Hispaania

 

HISPAANIA COSTA DEL SOL – flamenco, härjavõitlus ja šerri.

Malaga
Andaluusia – sild kahe mandri vahel
Andaluusia on Hispaania 17 autonoomsest piirkonnast suurim. See on suurem kui Belgia, Holland ja Šveits. Sageli peetakse Andaluusiat kahe mandri vaheliseks sillaks ja aknaks Euroopasse. Andaluusia viljakas pinnas ja hea strateegiline asukoht on minevikus toonud kaasa arvukalt võitlusi ja võimuvahetusi. Andaluusia on kuulus oma paljude ajaloo- ja kultuurimälestiste poolest. Kõigile tuntud flamenco tants ja härjavõitlused on pärit just sellest Hispaania piirkonnast. Andaluusia arhitektuur, traditsioonid, elustiil ja köök peegeldavad endiselt tugevat berberi moslemite ehk mauride kultuuri mõju.
Ringreis Andaluusias pakub suurepärase võimaluse piirkonna mägede nautimiseks, põnevate linnade (Sevilla, Granada, Cordoba, Ronda) avastamiseks ja mõnepäevaseks lõõgastumiseks Costa del Sol’i kuurordis.
Costa del Sol ehk Päikeserand Andaluusia Vahemere lõunaosas meelitab puhkajaid oma loodusliku kauniduse, hea turismitaristu, sinilipu randade ja elava ööeluga. Keskmiselt on aastas 320 päikeselist päeva.
Costa del Soli ilmestavad liivarannad, lumised mäetipud, Guadalquiviri jõe lopsakas org ja metsad. Seal asuvad maailmakuulsad kuurordid, nagu Marbella, Torremolinos, Benalmadena ja Fuengirola, kust võid leida erineva kategooria hotelle, eravillade piirkondi, kaubandus-ja meelelahutuskeskuseid. Elu baarides, ööklubides ja kasiinodes keeb hilisõhtust varaste hommikutundideni.
Kuid puhkus Costa del Solis ei tähenda üksnes päikest, liivarandu ja Vahemerd. Ekskursioonide nimekirja kuuluvad Maroko, Granada (võimalik külastada kuulsat Alhambra paleed), Sevilla, Cordoba, Toledo, Madriid ja Gibraltar. Picasso austajatel on võimalik tutvuda kunstniku töödega tema kodukandis Costa del Solis.
Selleks, et kogeda Andaluusia tõelist võlu, võtke aeg maha ja lõõgastuge.
Pärastlõunakuumuses nautige vaikses varjulises kohas klaasikest Hispaania veini ning unustage siesta ajaks suletud muuseumid või poed; samuti pole tarvis jääda ootama restoranide avamist õhtul kell 10. Tehke tutvust kohalike baaridega, kuni leiate endale meelepärase menüü ja külastajaskonnaga koha: kuumuse taandudes nautige hilist õhtusööki ja kuna päev on lõppemas, ei ole vaja ka enam kuhugi kiirustada.

Kohad, mida külastada
Malaga 
Malaga oma enam kui 670 tuhande elanikuga on Costa del Soli piirkonna keskuseks. Tegemist on vanade tänavate ja lähistroopilisse taimestikku mässunud villadega sadamalinnaga. Malaga ja selle lähipiirkond on Hispaania üheks olulisemaks ja populaarsemaks turismipiirkonnaks. Malaga arhitektuur peegeldab linna arengut sadama ja kauplemiskeskusena. Sellise ajalooga linnas puuduvad pea täielikult lossid, härrastemajad, purskkaevud ja kõik see, mida me tavapäraselt imetleme. Sageli vanad hooned hävitati ning asendati uute ja praktiliste ehitistega.
Südalinnas on säilinud 2. sajandi alguses roomlaste poolt ehitatud teatri varemed, mis asuvad araablaste poolt Rooma bastioni varemetele rajatud Alkasabo palee sissepääsu läheduses. Palee oma lillede ja palmipuudega kaunistatud, purskkaevude ja kõrgete kiviseintega siseõuede labürintidega on Araabia arhitektuuri tõeline pärl. Täna asub hoones arheoloogiamuuseum.
Plaza de la Mercedi väljak on üks Malaga kõige meeldejäävamaid ja hinnatumaid kohti. Seal asub maja, kus sündis ja veetis oma lapsepõlve maailma üks kuulsamaid kunstnikke Pablo Picasso. Samuti võite külastada Buena Vista krahvi paleed San Augustino tänaval. 2003. aastal rajas Hispaania kuningas Picasso muuseumi, kus saab näha enam kui 200 kunstniku meistriteost.
Linna südames asub ka botaanikaaed, kus on esindatud kõige mitmekesisem valik taimi Hiinast Ladina-Ameerikani
 
Sevilla 
Sevilla on Andaluusia linnade uhkus. Tegemist on Hispaania ühe suurima linna ja Andaluusia pealinnaga, mis asub mõlemal pool Guadalquiviri jõge. Minevikus moodustas Guadalquiviri jõgi Andaluusia elu peamise tuiksoone – jõest püüti kala ja just jõgi pani aluse Sevilla jõukusele. Peeaegu kõik Ameerika ekspeditsioonid said alguse Sevillast. Linna arhitektuurile on jätnud tuntava jälje 500-aastane mauride valitsusaeg.
Linna endine nimi "Hispalis" pärineb puunia sõnast "tasandik". Kui linn langes araablaste valdusse, hakati seda kutsuma Isbiliaks ning hiljem sai nimeks Sevilla. Araablaste valitsusperioodil linn kasvas ja arenes.
Sevillat ümbritseb romantismi loor. Just siin töötas ühes tubakavabrikus paljusid kirjanikke, heliloojaid ja koreograafe inspireerinud imekaunis Carmen. Linnas võib näha palju arhitektuurilisi meistriteoseid ja külastada erinevaid muuseume.
Kõige romantilisemaks paigaks on Santa Cruzi kvartal, kus kitsaste tänavate labürint varjab endas Real Alcazares’i kuninglikku paleed, arvukalt suveniiripoode, baare, tänavakitarriste, puude vahele peitunud kauneid jalgradu, väljakuid ja lilledega palistatud hoove. Saabudes linna mööda maalilisi mägiteid looklevat ja väikelinnu läbivat teed, avaneb vaade Sevilla katedraalile, ühele gooti arhitektuuri silmapaistvamale ehitisele, mis võlub oma suuruse ja rikkaliku interjööriga. Katedraali kabelisse on maetud Christopher Columbus. Sevilla sümboliks on aga Giralda torn, 12. sajandil rajatud araablaste mošee minarett, millest kolm sajandit hiljem sai katedraali kellatorn. Maria Luisa pargis Plaza Spana väljakul asub hulgaliselt spetsiaalselt 1929. aasta rahvusvahelise Ibeeria – Ameerika näituseks ehitatud erinevatest riikidest pärit ainulaadseid paviljone. Seoses Ameerika avastamise 500. aastapäevaga toimus Sevillas maailmanäitus EXPO'92.
 
Cordoba
Varem Al-Andaluusia kalifaadi linnana tuntud Cordoba asub Guadalquiviri jõe ääres Sevillast kirde pool. Just siit valitseti Püreneedeni ulatunud Hispaania impeeriumi. Tollane Cordoba ei jäänud ilu poolest alla Konstantinoopolile ega Bagdadile. Seda aega linna ajaloost meenutavad arvukad omanäolise stiiliga arhitektuurimälestised.
Keskajal rajatud Cordoba linnas tasub kindlasti külastada 12 sajandi eest ehitatud kuulsat mauride mošeed La Mezquitat, Umayyadi valitsusaja väärtuslikku pärandit, mis sümboliseeris islamiusuliste võimu Pürenee poolsaarel. Mošeel on suurejoonelised sambad ja võlvid, Bütsantsi mosaiigid, erakordselt kaunis peakuppel. Tegemist on ainulaadse religioosse ehitisega, mis hõlmab enda alla ligemale 24 000 ruutmeetri suuruse ala. See suurejooneline hoone on säilinud vaatamata jumalate ja religioonide muutumisele. Vastukaaluks islami traditsioonidele rajati mošeesse 16. sajandil kristlik katedraal. La Mezquita mošee müüridest läänes asuv juudi kvartal moodustab Cordoba linna südame. Amfiteatri varemed ja üle Guadalquiviri jõe looklev sild on aga mälestus Rooma ajast.
Cordobas asub palju huvitavaid, väärtusliku kollektsiooniga kunsti-, arheoloogia- ja härjavõitluse ajaloo muuseume. Cordoba härjavõitluskool on koos Sevilla ja Ronda koolidega kolm kõige tuntumat sellelaadset kooli Andaluusias. Cordobast on pärit paljud linnale au ja kuulsust toonud matadoorid. Linna härjavõitlusareen Los Califas on tuntud kogu Hispaanias.
 
Gibraltar
1713. aastal sõlmitud Utrechti lepinguga läks Pürenee poolsaare tipus paiknev kõrge ja kivine 6.5 km2 pindalaga Gibraltari neem „igaveseks“ Suurbritannia valdusse. Pikka aega valitsesid seda üht legendaarset Heraklese sammast 711. aastal Gibraltari vallutanud maurid. 1602. aastal läks Gibraltar Hispaania valdusse, kuid 1704. aastal langes paik Briti armee kätte. 1830. aastal anti Gibraltarile koloonia staatus. 1967. aasta 10. oktoobril peetud referendumil otsustati jääda Suurbritannia alluvusse ning katkestati lõplikult suhted Hispaaniaga. 16 aastat oli Hispaania piir Gibraltarile suletud ja isegi pärast piiri avamist (1985) kestab piirikontroll tunde, samas kui brittide poolel kulub selleks kõigest paar minutit.
Täna ületab Gibraltari väina Hispaaniast La Lineast igal aastal umbes 4 miljonit inimest, kellest paljud on huvitatud maksuvaba kauba ostmisest.
Gibraltari kuulsad vaatamisväärsused on seotud paiga strateegilise ja sõjalise tähtsusega. Poolel teel kuulsale kaljule on mauride loss, mille keldris asub endiselt vangla. Gibraltari lähedal asuvas ahvide koopas elavad sabatud ahvid (ainsad vabas looduses elutsevad ahvid Euroopas). Legendi kohaselt hoiavad britid kalju endale seni, kuni seal elavad ka ahvid. Kindlasti tasub külastada Gibraltari muuseumi, Saint Michaeli stalaktiidikoopaid ja ahvide reservaati ning ronida neeme tippu, kust avaneb maaliline vaade Vahemerele ja Marokole.
 
Ronda 
Ronda, mis asustati juba 5 sajandil enne Kristust on üks Andaluusia vanimaid linnu. 800 meetrit üle merepinna asuv linn on ühtlasi üks kauemaid paiku Hispaanias. Ronda on Andaluusia legendaarsete salakaubitsejate linn. 200 meetri sügavune El Tajo kuristik lahutab linna kaht poolt, mida ühendab roomlaste poolt alustatud ja 1793. aastal lõpetatud sild. Silda nimetatakse ka kahe iidse kultuuri – araabia ja kristliku – ühendajaks. Silla kõrgus on 90 meetrit ning sellelt avaneb fantastiline vaade kogu linnale.
Sillast põhjas asub vanim härjavõitlusareen, mille läheduses paikneb araabia kuninga palee. Vanalinna keskme moodustab 1458. aastal rajatud Neitsi Maarja kirik. Rondo katedraali muudavad huvitavaks omavahel põimunud erinevad arhitektuuristiilid: hilisgooti kabelid, barokne peaaltar ja renessanssi kellatorn on osa säilinud minaretist. Imekaunis vanalinn, palee, vanim ja kauneim härjavõitlusareen Plaza de Toros annavad linnale ainulaadse ilme.
 
Granada 
Granada ilust ja veetlusest on kirjutatud laule ja luuleridasid. Hispaania poeet Garcia Lorce on kirjeldanud linna täiuslikku ilu ja oma armastust selle paiga vastu järgmiselt: "... Granada on vaba aja veetmise, fantaasiate ja otsingute linn, kus armunud saavad paremini kui kuskil iganes – nimelt liivas – jäädvustada oma armastatu nime. Granada on loodud unistusteks ja unistamiseks."
Granada asub Sierra Nevada mäestiku serval. 800 aastat valitsesid linna maurid, kes on avaldanud tuntavat mõju selle Hispaania linna kultuurile.
Hilisel perioodil, kui ülejäänud Hispaania territoorium kuulus kristlastele, oli siin Nasridide dünastia (1238–1492) kuldaeg. 250 aastat valitsenud Nasridide hinnalisim pärand on islamimaailma üks uhkemaid losse, Granada linnale suure kuulsuse toonud Alhambra palee. Tegemist on akropoli-tüüpi kindlusega ja endise mauri kuningate residentsiga. Palees paikneb terve majade, koolide, saunade ja tornide kompleks. Alhambra oma suurejooneliste salongide, sammaskäikude ja seinaornamentidega on tõeline ilu ja elegantsi kehastus. Turistide võlub ka Granada suursugune katedraal, mille rajasid Karl V parimad arhitektid ja skulptorid. Kuninglikus kabelis asuvad Aragoni kuningas Fernando II ja Kastiilia kuninganna Isabella I maised jäänused.

MALLORCA – alati võluv, üllatav ja köitev

Portugal on Euroopa läänepoolseim riik, mille pikka, sopilist ja kaljust rannajoont uhuvad Atlandi ookeani lained. Ookean on olulisel määral mõjutanud Portugali ajalugu, kandes siia hulgaliselt maadeavastajaid ja vallutajaid.
Algarve maakonda iseloomustavad suurepärased rannad ja vapustav loodus. Pikad valge liivaga rannad vahelduvad pisikeste eraldatud lahesoppidega. Uskumatu maalilisuse annavad randadele neid üksteisest eraldavad, paiguti merre ulatuvad kuldkollased liivakivikaljud. Algarves asub ka nn. maalima lõpp, mida vanad portugallased enne maadeavastamist maailma piiriks pidasid. Nüüd tähistab St. Vincenti neem Euroopa edelapoolseimat tippu ning järgmine asustatud paik on juba Ameerika.
Mallorcal on Playa de Palma, Palma Nova, Santa Ponsa ja Calvia. Kõik nad asuvad saare lõuna- ja kirdeosas. Transfeer hotellidesse kestab 20-40 min.
Sihtkohas ootavad teid Horizon Traveli esindajad, kes võtavad teid lennujaamas vastu, viivad läbi ekskursioonid ning on abiks võimalike probleemide lahendamisel.
Miks minna Mallorcale
Mallorcal on pakkuda kõike, mida turist eales vajada võiks: ilusad rannad, kaunis mägine loodus, lõputu hulk erinevaid söögi- ja joogikohti nii päevaseks kui õhtuseks ajaveetmiseks, lõbutsemiskohad igale eale, vahvad teema- ja veepargid, mitmekesised sportimisvõimalused, parajalt vaatamisväärsusi ning loomulikult küllaldaselt päikest.
Mallorca on väike ja mõnus, sobides puhkuseks nii täiskasvanutele kui lastele, nii peredele kui üksikutele seiklejatele.
Väikese saare kohta on Mallorca loodus hämmastavalt mitmekesine. Saare ligi poole tuhande km pikkusel rannikul võib kohata nii raskesti ligipääsetavaid türkiissinise veega liivaseid lahesoppe kui ka pikki, laugjaid valge liivaga randu. Vaatamata suurele turistidehulgale on ikka võimalik leida privaatsust pakkuvaid puutumatuid paiku, kus rahus tõelist Mallorcat nautida. Imelist loodupilti täiendavad männimetsadega kaetud mäenõlvad, mille kõrgus on kohati rohkem kui 1400 m üle merepinna ning oliivi- ja apelsinisalud tasasel keskmaal.
Pealinn Palma de Mallorcas on palju põnevaid arhitektuurimälestisi, millest tuntuim on lahekaldal asuv imposantne Palma katedraal ( La Seu, katalaani k.). Majesteetlik gooti kirik rajati 14.-16.sajandil ning on muutunud linna sümboliks. Lisaks köitvale arhitektuurile pakub Palma de Mallorca piisavalt ajaveetmisvõimalusi, mille hulka kuuluvad muuseumid, kunstigaleriid, kaubanduskeskused, baarid ja ööklubid.
Ilm
kuuma suve ja pehme talvega vahemereline kliima, kõige kuumemad kuud on juuli ja august, mil päevane õhutemperatuur on 29-35 kraadi.

keskmine päevane temperatuur
mai juuni juuli
22    26    29
keskmine merevee temperatuur
17    20    23

 

Ibiza saar -  on mõnusalt väike

Ibiza saarele pääseb Mallorcalt kas laeva või lennukiga. Suure praamiga kestab saartevaheline sõit umbes 4 tundi, tiiburlaevad katavad vahemaa 2 tunniga, lennusõit kestab 30 minutit. Võite valida Ibiza oma põhipuhkekohaks ning pärast Mallorcale saabumist laeva või lennukiga edasi sõita.
Teise variandina pakume võimaluse veeta esimene nädal Mallorcal ja järgmine Ibizal. Kaks atraktiivset puhkekohta ühe reisiga! Meie kaudu saate tellida majutuse, transfeerid, laeva-või lennupiletid. Kui valite ühenduseks lennuvariandi, siis soovitame ümberistumiseks jätta piisavalt varuaega, sest tegemist on kahte eri tüüpi lennuga, mille piletid ei ole omavahel ühendatavad. Tallinn-Mallorca on tellimuslend, Mallorca-Ibiza aga regulaarlend.
Aurinkol ei ole Ibizal oma esindajaid ning saare võlude avastamisel peate toetuma oma ettevõtlikkusele ja keeleoskusele.

Miks Ibiza?
Kilomeetripikkuste valgete liivarandade ja türkiissininise merega Ibiza on tõeline pärl, millele lisab pahelist sarmi ülimalt vabameelne ja tempokas (öö)elu. Suvel vallutavad saare turistid ning suur osa saarest muutub kosmopoliitliku õhkkonnaga peopaigaks.
Vaatamata oma möllupaiga imidžile sobib Ibiza siiski ka perepuhkuseks, sest seal on ilusad liivarannad ja piisavalt lastesõbralikke klubihotelle, kus saab veeta mõnusa puhkuse.
Ibiza on mõnusalt väike – pikimad vahemaad jäävad 15 ja 40 km vahele ning kõik vaatamisväärsused ja lõbutsemiskohad on haardeulatuses. Ringiuudistamiseks sobib hästi kasvõi jalgratas, sest vahemaad on väikesed ja saar ei ole eriti mägine – kõrgeim tipp on kõigest 475 m.

Miinused
- turistide rohkus kõrghooajal juunis-juulis
- tänu suurele populaarsusele, on Ibiza üldine hinnatase kallim kui nt. Mallorcal.
Plussid
+ ilusad liivarannad
+ head merepuhkuse võimalused
+ pöörane ööelu noortele ja hingelt noortele
+ tänu saare väiksusele on võimalik saada hea ülevaade kogu saarest

Meelelahutus
Kuhu minna, mida teha

Ibiza linn
Pealinn Ibiza (ka Eivissa) on saare suurim keskus. Kartaagost tulnud foiniiklased rajasid tänase pealinna Ibiza 654 e.kr.. 12.saj. tehti linn araablaste ja kataloonlaste vahelises lahingus maatasa. 16.saj. rajati sellele kohale uus linn. Hästi säilinud linnamüüriga keskaegne vanalinn (Dalt Vila) on Ibiza süda, millele tänapäev lisab oma palge – õhtu saabudes avanevad erinevate baaride ja klubide uksed, mis ei sulgu enne hommikut. Ajaloohõngulise keskusega harmoneerub Ibiza sadam, mida peetakse üheks kaunimaks Vahemere ääres. Seal pulbitseb elu 24 tundi ööpäevas ning on segunenud erinevad meeleolud: kalasadama rahulikud restoranid; hipiliku atmosfääriga käsitööturg; Juan Carlos I-nimeline rannapromenaad, kus asuvad kõige trendikamad baarid.

Naabersaar Formentera
See väike saar asub Ibizast 30-60 min laevasõidu kaugusel. Saare pindala on 82 km2 ja seal elab kõigest 7000 inimest. Formentera on kuulsaks saanud oma kaunite valgete liivarandadega. Lisaks pakuvad silmailu soolajärved ja mitmekesine maastik. Kui õnnestub, tehke paadisõit 150 m kaugusel asuvale Espalmadori väikesaarele, mis looduskaitsealana on säilitanud absoluutse eheduse ning puutumatud rannad.

Harrastused ja sport
Ibizal on pakkuda palju rohkem kui ainult pidutsemine. Sportimisvõimalustest on olemas kõik traditsioonilised suvekuurordiga seonduvad alad:
Tennis. Väljakud on mitmete hotellide juures. Saare suurim tenniseklubi Club de Campo asub 4 km kaugusel Ibiza linnast. Klubis on ka squashiväljakud ja basseinid. Väljaku rent u 90 kr tund.
Golf. Saare 2 golfiklubi on Roca Llisa, Cala Llonga lähedal. 9- ja 18-rajalised väljakud ning harjutusväljakud.
Sukeldumine. Puhas, selge vesi ja 200 km pikkune rannajoon on muutnud selle ala populaarseks. Saarel on palju sukeldumiskoole ja saare vetes üle 70 väärt sukeldumispaiga.
Veesport. Randades saab tegeleda veesuusatamise, skuutrisõidu, parasailingu jm aladega. Võimalik on rentida vesijalgrattaid. Populaarsed on ka surfing ja purjetamine. Kogenud surfifänni jaoks jäävada südasuvised tuuled pisut vaikseks, kui algajatele on tegemist küllaga. Populaarsemad rannad selle jaoks on Cala Martina, Cala Conta and Playa d'en Bossa. Varustuse laenutuspunktid on randades olemas.
Veepargid. Saare suurim vesilõbustuspark Aguamar asub Playa den Bossas, u 5 km Ibiza linnast. Park on avatud suvel iga päev 10.00-19.00. Atraktsioonide hulka kuulub muuhulgas ka kamikadze.

Hipiturud
Olles omaaegne hipide kultuspaik, on saarel siiani võimalik sellest omalaadsest kultuurist osa saada. Seal toimib 2 hipiturgu: Punta Arabi (Es Canas St.Eulalia lähistel) ning Las Dalias (San Carloses saare kirdeosas). Punta Arabi töötab igal kolmapäeval 10.00 - 19.00 ning seal pakutakse väga kirevas valikus kaupu alates batikrätikutest kuni nahkmokassiinideni. Ja loomulikult liigub siin-seal hipisid, kes on justkui 70ndates välja astunud (kui hall pea välja arvata).
Las Dalias on avatud igal laupäeval ning selle kaubavalikut, mille seas torkavad silma käsitööna tehtud rõivad ja ehted, peetakse Punta Arabi omast tunduvalt isikupärasemaks. Igal juhul väärib vaatamist nii üks kui teine!

Pidutsema!
Ibizat peetakse saareks, kus suvisel turismi kõrghooajal juunist augustini kestab pidu 24 tundi ööpäevas ning 7 päeva nädalas. Arvatakse, et igal suveõhtul peab 50 000 inimest saarel pidu. Sealseid klubisid loetakse maailma parimate hulka kuuluvateks. Baaride ja klubide valik on kirevale maitsele – seksuaalvähemustest kuni –enamuseni. Pidu sellel saarel kestab 24h ööpäevas, 7 päeva nädalas!
Suurim ja kuulsaim neist, Privilege (San Rafaeli linnakeses saare keskosas), mahutab umbes 10 000 inimest. Samas kandis asub ka teine saare üks populaarsemaid paiku, Amnesia.
Peetakse erinevaid teema- ja nn. manumission-pidusid (manumission, ingl.k., on tõlkes (orjusest) vabastamine). Ülimalt vabameelne ja salliv õhkkond teeb võimalikuks pöörased ööd, kus piire ei tunta ning inimtüüpide diapasoon on uskumatult lai, hõlmates kogu ‘issanda loomaaia’ erinevad isendid.
San Antonio kuurort saare loodeosas on inglaste meelispaik. Sealsetest klubidest kuumimad on Eden ja Es Paradis. Ibiza linnas asub saare vanim kultusklubi, 1973.a. avatud Pacha, mille järgi on saanud nime üle 70 klubi maailmas. Ibiza lähistel Playa d’en Bossas asuv Space on aga kuumim peojärgsete pidude paik, kus elu hakkab keema varahommikul, kui muud kohad on juba suletud. Pidutsemine kuumimate klubide teemapidudel nagu Cream, Matinee, Manumission, Sundays@Space, on kallis – sissepääsutasu kõigub 40-60 euro vahel, jookide hinnad võivad samuti tunduda harjumatult kopsakad - õlu u 12 eur, kokteilid alates 20 eurost.. Kuid arvestage, et juulis-augustis on uste taga järjekorrad!

 

Küsi lisa: asap@asaptravel.ee