Horvaatia

 

 

 

 

 

 

 

 

Horvaatia-maaliline maa.

Rijeka
Smaragdroheline Aadria meri. Turismitraditsioonid alates 19. sajandi keskpaigast
Kõik Balkani poolsaarel asuva Horvaatia edelaosas paiknevad kivised rannikualad piirnevad Aadria merega. Kahtlemata on tegemist Euroopa kõige märkimisväärsema osaga, mida iseloomustab kõige mitmekesisem, rikkam ja imetlusväärsem loodus. Dinaari Alpide mäeahelik tõuseb otse merest. Kaljurahnude Vahemikus Dinaari mäestik Alpid tõuseb otse läbi mere. Just järsud kaljud muudavad kogu rannikuala erakordselt maaliliseks. Horvaatia lõunaosa looduslikku ilu on igaveseks jäädvustanud lugematul hulgal kunstnikke ja kirjanikke. Iidsed Horvaatia linnad on ajaloosündmuste ja kuulsate inimeste saladuselooriga ümbritsetud elu- ja armuseikluste vaikivaiks tunnistajateks. See ei ole aga sugugi üllatav, sest Horvaatia õhk soosib armastust!

Imepärased kivised rannikualad, merest tõusvad saared, õrn suvine päikesepaiste (aastas kokku 2600 päikesepaistelist tundi), selge ja soe vesi (u +26 °C) ning mägede ja järvede puutumatu ilu meelitavad siia igal aastal tuhandeid külastajaid. Horvaatia on üks Euroopa ökoloogilisemaid riike. Horvaatia kümme rahvusparki on pälvinud tunnustust mitte üksnes oma fantastiliste maastikuvormide, vaid ka rikkalike taime- ja loomakoosluste poolest. Horvaatia ei ole kunagi kaotanud oma erilist võlu. Enamik populaarseid turismipiirkondi on jäänud sõdadest puutumata või on inimesed suutnud taastada nende kohtade endise ilme. Aadria mere rannik on vaieldamatult turistide meelissihtkohaks.
 
Paigad, mida külastada
Zagreb – 450-aastane pealinn
 
Zagreb on olnud Horvaatia pealinnaks alates 1557. aastast. Kuigi linna pommitati, ei olnud purustused väga suured ja täna saavad turistid külastada luksuskaupade poode ja näha naeratavaid klienditeenindajaid. 1899. aastal rajatud Püha Stefanuse katedraal lummab külastajaid oma 13. sajandist pärit freskode, renessansiaja kirikupinkide ja barokse kantsliga. Linna lääneosas on peamiseks turismimagnetiks Lotrscaki torn, mille tipust avaneb 360- kraadine panoraamvaade ümbruskonnale. Kindlasti tasub külastada kunstikollektsioone eksponeerivat Klovicevi Dvori galeriid. Viimase läheduses paiknevad ka Ivan Meštroviči käe all valminud värvilise katuse ja skulptuuridega Püha Markuse kirik, ajaloomuuseum, Horvaatia muuseum ja Zagrebi muuseum. Zagrebi all-linnas rõõmustavad kunstinautlejaid kindlasti kunstipaviljon ja Strossmayeri galerii. Samuti on turistide seas populaarne Skulptuuridepark. Kui on valida, millist muuseumi külastada, siis kindlasti peab käima Mimara muuseumis, kus asub muljetavaldav kunstiteoste kollektsioon. Ühtlasi on tegemist ühe Euroopa enimkülastatava kunstigaleriiga. Zagrebis on rohkelt suurepärased parke. Maksimiri pargis asub tänase päevani loomaaed – üks linna vanimaid (rajatud 18 sajandil) ja suurimaid (18 ha) loomaaedu. Samuti on Horvaatia uhkuseks ühtedeks Euroopa kauneimateks peetavad kenad surnuaiad. Kalmistud paiknevad Zagrebi põhjaosas. Mitmete mausoleumide kaunistused ja üldine stiil on pärit neorenessansi ajast.
 
Rijeka: kaljurannad ja alatine reipus 
Rijeka on Horvaatia peamine sadamalinn hiiglasliku Istria poolsaare ja Krki saare lähistel. Rijekas asub palju kultuuri- ja haridusasutusi ning tegemist on noorte inimeste meelispaigaga, mis linna elavaks ja reipaks muudab. Linn on vaieldamatu lemmik nende hulgas, kes soovivad ühendada rannapuhkuse linnameelelahutusega. Muide, Rijeka rannad on vooderdatud üksildaste, merest väljaulatuvate kaljurahnude poolt, mis meelitavad puhkajaid oma eraldatusega ülejäänud rannasolijatest. Vesi on nii selge, et kalaparvede, merisiilide ja meritähtede vahelt on nähtavad ka kõige pisemad merepõhjas olevad kivikesed.

Lisaks restoranide, baaride ja kohvikute külastamisele saavad turistid jalutada Rijeka vanalinnas, mis asub vahetult Horvaatia Vabariigi väljaku taga. Vanalinn on väike, kuid imekaunis. Vaatamata kanalite puudumisele meenutab Rijekas oma atmosfääri poolest Veneetsiat.

Linnas toimuvad vaatemängulised ja värvikirevad, ligemale kümme päeva vältavad karnevalid. Aasta-aastalt muutuvad need pidustused karnevalisõprade seas populaarsemaks. Linna vanimaks arhitektuurimälestiseks on Vana värava kaar. Linnatornilt avaneb suurepärane panoraamvaade tervele linnale. Valitseja palees asub aga merenduse ja ajaloomuuseum.

Turistide seas väga populaarne keskajast pärit ajalooline vaatamisväärsus Trsati kindlus omas minevikus väga olulist strateegilist tähtsust, kuid on tänaseks päevaks muutunud üheks head lõõgastavat ringkäiku pakkuvaks paigaks, mida külastavad nii kohalikud kui kaugemalt tulijad. Samuti leiab kindluses sageli aset erinevaid kultuurisündmusi, seal on arvukalt suveniirikauplusi ja oma kunstiteoseid müüvaid kunstnikke. Kindluse kõrval asuvad Neitsi Maarja kirik, frantsiskaani klooster ja Püha Georgi kirik.
 
Krki saar  
Krki saar on Aadria mere suurim saar ning siin asub ka Krki rahvusvaheline lennujaam. Horvaatia maismaaga ühendab saart kaasaegne sild. Krk meelitab külastajaid oma fantastilise looduse ja pehme kliimaga. Saare maastikku muudavad mitmekesisemaks väikesed lahesopid. Kuna Aadria meres leidub palju kalu, krevette, krabisid ja muid mereande, on kalakaubandus saarel väga levinud. Krk, saare suurim linn, on silmapaistev oma muljetavaldava vanalinna, katedraali ja linna kaitsemüüri jäänuste poolest.
 
Plitvice’i järve rahvuspark 
Alates 1979. aastast kuulub see rahvuspark UNESCO maailmapärandi nimekirja. Plitvice’i pindala on 22 308 ha, millest 217 ha katab vesi.

Turistide jaoks on parki rajatud suurepärane matkarada, mis aitab avastada pargi kauneimaid nurki. Mõnedes kohtades kulgeb laudtee üle järvede, teisal lookleb järskude kaljude servadel ja kolmandates kohtades sirutub mäenõlvadele. Suuremaid järvesid saab ületada paatide või parvedega ja lõunat serveeritakse orus asuvas metsaonnis. Pargi loodus on nii puutumatu ja kaunis, et terve päev möödub justkui minutikiirusel.

Kõrgete, lopsakate mägede vahel on peidus 16 suurt ja väikest kristallselge veega järve. Kõrguste vahe tõttu voolab vesi kaljudele kitsaste astangute kaudu. See väikese, kitsa allika kujutis jätab kustumatu mulje. Tundub, justkui kõnniksite ringi suurejoonelises, inimkäest puutumata kuningriigis. Kalaparved ujuvad otse matkarajani.

Mäejalamitel õitsevad puude varjus alpikannid.

Plitvice’i järved toovad esile Horvaatia mägede ainulaadse ilu. Pea igaüks, kes külastab Horvaatiat, satub ka siia. Seda kohta peab nägema veendumaks, millist ilu loodusel pakkuda on.
 
Päev Veneetsias 
Kuna Itaalia asub Aadria mere teisel kaldal, on külastajate seas saanud kombeks võtta ette ühepäevareis Veneetsiasse ja Triestesse. Romantikasse uppunud ja poeetide poolt ülistatud Veneetsia on linn, mida iseloomustab kordumatu ja kummaline atmosfäär. Renessanssi paleed, arvukad sillakaared, elegantsete gondoljeeridega kanaleil liuglevad kaunistustega gondlid ja Itaalia meloodiad tekitavad imetlust igas selle imetabase linna külastajas. Unustamatu jalutuskäik viib teid mööda Püha Markuse basiilikast ja väljakust, Doge’i paleest ja Huokausteni sillast. Veneetsia muuseumite ja kunstigaleriide väljapanekud pakuvad hindamatuid avastusi kõigile kunsti- ja ajaloohuvilistele. Kõik linnas annab veelkord tunnistust sellest, et Veneetsia on tõepoolest legendaarne linn.Istra poolsaar.
Istra poolsaar on üks väheseid oma traditsioonilise eheduse säilitanud piirkondadest Euroopas, so tõeline roheline paradiis kesk urbaniseerunud ja kiirustavat maailma. Südamekujulise poolsaare loodusrikkuste värvipaletis domineerivad valged, hallid ja punased toonid. Põhjaosa lainjat rannajoont palistavad valged lubjakivikaljud, keskel laiub hallikat tooni veerohke tasandik, edelas lõõmavad punase pinnasega orud. Salvei-lõhnaline idarannik, põhjas varjulised tamme- ja pöögisalud, lõunas ja läänes aromaatsed männimetsad, igihaljad makjapuhmad, tuhandeaastased oliivipuud ning viinamarjaväljad.
Maalilised ranna- ja mägikülad, Vahemere-hõngulised ning elust pulbitsevad rannikulinnad, sisemaa rahu ja vaikuse rüpes, kesk rohelust ja kristallpuhast õhku peituvad maalilised keskaegsed kindlus-linnad Motovun, Buzet ja Labin.
Poolsaare põhjaosas laiuv Dinaric mäemassiiv eraldab Istrat ülejäänud mandri-Horvaatiast ja siit üle lahe asub juba Itaalia. Istra on ajalooliselt kuulunud ka Veneetsia linnriigi koosseisu. Itaalia  nö kohalolekut tunneb piirkonnas ka tänapäeval kõikides sfäärides – itaalia keel on tihti kohalikele teiseks suhtluskeeleks, paljudel on itaalia pass ning Istra kõikide linnade nimetustel on ka itaaliakeelne vaste ning tänavanimedki rööpselt nii horvaatia kui itaalia keeles.
Lisaks Itaaliale on Istria üle elanud Bütsantsi, Rooma, Austria-Ungari ja Jugoslaavia valitsejad ja seetõttu hõlmab endas rikkalikku ja mitmekesist kultuuripärandit. Arheoloogilisi vaatamisväärsusi leidub erinevatest ajastutest - võluvaimad neist on Pula suurejooneline Rooma amfiteater, Poreči keskaegse linna romantika ning UNESCO kultuuripärandi nimekirja kantud Püha Euphrasiuse basiilika.
Istra administratiivkeskuseks on sisemaal asuv Pazin, seevastu rannikulinn Pula oma vilka sadamapiirkonna ja rooma-aegse amfiteatri varemetega on vaieldamatult poolsaare majandus- ja kultuurielu keskuseks. Tõeliseks magnetiks on idülliline kaluriküla Rovinj, kunagise antiiklinna kohale rajatud Poreč ja Istra spordikeskuse tiitlit kandev Umag.
Istra poolsaarel on 537 km ulatuses valgeid kiviklibuseid randu - üle 40 ranna on puhtuse märgiks pärjatud sinise lipukesega.
Sind ootavad maitsvad söögid ja jumalikud veinid. Poolsaare põhjaosa maapõues peituvad hinnalised trüflid.
 
Plussid
Rikkumata loodus, puhta ja kirka veega rannad
Sõbralikud inimesed, mõnus atmosfäär
Suurepärane võimalus külastada ka naaberriike

Miinused
Rannad on valdavalt kivised

Poreč
Hotellid Üldinfo Horvaatia kohta Horvaatia keel Vaatamisväärsusi Istra piirkonnas Poreč Umag Pula Brijuni Rovinj Hea teada Hinnad, Poreči piirkond Hinnad, Umagi piirkond Horvaatia reisidokumendid ja piiriületus Lennuajad Ekskursioonid .
POREČ EHK PARENZO on ligi 17 000 elanikuga ja 2000 aasta vanuse ajalooga linn, mille lähistel paiknev kuurort on suvekuudel üks populaarsemaid Horvaatias. Siinsetele rannikualadel laiuvad heatasemelised puhkekeskused, neist suurim on Zelena Laguna.
Poreči kompaktne vanalinn pakub oma varjulistel tänavatel suurepärase võimaluse sooritada sisseoste lugematutes väikestes poodides ja butiikides, lõunatada ja lihtsalt nautida kunagise Rooma linna peatänava – Decumanuse - vilgast elu.
Poreči vaieldamatult kuulsaim vaatamisväärsus on 6.saj. pärit Euphrasiuse basiilika, mis on kantud ka UNESCO maailmapärandite nimekirja. Sakraalkompleks koosneb kirikust, aatriumist ja ristimiskohast. Siinsed säravad altarimosaiigid kujutavad lisaks erinevatele religioossetele teemadele ka piiskop Euphrasiust ennast.
Külastada soovitatakse veel piiskopipaleed, kus on väljapanek antiikskulptuuridest, religioossetest maalidest ja palju muud huvitavat. Samuti tasub käia ning Marafori väljakul, kus kunagi asus rooma foorum.  Siin on võimalik näha ka originaalfragmente ajaloolisest kogunemiskohast, väljaku lääneosas on säilinud 2.saj. pärit merejumal Neptunile pühendatud templi varemed.
Plava Laguna ja Zelena Laguna on aktiivse puhkuse sõpradele ideaalsed kohad, siin on võimalik mängida tennist, tegeleda veespordiga, matkata ja soovi korral rentida jalgrattaid. Korraldatakse ka ratsaretki looduslikult kaunitesse paikadesse. 
Sukeldumishuvilised saavad nautida Aadria merealuseid võlusid ja eriti põnevaks teeb selle piirkonna võimalus näha vetesügavuses II Maailmasõja käigus uppunud briti laevavrakki.

POREČI RESTORANID JA BAARID
Peshkera – asub pisut vanalinna müüridest väljas, pakutakse lihtsat ja soodsate hindadega toitu, olemas ka merevaatega väliterrass

Dva Ferala – maitsva köögiga restoran, soovitatakse proovida istarski tris-i kahele ( kolm erinevat ja ülimaitsvat kodupastarooga )
Peterokutna Kula – keskaegses tornis asuv kõrgema klassi restoran, kvaliteetsed kala- ja liharoad

Konoba Ullixes – restoran peatänava ääres, eriti kuulus oma mereandide poolest, nt „Poseidon plate“ kahele

B&W – eriti nooremate inimeste hulgas populaarne rannakohvik, avatud ka õhtusel ajal

Epoca – võimalus imetleda romantilist päikeseloojangut mere ääres , nautides maitsvat kohvi või kokteili

Torre Rotunda – hubane vabaõhukohvik ajaloolise nn. ringitorni tipus

Lapidarium – heatasemeline baar regionaalmuuseumi taga, suveperioodil elav muusika

Byblos – asub Zelena Lagunas, vabaõhuklubi, eri stiilides muusika, kuulsad DJ-d, peetakse „kuumimaks“ ööklubiks Horvaatias

Hinnatasemelt ei ole Horvaatia kallis – restoraniroad maksavad alates 35-40 KN, hotellide juures olevates söögikohtades on hinnad kallimad

POREČI TRANSPORT
Poreči bussijaam asub Rade Koncara tänaval, sõita saab Rovinjisse ( 40min, piletihind u. 40 KN), Zagrebisse ( 5 tundi, pilet u. 220 KN ), Rijekasse ( 2tundi, pilet u.80 KN ) ja Pulasse ( 1 ½ tundi, pilet u. 50 KN ). Pazinisse sõidab päeva jooksul 10 bussi, ühe otsa pilet u. 35KN, sõit kestab u. 30min. Pazinis asub ka lähim rongijaam.
Suveperioodil ajavahemikus märtsist-oktoobrini liigub Plava Laguna ja Zelena Laguna piirkonnas turistidele ka minirong, pileti maksumus 10-15 KN ja iga tunni tagant reisipraam, tehes peatusi erinevates kuurordisadamates. Pilet u 25KN.

ROVINJ -itaaliapäraselt Rovigno- on rannapiirkonna vaieldamatu pärl. Kuigi suvekuudel üle rahvastatud, on see linn säilitanud tõelise vahemerehõngulise sadamalinna ilme. Nii nagu sadu aastaid tagasi, lähevad igal varahommikul kalapaadid merele ja naasevad saadetuna kajakate läbilõikavast kisast värskete mereandidega.
Kalaõnne paluvad kohalikud  St Euphemia katedraalis, mille võimas 60 m kõrgune kellatorn paistab juba kaugele merele.
Rovinjis olles tasuks kindlasti külastada rahvapärimusmuuseumi,  Batana maja – see on omapärane ja huvitav muuseum, mis on pühendatud vapratele kalameestele läbi aegade ja edastab ka kaasaegsel interaktiivsel moel põnevat infot.
Lastele on tõmbenumbriks akvaarium, kus võib näha head kollektsiooni Aadria mere faunast ja floorast.
Linnakeskusest u 2 km kaugusel on teinegi huvitav objekt, mida on põnev uudistada nii lastel kui ka nende vanematel – see on nn mini-Horvaatia teemapark, kus miniatuurses vormis kujutatud kuulsamaid ehitisi, monumente ja linnu. Samas paikneb ka väike loomaaed. Sissepääsupiletite hinnad on u 20-25 KN, lastele soodushind.
Kui linnamelust on küll saanud, siis soovitame jalutada piki veepiiri keskusest välja, lõuna suunas. U 1,5 km pärast jõuate kaunisse lõõgastavasse parki Zlatni Rt, mis rajatud juba 1890.a. austria armee admirali poolt ja kus saab  küpresside ja mändide varjus mõnuleda.

UMAG ( Umago )
Porečist põhja poole jäävat Umagit  on ajalooliselt mainitud juba 7.saj. Kummalisel kombel anti aga linna staatus ( grad )  talle alles 1997.a.
Ammustel aegadel nimetati Umagi „väravaks Euroopasse“ ja tänu soodsale geograafilisele asukohale rajasid siia oma suveresidentsi ka mitmed Rooma ülikud.
Tänapäeval elab siin üle 7000 elaniku ja tegemist on Horvaatia ilmselt kõige rahvusrohekma linnaga – peale etniliste horvaatide elavad siin veel itaallased, serblased, sloveenid, bosnialased ja albaanlased.
Umag asub 40 km kaugusel Triestest, 150 km kaugusel Ljubljanast ja Veneetsiaat lahtutab teda vaid 50 meremiili – seega on siit mugav avastama minna ka Horvaatia naaberriike.
Tänapäeval on Umag saanud Horvaatia spordipealinna auväärse nimetuse – siin peetakse juba pikemat aega ATP tenniseturniiri, mis meelitab kokku palju spordihuvilisi nii kaugelt kui lähedalt.

PULA
Pula on Istra regiooni administratiivkeskus ja suurim linn rannikul, elanike arvuks 65 000.
Linna suurimaks ja imposantseimaks vaatamisväärsuseks peetakse 1.saj. rajatud Rooma amfiteatrit, mis on ehitatud kohalikust lubjakivist ja mahutas oma tegutsemisajal ligi 20 000 külalist.
Tänapäeval korraldatakse siin iga-aastast Pula filmifestivali ja suviti erinevaid kaasaegse ja klassikalise muusika kontserte.
Kindlasti tasuks külastada ka Pula katedraali, arheoloogia- ja ajaloomuuseumit, mis annavad huvitava ülevaate linnakese minevikust.
Pula on kuulus ka oma suurepäraste randade poolest : kõige rahvarohkemad on Verudela Peninsula ja Hawaii Beach. Neile, kes soovivad rahulikumat omaette olemist, sobib kindlasti Rt Kamenjak, 10km linnast lõuna poole jääv piirkond . Sellel asustamata neemel saab nautida imelist loodust, näha metsikuid orhideesid, viljapuid, erinevaid ravimtaimi. Ligi 30km pikkune rannariba pakub unustamatu võimaluse põigata erinevatesse lahesoppidesse ja nautida rannamõnusid. Sikk-sakina kulgevad teed ja rajad teevad ringi liikumise mugavaks ja küngastelt avanevad lummavad vaated Cresi saarele ja Velebiti rohelistele nõlvadele. Oma olmepraht palutakse kilekotiga kaasa viia. Rt Kamenjakki saab kõige mugavalt sõita rendiautoga, kuid loodussõbralikum viis on tulla linnaliini busssiga nr.26 maršruudil Pula-Premantura, pilet u15 KN

BRIJUNI SAARED ( Brioni )
Brijuni arhipelaag koosneb kahest suurest männimetsaga kaetud saarest ja 12st väiksemast saarekesest. Lisaks lopsakatele tammesaludele ja okaspuumetsadele kasvavad siin ka mitmed haruldased taimeliigid nagu metskurk ja merimoon.
Alates 1983.a. sai Brijuni piirkonnast rahvuspark, kuid enne seda oli see Jugoslaavia pikaajalise liidri Josif Bros Tito privaatne puhkusepaik, kus ta veetis igal aastal peaaegu 6 kuud. Nn Jugoslaavia rahvaste isa lasi siia rajada unikaalse subtroopilise pargi ja veetis üliluksluslikult ja glamuurselt aega, võõrustades nii riigijuhte kui ka maailmakuulsaid näitlejaid.

Saari kasutatakse aeg-ajalt ka tänapäeval kõrgete riigitegelaste vastuvõtuks, kuid valdavas enamuses sõidavad nii kroonitud kui kroonimata pead siia eraviisiliselt. Rahvusparki saab  laevaga  Pula rannast või bussiga nr.21, mis sõidab maršruudil Pula-Fazhana.

Vt: www.brijuni.hr

NOVIGRAD
Sümpaatne arhailine linnake Umagi ja Poreči vahel, väidetavalt parima kalarestoraniga (Damir i Ornella ) tervel poolsaarel. Proovige kindlasti toorest kalast valmistatud hõrgutisi!

SAVUDRIJA
Istra kõige läänepoolseim punkt, kus paikneb 1818.a. ehitatud majakas, mida tänapäeval ka välja renditakse

VRSAR
Armas väike kalurilinn Rovinji ja Poreči vahel, pisut rahulikum kui tema kuulsad naaberlinnad. Vrsarist leiab mäekülgedele ehitatud keskaegsed hooned ning kindlasti tasub külastada  siinset põnevat skulptuuriparki.

BEREDINE koobas
Põnev looduslik koobas Poreči lähedal, kust leiab muljetavaldavad stalagmiidid ja stalaktiidid

BALE
Arhailine kivilinn, mis on justkui Istra hoolikalt peidetud pärl. Siin armastavad koguneda vabameelsed kunstiinimesed.
Kamene Price“ restoranis korraldatakse mõnusaid džässkontserte ja pakutakse maitsvaid suupisteid ning nö parandatakse  spontaanse musitseerimisega maailma.

 

 

 

Küsi lisa: asap@asaptravel.ee