliste väljakaevamiste käigus on päevavalgele toodud palju huvitavaid leide, mida võib näha nii Küprosel kui paljude teiste riikide muuseumites. Kindlasti tasub jalutada Curiumi teatri iidsetel kividel ja külastada kaunite mosaiikpõrandatega Eustoliose maja varemeid. Samas piirkonnas asuvad ka ristirüütlite ajast pärit Kolossi kindlus ning Apollo templi varemed.

Petra tou Romiou – Afrodite sünnipaik
Saare lõunarannikul asub looduslikult kaunis lahesopp, mis on tuntud Afrodite sünnipaigana. Legendikohaselt sündis just siin merevahust Kreeka mütoloogia ilu- ja armastusejumalanna … usutakse, et kui südaööl teatud arv kordi meres asuva kivi ümber ujuda, säilitatakse igavene noorus …

Troodose mäemassiiv
Saare üks kaunimaid looduslikke piirkondi-kaunid seedripuusalud, idüllilised mägikülad ja ligi 20 erinevat matkarada, mis annavad suurepärase võimaluse tutvuda Küprosega väljaspool rannikuäärseid turismipiirkondi. Siin asub ka saare kõrgeim tipp Olympos, mis paikneb 1951 m kõrgusel üle merepinna.  Troodose rüpest leiab veinikülad Omodos, Kilani, Laneia, kus saab proovida ja kaasa osta nii veine kui ka Küprose kangemat jooki – zivaniat .


Kykko klooster
Klooster on rajatud 11. sajandil ning paikneb ligi 1318 m kõrgusel  Troodose mägedes. Küproslaste japks on see üks tähtsamaid religioosseid keskusi, kuhu saabub aastaringselt palju palverändureid. Siin alustas oma vaimulikuelu hilisem Küprose vabariigi president Makarios III, kelle viimane puhkepaik asub u 3 km kloostrikompleksist läänes. Kykkos on võimalik näha suurepäraseid bütsantsi ikoone, külastada muuseumit ja nautida selle paiga erilist atmosfääri. Kindlasti tasub meeles pidada, et kirikutesse-kloostritesse minekuks tuleb sobivalt riietuda.

Akamas
Piirkond saare lääneosas, millega on põnev tutvuda näiteks džiibisafari käigus. Teid ootavad kurvilised mägiteed, huvitav loodus, kilpkonnarannik Lara Bay ning Afrodite kümbluspaik. Ringsõidu vältel avanevad mägede vahelt ka kaunid merevaated.

Lefkara
See on käsitööküla umbes 10 km pealinnast Nicosiast lõunas. Lefkara on läbi aegade olnud kuulus oma pitsikudujate poolest. Ajaloolise pärimuse järgi vaimustus kuulus itaalia kunstnik  Leonardo da Vinci Küprosel viibide lefkara pitsidest ning viis siit ka näidise kaasa. Selle näidise alusel valmistati Milaano katedraali altarikaunistused. Kuulsatetel lefkara pitsidel on lausa oma nimetus – „lefkaritika“. Lefkaras tasub külastada ka Püha Risti kirikut, käsitöömuuseumi ja tutvuda kohalike hõbedaseppade valmistatud kaunite ehetega.

ILM

Kliima on vahemereline – pehmed talved ning kuumad kuivad suved, kevadel ja sügisel võib ilm olla tuuline, hommikud – õhtud jahedamad

Keskmised temperatuurid on:
                                               aprill mai september oktoober
Keskmine temperatuur päeval    17     22       25           22
Keskmine merevee temperatuur 18     20       25           24
    
VAHEMAAD:
Limassol-Nicosia 81 km
Limassol-Pafos 72 km
Limassol-Larnaca 66 km
Limassol-Agia Napa 103 km

LIIKLUS
Küprosel on vasakpoolne liiklus
Turvavöö peab olema kinnitatud nii auto esi- kui tagaistmel -
Mobiiltelefoniga rääkimine roolis on keelatud
Lubatud promillid 0,9
Põhja-Küprose Türgi poolele ei ole lubatud rendiautoga sõita
Parkimine linnades on valdavalt tasuline. Parkimisautomaadid töötavad 0,20,50 eurosentidega.
1 tund parkimist maksab u 1-2€

Helistamine
Helistada saab telefonikioskidest, kasutusel on 3,5,10-eurosed telefonikaardid, mis on müügil postkontorites, supermarketites, suveniirikauplustes. Hotellidest helistamine on tunduvalt kallim. Mobiililt helistades on kõneminuti maksumus u. 0.46€.

Elekter
220-240 V. NB! Küprose hotellides on tavapärasest erinevad pistikud ja elektriseadmete kasutamiseks on vaja adaptrit. Mõnes hotellis saab neid retseptsioonist laenutada, samuti on neid  võimalik osta kas hotelli- või mõnest teisest kauplusest. Adapter maksab u 3€

Roheline e. demarkatsiooniliin
Alates 1974.a. on Küprose põhjaosa türklaste poolt okupeeritud. Saare lõuna- ja põhjapiirkond on eraldatud nn. „rohelise joonega“, mis muuhulgas läbib ka pealinna Nicosiat (Lefkosia). Liini on võimalik ületada, kaasas peab olema isikut tõendav dokument, rendiautoga ei ole põhjaaladele sõit lubatud, kuna põhja pool Küprose Vabariigi autorendifirmade kindlustuslepingud ei kehti. Okupeeritud aladele on võimalik minna Nicosia keskusest Ledra tänava lõpust, samuti Ledra Palace´i piiriületuspunktist Nicosias, kus on ka ööbimisvõimalus. Kindlasti peavad kaasas olema isikut tõendavad dokumendid – pass või ID kaart.  Korraldatakse ka rahvusvahelisi ekskursioone Kyreniasse ja Famagustasse, lisainfo kohapeal Horizon Traveli reisiesindajatelt.

Pildistamine
Pildistamine ja filmimine on keelatud lennujaamades, briti sõjaväebaasides ja teistes militaarpiirkondades. Samuti ei ole lubatud pildistada muuseumides ning  kirikutes-kloostrites.

Kirikud ja kloostrid
Jumalateenistusi peetakse pühapäeva ning kiriklike pühade hommikupoolikul. Kirikupühade eelõhtul toimub tavaliselt ka õhtune jumalateenistus.  Päevasel ajal on kirikutesse enamasti vaba sissepääs. Ka kloostritesse on lubatud eraviisiliselt minna, rühmade kaupa paraku mitte. Tasuks meeles pidada, et ajavahemikus 12.00 – 15.00 on väravad suletud. Saare vanimasse kloostrisse Stavrovounisse on naistele sissepääs keelatud.

NB! Pühakodade külastamisel pidage meeles vastavalt riietuda, põlved-õlad peavad olema kaetud.

 

 

Küsi lisa: asap@asaptravel.ee